Залишилося всього кілька днів: депутат поділився інформацією про початок сплати підвищених податків українцями.
Законодавчий акт, що передбачає значне підвищення податкових ставок, включаючи військовий збір, може бути затверджений найближчим часом. Народні депутати Верховної Ради відхилили всі заперечення проти цього закону, що дозволило перейти до етапу підписання документа.
Про це повідомив перший заступник голови Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк ("Голос"). Йдеться про законопроєкт №11416-д.
"Парламент не підтримав жодну з 13 постанов, що блокували податковий закон. Тепер законопроект 11416-д спочатку буде підписаний спікером, а згодом і президентом. Я вважаю, що це відбудеться найближчим часом. Закон почне діяти з наступного дня після його публікації, отже, це може статися вже завтра або післязавтра," - повідомив Железняк 14 жовтня.
Він зазначив, що підвищення податків з дати 1 жовтня не буде здійснено. Нардепи відмовилися схвалити поправку № 988 до цього законопроєкту.
Оскільки переголосування не відбулося, нова ставка військового збору запрацює лише з набранням чинності новим законом. "Тобто з 1 жовтня до умовного 20-го буде збір 1,5%, а з 20 по 31 жовтня - вже 5%", - пояснював ситуацію нардеп.
Відповідно до думки Железняка, у 2024 році не вдасться досягти запланованих 30 млрд грн шляхом підвищення податків. Нардеп зазначив, що, по-перше, підвищення військового збору не може бути застосовано заднім числом, а по-друге, було прийнято рішення зберегти ставку збору на рівні 1,5% для військовослужбовців.
Масштабне підвищення податків: як зміняться ставки
10 жовтня народні обранці Верховної Ради України підтримали у другому читанні законопроект, що передбачає значне підвищення податкових ставок. Основними змінами є збільшення військового збору до 5% та введення нових податків для фізичних осіб-підприємців (ФОП).
У новому варіанті документа було включено звільнення від оподаткування для "Національного кешбеку", тоді як "податок на споживання" залишили без змін. Важливо зазначити, що підвищення військового збору не вплине на військовослужбовців. Під час підготовки до другого читання було узгоджено редакцію документа з зазначеними положеннями:
Отже, розмір військового збору для працівників з білою зарплатою в 30 тисяч гривень зросте з 450 гривень (1,5%) до 1500 гривень (5%). Щодо фізичних осіб-підприємців третьої групи, які мають щомісячний дохід у 30 тисяч гривень, їхні податкові зобов'язання збільшаться на 300 гривень, оскільки раніше вони не сплачували військовий збір, а тепер він становитиме 1%. "ФОПи" інших груп будуть сплачувати фіксовану суму в 800 гривень.
Під час другого читання закону парламентарі ухвалили рішення не підвищувати військовий збір для військовослужбовців. Незважаючи на те, що податки з їхніх зарплат виросли, відрахування залишиться на рівні 1,5% замість 5%.
Раніше Железняк також повідомляв, що під час підготовки податкового законопроекту до другого читання уряд вирішив не заміщати частину зростання військового збору підвищенням ПДВ. Окрім цього, існувала ймовірність підвищення податкових ставок для резидентів Дія.City.
Під час підготовки законопроекту до другого читання також активно обговорювалося питання оподаткування прибутку банків. Нардепи - "слуги народу" підтримували ставку у 50%, а Міністерство фінансів та Нацбанк виступали проти. Тимчасове підвищення ставки податку на доходи банків в Україні зараз становить від 25% до 50% замість колишніх 18%. Ставку 50% спочатку було передбачено лише на 2023 рік.
Як зазначав OBOZ.UA, основною причиною для збільшення податків є потреба у фінансуванні військових потреб. Всі надходження до державного бюджету України вже спрямовуються на сектор безпеки та оборони, однак цих коштів недостатньо. Водночас, поряд із підвищенням податкових ставок, вкрай важливо займатися детінізацією економіки, оскільки нелегальна та напівлегальна діяльність бізнесу позбавляє бюджет значних фінансових ресурсів.