Замороження конфлікту та зниження ролі США: Financial Times оприлюднила подробиці концепції Трампа стосовно України.

Помічники Трампа стверджують, що Сполучені Штати не повинні нести фінансові витрати на підтримку миру, закликаючи передати ці зобов'язання європейським державам.

Якщо Дональд Трамп повернеться до Білого дому, він планує оперативно завершити конфлікт в Україні, використовуючи стратегію його "замороження".

Згідно з намірами його команди, можливе мирне вирішення конфлікту може бути досягнуто через створення автономних і демілітаризованих зон з обох сторін кордону, без вступу України до НАТО. Європейським державам запропоновано виступити в ролі гарантів і "наглядачів" мирного процесу, в той час як участь США та НАТО очікується в обмежених масштабах, повідомляє видання Financial Times.

"Я писав промови для міністрів оборони 20 років тому, благаючи наших партнерів активізуватися. У сукупності НАТО може взяти на себе більшу частку цього оборонного тягаря. Якщо вони не збираються робити це зараз, то коли ж вони це зроблять?", - сказав Майк Волц, один із провідних республіканських спікерів із національної безпеки в Палаті представників.

Відзначається, що внаслідок тиску під час першого терміну президенства Трампа країни НАТО та їх союзники в Східній Азії підвищили частку своїх бюджетів, виділених на оборону. На червень 23 з 32 країн НАТО виконали ціль - витрачати 2% від свого ВВП на оборонні потреби, що вдвічі перевищує показники чотирирічної давності. Проте в ході другого терміну Трампа вони знову зіштовхнуться з вимогами, які закликатим їх до ще більшої активності.

Німеччина і Франція, дві найбільші економіки Європи, обидві з яких нещодавно досягли позначки в 2 відсотки, можуть зіткнутися з особливим тиском як через витрати на оборону, так і через їхній двосторонній торговельний профіцит з Америкою, зазначають журналісти. Фред Фляйц, колишній аналітик ЦРУ, який працював у Білому домі Трампа, зазначив:

На мою думку, їм буде нелегко, особливо членам НАТО, які не виконують вимогу сплачувати 2 відсотки. Це важливе питання для Трампа.

Флейц зазначає, що не має повноважень говорити від імені Трампа і не володіє інформацією щодо його зовнішньої політики, проте вважає, що під час другого терміну основними акцентами стануть енергетична безпека, торговельний баланс та охорона ланцюгів постачання.

Зазначається, що Трамп і його напарник по віце-президентству Дж. Д. Венс неодноразово говорили про своє бажання покласти край війні в Україні.

"Суть полягає в тому, яким чином реалізувати цю ідею. У вересні відбулося рідкісне осяяння, коли Венс висунув концепцію замороженого конфлікту з автономними регіонами з обох сторін демілітаризованої зони, залишаючи Київ у стані дипломатичної невизначеності, поза межами НАТО", - зазначається в статті.

План, каже один із радників Трампа, може бути переосмисленням Мінських угод 2014 і 2015 років, що провалилися.

На цей раз, за словами радника, будуть впроваджені механізми примусу з відповідальністю за невиконання угоди. Проте, їх контроль має здійснюватися європейськими військовими, а не силами НАТО чи миротворцями ООН, зазначає він, доповнюючи:

"Америка наполягатиме на двох речах. У нас не буде ні чоловіків, ні жінок у механізмі примусу. Ми не платимо за це. За це платить Європа".

Прихильники Трампа заявляють, що Україна зазнає поразки у війні, тому наполягати на мирному врегулюванні є етично виправданим. Він вважає, що Байден повинен вести переговори з Путіним, подібно до того, як президенти спілкувалися з радянськими керівниками в період Холодної війни, і що для України вступ до НАТО не є реалістичним варіантом у найближчій перспективі.

Фляйц каже, що членство можна було б зняти з порядку денного на кілька років, щоб змусити Росію вести переговори.

"Ми призупиняємо конфлікт, Україна не віддає жодної частини своїх територій, а вони не відмовляються від своїх претензій. Наразі ми ведемо переговори, розуміючи, що остаточна угода, ймовірно, не буде досягнута, поки Путін залишатиметься при владі," - зазначив він.

Журналісти зазначають, що подібна стратегія не здобула б одностайної підтримки серед членів Республіканської партії.

Елбрідж Колбі, помічник Пентагону в перший термін Трампа відкидає аргумент про те, що угода додасть сміливості Пекіну.

"Вони не збираються терпляче вичікувати, поки їм розповідатимуть моральні уроки про події, що відбуваються за тисячі миль від їхнього місця. Вони уважно спостерігатимуть за балансом сил в Азії та нашою рішучістю в цьому регіоні. Якщо вже мова про це, то в їхніх інтересах ослабити Росію у затяжному конфлікті, що зробить її ще більш залежною від Китаю," - зазначив він.

Щодо питання, як змусити Путіна до переговорів, він вважає, що Трамп міг би вжити заходів, щоб загрожувати руйнуванням російської економіки шляхом зниження цін на нафту та газ.

"Президент прекрасно усвідомлює механізми впливу, і ми володіємо значними економічними важелями, щоб впливати на Росію," - зазначив він.

Американський мільярдер Ілон Маск протягом останніх двох років активно підтримував зв'язок із російським лідером Володимиром Путіним. Відзначається, що ці контакти можуть мати відношення до ситуації в Україні, про що йдеться у детальному розслідуванні, проведеному The Wall Street Journal.

Зв'язки Маска з Путіним можуть свідчити про можливу зацікавленість Трампа в укладенні "значної угоди" з Росією, яка могла б охоплювати також питання, що стосуються України. Маск, як один із ключових прихильників Трампа в його передвиборчій кампанії, може відігравати важливу роль у неофіційному спілкуванні з Кремлем, особливо враховуючи його контакти з російськими посадовцями та обговорення шляхів вирішення конфлікту в Україні.

Related posts