На межі катастрофи: чому російські сили прагнуть націлитися на українські атомні електростанції

Російські безпілотники і ракети вже наближались до небезпечної відстані від українських атомних електростанцій. Ситуація може загостритись: експерти та урядові представники стверджують, що Росія планує удари по ядерним інфраструктурам України.

Наприкінці вересня президент України Володимир Зеленський у бесіді з ABC News висловив занепокоєння, що Росія, можливо, планує атаки на українські атомні електростанції.

"Згідно з останніми відомостями, Росія застосовує китайські супутники для знімання деталей на ядерних об'єктах. На основі нашого досвіду, якщо Росія здійснює фотозйомку певних цілей, це може свідчити про загрозу можливих атак на ядерні установки," - зазначив він.

У вересні більше ста російських безпілотників і ракет неодноразово наближалися до українських атомних електростанцій, ставлячи під загрозу не лише Україну, а й всю Європу.

Це не просто збіг обставин. Українські чиновники активно наголошують на тому, що російські війська мають намір завдати удару по українським атомним електростанціям. 16 жовтня під час спільного брифінгу з міністрами закордонних справ країн Нордично-Балтійської вісімки, міністр закордонних справ Андрій Сибіга ще раз підтвердив існування загрози атаки на ядерні об'єкти України.

"Росія має повне домінування в повітрі. Ми знаємо, що вони готують удари по об'єктах нашої ядерної енергетики",- сказав дипломат.

У цьому контексті Україна виступає за скасування всіх обмежень на використання ракет дальньої дії для ураження військових цілей на російській території.

"Відповідно до статуту ООН, ми маємо право, як країна, що захищається. Це право на самооборону є абсолютно обґрунтованим. Наша потреба в ньому актуальна вже сьогодні," - підкреслив міністр, висловивши вдячність своїм колегам за їхню підтримку.

Експерти вже міркують про характер вірогідних ударів росіян по ядерних об'єктах України.

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко нагадав, що Росія вже атакувала українську ядерну енергетику 23 листопада 2022 року і 26 серпня цього року. Це була дронова атака на підстанції оператора системи передачі, яка працює на видачі потужностей з атомної станції. За його словами, це був по суті удар по АЕС, навіть набагато більш небезпечніший ніж удар по самій станції чи по відкритому розподільчому пункту.

"Очевидно, що ніхто не стане атакувати самі реактори, оскільки це не має жодного сенсу — зруйнувати їх практично неможливо через потужний захист. Щодо відкритих розподільних пунктів, їх уразливість є меншою порівняно з підстанціями оператора системи передачі", - зазначив він у бесіді з РБК-Україна.

Якщо атака спрямована на підстанцію, це становить величезну загрозу, стверджує фахівець. У такому випадку є ймовірність виникнення серйозної ядерної аварії.

"Найгіршим сценарієм є ситуація, коли атомна електростанція зупиняє свою роботу, що може призвести до ядерного інциденту. У такому разі станція переходить до позапроектного режиму, з яким впоратися вкрай складно," - поділився він.

Експерт зазначає, що може статися ситуація, схожа на катастрофу на Чорнобильській атомній електростанції.

"Усе це може статися, і російська сторона спеціально готує гібридну атаку на атомну електростанцію. Можливі наслідки включають руйнування реакторної зони з усіма відповідними наслідками. Я не стверджую, що це станеться з точністю до 100%, але така ймовірність існує, і саме тому вони завдають ударів по найбільш уразливим місцям, оскільки атакувати саму станцію або реактор немає сенсу," - зазначив експерт.

Міністерство енергетики України також попереджає: в разі ударів по ядерних об'єктах України увесь європейський континент буде під радіаційною загрозою.

"Напади Росії на важливі підстанції для атомних електростанцій ставлять під загрозу радіаційну безпеку всього європейського континенту", - зазначено у повідомленні.

Українцям слід бути готовими до можливих наслідків, якщо Росія обстрілить хоча б одну атомну електростанцію, оскільки це може призвести до тривалих відключень електроенергії.

"У разі, якщо будь-яка атомна електростанція вийде з ладу, це призведе до національної каскадної аварії, відомої як блекаут. Після цього Україні знадобиться не менше 3-4 днів для відновлення подачі електроенергії," - зазначив Олександр Харченко, директор Центру досліджень енергетики, в інтерв'ю для Главреду.

Він додав, що за добу вдасться подати електроенергію в режимі 1-2 години електрики, а днів за 4-5 йтиметься про відновлення, наприклад, на 4-6 годин.

"Це справді матиме серйозні наслідки, буде надзвичайно болісно, і безумовно, без атомної генерації сучасна система не може функціонувати," - зазначив фахівець.

Як зазначив Сибіга, Україні необхідно отримати дозвіл на ракетні удари вглиб території Росії для захисту своїх атомних електростанцій. Однак, з цим питанням затягує головний союзник України. 17 жовтня постійний представник США при НАТО Джуліанна Сміт ще раз підкреслила, що позиція Америки щодо надання ЗСУ дозволу на далекобійні удари по Росії залишається незмінною.

"Я бачу, що ми все ще на тому ж місці, де ми були, а це те, що ми надамо всю необхідну Україні допомогу для захисту своєї території",- наголосила Сміт.

Вона також підкреслила, що українські військові ефективно застосували озброєння, надане західними державами, зокрема в Криму та в багатьох інших регіонах.

Однак численні фахівці висловлюють обережний оптимізм стосовно можливих змін у ставленні США. Зокрема, політолог Ігор Рейтерович впевнений, що союзники нададуть Україні можливість використовувати далекобійні удари своєю зброєю по російських військових цілях.

"Швидше за все, це рішення не буде оголошено публічно. Інакше кажучи, Байден не виступить з заявою на кшталт: 'Я даю дозвіл на удари по Росії'. Нам, звичайно, хотілося б побачити таку заяву в публічному просторі, адже це один із способів тиску на Російську Федерацію. Проте, найімовірніше, це залишиться закритим питанням, і в результаті Україна буде діяти зі зброєю відповідно до своїх потреб", - зазначив Рейтерович в ефірі телеканалу FREEДОМ.

Він вважає, що це питання було піднято на зустрічах з партнерами, зокрема під час поїздок президента України Володимира Зеленського до Лондона, Парижа, Рима та Берліна.

Що стосується термінів, голова громадської організації Україна в НАТО Юрій Романюк висловив думку, що всі потрібні дозволи на проведення атак вглиб Росії можуть бути отримані після 6 листопада, коли стануть відомі результати президентських виборів у США.

Зараз Білий дім не хоче "ескалації", каже експерт в ефірі 24 каналу. Також чинний лідер Джо Байден зараз остерігається будь-якого внутрішнього загострення у США, щоб внаслідок цього Дональд Трамп не переміг на виборах.

Але цих побоювань вже не буде після волевиявлення американців.

Related posts