Захід має потенціал вплинути на стратегічні плани Путіна, якщо зосередиться на зміцненні України, - зауважив Столтенберг.
Цю інформацію озвучив екс-генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час інтерв'ю для німецького журналу Spiegel, повідомляє Укрінформ.
"Не варто обманювати нас російськими погрозами. Росія з самого початку заявляла, що постачання зброї Заходом неприйнятне. Але ми доставили зброю. Ми не можемо припинити підтримку через російські погрози... Ми не зможемо змінити Путіна. Але я думаю, що ми можемо змінити його розрахунки, якщо зробимо Україну якомога сильнішою", - сказав Столтенберг.
Він охарактеризував обговорення серед союзників щодо можливості використання західної зброї для атак на цілі в глибині Росії як складні. Водночас він підкреслив, що Україна має право на самооборону, яке передбачає удари по законним військовим об'єктам на території Російської Федерації.
Колишній генеральний секретар НАТО наголосив на тому, що тільки Україна має право визначати, коли настав час для серйозних або навіть мирних переговорів з Москвою, а також які умови повинні бути виконані для цього.
Дивіться також: Європейський Союз посилить підтримку України у відповідь на російські агресії - Боррель зазначив: "Ми всі прагнемо завершення цієї війни. Проте, навіть якщо війна закінчиться, це не гарантує мир, адже російська окупація не може вважатися миром".
Завдання полягає в тому, щоб припинити війну, щоб Україна могла вижити як суверенна та незалежна держава. Путіна треба переконати, що він не може досягти своїх цілей на полі бою. Щоб досягти цього, ми маємо надавати більшу підтримку Україні", - заявив Столтенберг.
Він знову наголосив, що брак військової допомоги значно спростив Росії процес вторгнення в Україну. У той час союзники вирішили, що доцільніше дотримуватися стриманої позиції.
"Відсутність усвідомлення важливості надання військової та фінансової підтримки для зміцнення української армії та протистояння російській агресії була вкрай недостатньою. Це сталося через помилку", - зазначив колишній генеральний секретар Альянсу, закликавши уникати аналогічних прорахунків у майбутньому.
Столтенберг охарактеризував російське вторгнення в Україну, яке відбулося в лютому 2022 року, як найскладніший етап за весь час його десятирічного керівництва Північноатлантичним альянсом. Він також зазначив, що ця агресія не стала несподіванкою.
"Ми знали, що Росія збирається напасти на Україну, ми бачили підготовку. Але, звісно, було шоком бачити вторгнення, яке тоді відбулося, усі страждання та збитки в Україні. Це був болісний момент для всіх нас,
"Цей момент залишиться в моїй пам'яті назавжди," - промовив він.
Читайте також: За словами Столтенберга, якщо б НАТО надало Україні достатньо військової підтримки після 2014 року, можливо, вторгнення Росії вдалося б уникнути. Він також зазначив, що навіть після анексії Криму, спроби налагодити відносини з Кремлем залишалися виправданими. Однак, враховуючи тривалі зміни в Росії та зростаючу агресивність Путіна, НАТО посилило свою спільну оборону. Столтенберг підкреслив, що нині важливо запобігти виникненню в Москві хибних уявлень про готовність Альянсу.
"Ми вкладаємо ресурси в нашу армію не з метою ведення війни, а для того, щоб уникнути її. Інакше, окрім Росії, нас не сприйме жодна країна", - зазначив Столтенберг.
Як було зазначено раніше, у лютому наступного року Столтенберг стане головою Мюнхенської конференції з безпеки. Наразі він активно займається написанням своїх мемуарів, у яких планує висвітлити свій досвід на посаді генерального секретаря НАТО в період з 2014 по 2015 рік.