Оновлений кліматичний прогноз: Температура на планеті підвищиться удвічі швидше, ніж це передбачали раніше науковці.
Науковці зазначають, що глобальне потепління нашої планети виявиться вдвічі серйознішим, ніж передбачалося раніше, і Земля наближається до "катастрофічної" температури.
У світлі кліматичної кризи, що загрожує нашій планеті та приносить екстремальні температури й посухи, науковці все більше зосереджуються на прогнозуванні змін клімату в різних регіонах Землі. Раніше спеціалісти застерігали, що стримати глобальне потепління на межі 1,5°C, ймовірно, не вдасться. Проте сучасні прогнози виглядають ще більш тривожними, повідомляє Daily Mail.
Програма ООН з охорони навколишнього середовища представила свій свіжий річний звіт, присвячений зменшенню викидів, які є критично важливими для стримування глобального потепління на рівні 1,5°C. У документі зазначається, що досягнення цієї цілі, ймовірно, стане "абсолютно неможливим" у найближчому майбутньому.
У Фокус. Технології відкрив власний Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб першими отримувати найактуальніші та найцікавіші новини з наукової сфери!
На думку науковців, планета може зіткнутися з підвищенням температури в межах від 2,6°C до 3,1°C, в залежності від того, наскільки ефективно будуть реалізовані обіцяні ініціативи для протидії змінам клімату.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш зазначив, що сьогодні світ знаходиться "на межі небезпеки". Лідерам держав постає важливе завдання: або зменшити викиди, або ж ми поступово зануримося в екологічну катастрофу. На додачу, вчені попереджають, що в такій ситуації найбільше постраждають найбідніші країни.
У 2015 році під час кліматичних переговорів у Парижі світові керівники домовилися про необхідність стримати підвищення температури до "значно нижчого" рівня 2°C. Вони також зобов'язалися вжити заходів для обмеження зміни клімату до 1,5°C у порівнянні з доіндустріальними показниками. Однак, на жаль, науковці попереджають, що насправді безпечний рівень зміни клімату не існує.
Одночасно було вирішено, що поріг у 1,5°C слід вважати критично важливим, оскільки перевищення цієї температури призведе до найсерйозніших наслідків: включаючи стихійні теплові хвилі, посухи, повені, руйнування основних екосистем планети та підвищення рівня океанів.
Тоді країни світу створили плани дій, спрямовані на боротьбу з кліматичною кризою. Важливо зазначити, що ці плани були розраховані до 2030 року. На жаль, нові дані з останнього звіту свідчать про те, що ці ініціативи виявилися неефективними: глобальні викиди парникових газів продовжують зростати, досягнувши збільшення на 1,3% у 2023 році у порівнянні з 2022 роком. Це зростання є швидшим, ніж середній показник за останнє десятиліття.
За оцінками дослідників, існуюча траєкторія призведе до підвищення температури на 3,1°C, якщо нинішня політика залишиться незмінною. Навіть у разі виконання кліматичних зобов'язань до 2030 року, очікується, що температура підвищиться на 2,6°C-2,8°C. На жаль, більшість країн не спроможні реалізувати навіть ці плани.
Дослідники вказують на те, що населення планети вже відчуває наслідки страшних ураганів, біблійних повеней і рекордних температур, які перетворюють ліси на вогненебезпечні території, а міста – на справжні сауни. Водночас, вони попереджають, що сучасна політика може призвести до катастрофічного підвищення температури на 3,1°C до кінця цього століття. Для запобігання цьому урядам слід зменшити викиди парникових газів, відмовитися від викопного пального, прискорити розвиток відновлювальних джерел енергії та зупинити, а краще – скасувати, вирубку лісів.