З цього моменту навчальні заклади мають можливість більш гнучко планувати свій навчальний графік: деталі - Люди і проблеми | Експрес онлайн.

Дирекція матиме можливість самостійно розподілити 5,5 години на тиждень для вивчення різноманітних предметів і інтегрованих курсів.

Міністерство освіти та науки України затвердило оновлену Типову освітню програму для учнів 5-9 класів. Основні зміни стосуються перерозподілу навчального навантаження, яке тепер визначатиметься на основі мінімальної, а не рекомендованої кількості годин. Відмінність між мінімальною та максимально допустимою кількістю годин буде виділена в резерв. Міністерство запевняє, що ці нововведення допоможуть навчальним закладам подолати освітні втрати та знизити навантаження на учнів.

— Ці нововведення мають на увазі ряд позитивних моментів, — зазначає Олег Паска, керівник департаменту освіти та науки ЛОВА. — Зокрема, буде встановлено мінімальний обсяг годин для кожної освітньої сфери, а також резерв, який навчальний заклад зможе використовувати на свій розсуд.

Директори шкіл замість 1,5 -- 2 годин тепер матимуть від 5,5 години на тиждень, які можуть перерозподілити для вивчення різних предметів та інтегрованих курсів так, як вважають за потрібне. Це добре, адже триває підготовка до впровадження у 2027 році профільної середньої освіти у 10 -- 12 класах.

Завдяки змінам, внесеним у Типову освітню програму, у школах буде поглиблене вивчення окремих предметів через збільшення кількості годин на ті освітні компоненти, які є пріоритетними для здобувачів освіти в певному класі. Оновлена програма для 5 -- 9 класів дає більше можливостей для передпрофільної підготовки.

Скільки додаткового часу буде відведено для вивчення предметів?

-- Резерв на тиждень для всіх освітніх галузей у 5 класі становитиме 7,5 години (6,5 години для класів національних меншин і корінних народів), у 6-му -- 9,5 години (8,5), у 7-му -- 6,5 (5,5), у 8 -- 9 класах -- 6,5 години.

Для кожного навчального предмета встановлено як мінімальні, так і максимальні межі кількості годин. Наприклад, у 5 класі для мовно-літературної освітньої галузі передбачено не менше 11 годин на тиждень, а максимально — 14 годин. Важливо зазначити, що максимальне навчальне навантаження для п'ятикласників становить 28 годин на тиждень. Таким чином, навчальні заклади мають можливість обирати різні комбінації освітніх компонентів: інтегрований курс з мовно-літературної освіти, іноземна мова; українська мова в поєднанні з інтегрованим курсом літератури та іноземною мовою; або ж українська мова, українська література, зарубіжна література та іноземна мова. Друга іноземна мова, яка має становити не менше 2 годин на тиждень, може бути додана до навчального плану як вибірковий освітній компонент, використовуючи резервні години.

Хто відповідає за розподіл навчальних годин у школах?

-- Дирекція навчального закладу розробляє план, проте остаточне рішення щодо навантаження та перерозподілу годин приймає педагогічна рада. Важливо, щоб ці плани були зорієнтовані на потреби учнів, а не на вимоги вчителів щодо кількості навчальних годин.

Цікаво, що в одному з роз'яснень Міністерства фінансів зазначається, що години змінної складової не можуть фінансуватися за рахунок освітньої субвенції, тобто з державного бюджету. Для цього необхідно виділяти кошти з місцевих бюджетів. Це викликає запитання: як учителі зможуть реалізувати навчальну програму? Якщо в місцевому бюджеті не буде виділено коштів на збільшення навчальних годин для різних предметів, то яка буде ситуація? Усі діти мають право на якісну освіту. Однак через фінансові нюанси можуть виникнути серйозні нерівності як в освітніх стандартах, так і в можливостях навчання для учнів.

Related posts