Голова польського парламенту: дії Російської Федерації в Криму є злочином проти людства.
У четвер у столиці Латвії відбувся третій Парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи. Привітання учасникам заходу висловили голова латвійського парламенту Дайга Мієріня та спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук. Делегації з близько 50 країн світу взяли участь у цьому важливому саміті.
Спікер Верховної Ради Шимон Головня в ході свого виступу підкреслив, що всі присутні на заході представляють свої парламенти, проте сьогодні вони також є відображенням голосу народу, який не має змоги висловити свої думки. "Кримські татари були позбавлені цього права через російську окупацію," – додав він.
Польський політик акцентував увагу на тому, що конфлікт в Україні почався ще в 2014 році. "На жаль, ми, як частина Європи, не звертали на це уваги протягом восьми років", - зазначив він. Окрім того, Головня підкреслив, що Крим належить Україні, і дії Росії на цій території становлять злочин проти людства.
У цьому контексті він підкреслив важливість неперервної підтримки України в її прагненні зберегти суверенітет. "Ми ніколи не повинні втомлюватися в допомозі Україні", - зауважив спікер Сейму, акцентуючи на необхідності регулярної підтримки країни на її шляху до НАТО. "Україна повинна приєднатися до НАТО якомога швидше", - підкреслив він. Головня також відзначив, що Україна вже є частиною великої родини НАТО, оскільки бореться за спільні європейські цінності.
Доповідач також висловив своє послання до лідерів, які присутні на саміті БРІКС у Казані, Росія. "Якщо ви вагаєтеся, чию сторону обрати, завжди обирайте сторону жертв, а не агресорів," - підкреслив він.
Головня також зазначив про трагічні події, що сталися в 1944 році на території Криму. Вісімдесят років тому, коли радянська влада почала масову депортацію татар, що мешкали на Кримському півострові. Близько 200 тисяч чоловіків, жінок і дітей були примусово переселені до Центральної Азії та Сибіру. В результаті цієї жахливої акції 8 тисяч людей загинули під час транспортування, а ще 45 тисяч не дожили до повернення в рідні місця.
Спікер підкреслив, що цього року польський Сейм ухвалив резолюцію, в якій визнав, що "депортація кримських татар з Криму в 1944 році та її наслідки були актом геноциду кримськотатарського народу". Він додав, що депутати також підкреслили, що у 2014 році Російська Федерація - після незаконної анексії Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, які є частиною України - почала систематично переслідувати кримських татар, які проживали на півострові. Ще до від'їзду до Риги, голова Верховної Ради України висловив задоволення тим, що декларація, яка буде прийнята учасниками латвійської зустрічі, міститиме посилання на резолюцію польського Сейму, яка визнає депортацію кримських татар у 1944 році геноцидом.
Третій парламентський саміт Міжнародної Кримської платформи організований Сеймом Латвії у тісній співпраці з Верховною Радою України. Метою формату є висвітлення глобальних наслідків російської агресії, а також оприлюднення на міжнародному рівні злочинів, скоєних агресором.
Кримська платформа була створена влітку 2021 року за ініціативи Президента України Володимира Зеленського як координаційно-консультаційний форум для представників урядів, парламентів та експертів.
Однією з ключових цілей цієї ініціативи є координація зусиль, спрямованих на завершення окупації Криму та відновлення територіальної цілісності України. Формат також передбачає зміцнення підтримки міжнародної спільноти в захисті суверенітету України, здійснення політичного та дипломатичного тиску на Росію щодо ситуації в Криму, а також привернення уваги до глобальних наслідків російської агресії та реагування на зростаючі загрози безпеці. Основні завдання цього формату також акцентують увагу на протидії російській дезінформації.
Перший Парламентський саміт Кримської платформи пройшов у жовтні 2022 року в Загребі, столиці Хорватії.