Проблема здуття живота: причини виникнення та способи профілактики

Здуття живота, відоме в медичному середовищі як метеоризм, періодично турбує практично всіх. Це неприємне відчуття, яке виникає від накопичення газів у шлунково-кишковому тракті, може бути досить дискомфортним як для дорослих, так і для дітей. Іноді метеоризм супроводжується болем, печією та відрижкою. Які причини цього явища? Чи можливо його уникнути? Які домашні засоби можуть допомогти при метеоризмі? І коли варто терміново звертатися до лікаря? На ці та інші запитання відповіла завідувачка Центру гастроентерології і терапії Другого медоб'єднання Львова Лілія Ошуркевич у інтерв'ю для ZAXID.NET.

"Здуття живота - це одна з найпоширеніших скарг, з якими пацієнти звертаються до гастроентерологів, і вона безпосередньо пов'язана з функціонуванням шлунково-кишкового тракту. Навіть абсолютно здорова людина іноді може відчувати цей дискомфорт. Метеоризм з'являється через надмірне скупчення газів у кишечнику. В організмі, що працює нормально, існує баланс між утворенням і виведенням газів, але можуть бути зміни, що призводять до збільшення їхнього утворення або ускладнень з їх виведенням", - зазначає Лілія Ошуркевич.

Гастроентеролог зазначає, що якщо здуття живота трапляється епізодично, це зазвичай не викликає занепокоєння. У таких випадках важливо звернути увагу на харчові звички та способи вживання їжі: чи не їмо ми на ходу, поспіхом чи під час розмови. Проте, якщо метеоризм спостерігається більше трьох разів на місяць або здуття не зникає протягом 10-12 годин, слід звернутися до медичного спеціаліста, оскільки це може вказувати на наявність більш серйозних проблем зі здоров'ям.

Причини виникнення здуття живота

Існує велика кількість причин, що сприяють виникненню метеоризму. Деякі з них можна легко вирішити самостійно, змінивши свій раціон, тоді як інші можуть вимагати медичного втручання. Ось кілька основних факторів, які викликають цю проблему:

* продукти, що спричиняють ферментацію в травній системі та активують утворення газів;

* споживання їжі поспіхом, із заковтуванням повітря (аерофагія);

* алергія або чутливість до окремих харчових продуктів (лактоза, глютен та інші);

* хронічні захворювання системи травлення (коліт, гастрит, панкреатит тощо) вживання медикаментів, що впливають на перистальтику;

* синдром подразненного кишечника

* дисбаланс у травній системі, труднощі з кишковою мікробіотою;

* термінові хірургічні ситуації (закупорка кишечника, інвагінація);

* інфекційні захворювання (сальмонельоз, кишкові інфекції) та інші.

Гастроентерологиня радить при частому здутті живота, яке супроводжується болем, печією, закрепами, гіркотою у роті та іншими симптомами, обов'язково звернутися до сімейного лікаря, який при потребі скерує до гастроентеролога для обстеження шлунково-кишкового тракту, аби не пропустити якогось серйозного захворювання.

"Якщо ви стикаєтеся з частими випадками здуття живота, рекомендується пройти УЗД черевної порожнини, а також здати аналізи крові і калу. Лікар може також запропонувати ендоскопічне обстеження шлунково-кишкового тракту з можливістю взяття біопсії", - зазначає гастроентеролог.

Які способи допоможуть запобігти здуттю живота?

У значної кількості людей найчастіше причиною надлишкового газоутворення є їжа і неправильний режим харчування. Тож, якщо у вас виник метеоризм, проаналізуйте, які продукти ви споживали, і відмовтеся від них. До продуктів, які стимулюють газоутворення, належать майже всі бобові, капуста, яблука (особливо солодких сортів), цибуля, часник, сильногазовані напої (і мінеральна вода). Бродіння у кишківнику викликає чорний хліб і продукти, що виробляються на його основі (квас), пиво, жилаве м'ясо.

Якщо після вживання цільного молока або молочних виробів, таких як сир, кефір чи морозиво, ви відчуваєте бурчання в животі, його здуття, а також страждаєте на діарею, нудоту або блювоту, це може свідчити про непереносимість лактози – молочного цукру. У такому випадку варто розглянути можливість переходу на безлактозні молочні продукти, вживати рослинні альтернативи молока або звернутися до спеціальних добавок з ферментами.

Не поспішайте під час прийому їжі — уникайте вживання їжі на ходу або під час розмов. Знайдіть час для спокійної трапези, щоб мати можливість ретельно пережувати їжу. Обирайте продукти, що сприяють покращенню роботи травної системи. Серед них: огірки, кабачки, морква, риба, куряче м'ясо, йогурт і кефір (віддавайте перевагу безлактозним варіантам), селера, банани та інші. Не забувайте про важливість достатнього споживання води.

Які способи підтримати себе вдома?

Якщо ви відчули здуття живота, наприклад, ввечері, і немає змоги звернутися до лікаря, можна спробувати полегшити стан самостійно. Вам можуть допомогти трав'яні чаї, приготовані з м'яти, ромашки, кропу або фенхелю.

Для боротьби зі здуттям може стати в нагоді харчова сода. Вона взаємодіє зі шлунковою кислотою, що призводить до утворення вуглекислого газу і, відповідно, сприяє відрижці, що допомагає усунути надлишок газів у кишечнику. Проте варто пам’ятати, що зловживати цим методом не рекомендується. Сода може бути корисною лише в якості разової допомоги при здутті.

Активізуйте себе! Один із найзручніших варіантів - підніматися та спускатися сходами. Також не забувайте про плавання, біг, велоспорт та піші прогулянки, які чудово сприяють вашій фізичній активності.

Гастроентерологиня Лілія Ошуркевич радить не займатися самолікуванням. При частому виникненні здуття треба звернутися до спеціаліста, аби з'ясувати причину, і під контролем лікаря усунути її. Інколи здуття може бути симптомом серйозного захворювання, і що швидше його діагностують, то легше буде його позбутися.

Related posts