На що Пенсійний фонд може примусити українців повернути виплачені пенсії - Під час отримання пенсії.
Ця практика в Пенсійному фонді має багаторічну історію та базується на діючих нормативно-правових актах.
У 2019 році я вийшов на пенсію за віком. Цього року я звернувся до центру зайнятості в пошуках нової роботи. Мені запропонували поїхати до Покровська в Донецькій області для виконання оборонно-фортифікаційних робіт. Проте я зміг пропрацювати там лише 10 днів у квітні, оскільки через посилення обстрілів наша бригада розпалася, і я повернувся додому. Незабаром я дізнався, що Пенсійний фонд наклав на мене штраф у розмірі 3 тисяч гривень, стверджуючи, що я працював до серпня 2024 року. Але в мене є довідка, яка підтверджує, що моє трудове співробітництво закінчилося 25 квітня. Прошу допомогти мені відстояти справедливість у цій ситуації.
Іван Горішний з Івано-Франківської області.
Нагадаємо нашим читачам, що пенсіонер зобов'язаний повідомляти до Пенсійного фонду про факт працевлаштування. Адже в деяких випадках пенсія тих, хто продовжує працювати, може бути меншою, ніж тих, хто вже звільнився.
Згідно зі статтею 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якщо пенсії були виплачені у надмірному обсязі через зловживання з боку пенсіонера або надання неточних даних роботодавцем, такі суми можуть бути повернені пенсіонером на добровільних засадах або стягнені відповідно до рішень регіональних органів Пенсійного фонду або через суд. Максимальний розмір відрахування не повинен перевищувати 20% від щомісячної пенсії.
Отже, ви свого часу не повідомили до Пенсійного фонду, що працевлаштувалися. Через це утворилася переплата, яку вам запропонували повернути добровільно. Інакше переплату на суму понад 3 тисячі гривень будуть стягувати щомісяця з пенсії до повного погашення. Це не є штрафом - це сума надмірно виплаченої пенсії: різниця між пенсією працюючої і непрацюючої людини.
Ми не маємо інформації щодо розміру вашої пенсії, її елементів, а також того, чи правильно було розраховано суму переплати, яка за кілька місяців виглядає досить значною. У цій ситуації єдине, що ви можете зробити, - це підтвердити, що працювали лише в квітні. В будь-якому випадку, Пенсійний фонд має дані про сплату страхових внесків за відповідний період.
Те, що переплату виявили лише у серпні, не означає, що з вас потрібно її вираховувати за всі 5 місяців з моменту працевлаштування. Можливо, там ще не розібралися і довідка, яку ви взяли з місця роботи, допоможе перерахувати суму стягнення і суттєво її зменшити. Зрештою, в цьому випадку все зроблено за законом. Ця практика в Пенсійному фонді має багаторічну історію та базується на діючих нормативно-правових актах.