Як американські мікросхеми потрапляють до російських ракет і безпілотників: пояснення KSE

На кінець 2023 року частка китайської електроніки на російському ринку становить близько 70%, і цей показник продовжує зростати. Перед початком повномасштабного вторгнення ця частка становила лише 17%. Тим часом, у виробництві російських ракет і дронів домінують американські чіпи та компоненти.

Про це в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" повідомила консультанта зі стратегічних проектів Київської школи економіки Олена Білоусова.

Ми жодного разу не спостерігали наявність електроніки Huawei в російських ракетах, дронах або іншій військовій техніці. Натомість більше уваги привертають американські компанії, які займають лідируючі позиції, адже більшість видів озброєння, проаналізованих нашими військовими фахівцями, в значній мірі містять американські електронні компоненти.

Така частка складає десь 73% від усіх проаналізованих компонентів наразі. А частка компонентів китайських виробників складає менше 5%...

Чимало електронних пристроїв, створених американськими компаніями, фактично виготовляються в Китаї. Це є звичайною практикою для американських підприємств у сфері електроніки — мати виробничі потужності не лише в Китаї, а й в інших азійських країнах. Для нас це становить певний виклик, оскільки ускладнює контроль за експортом.

Тому що американський чип, вироблений у США, проходить як мінімум експортний контроль, коли пересилається в іншу країну. Якщо ж він у Китаї, набагато менше важелів, які ми можемо використати, щоб не допустити його потрапляння в росію.

Є також різні способи, які Росія використовує для придбання таких компонентів. Наприклад, вона створює мережу "сірих" компаній, які займаються цими закупівлями. Один із механізмів — це фейковий транзит, коли компанія в Казахстані замовляє товар з Європи, і хоча фізично вантаж проходить через територію Росії, він ніколи не прибуває в Казахстан, а насправді розвантажується в Росії", — зазначила Олена Білоусова.

Related posts