З 1 січня витрати на електроенергію зростуть: кого це торкнеться і з яких причин.
Поки НБУ сповіщає про можливе підвищення тарифів на комунальні послуги з 2026 року, вже за півтори місяці деякі споживачі почнуть платити за електроенергію більше, ніж сьогодні. Хоча це не стосується безпосередньо населення, все ж і громадянам доведеться потроху витрачати більше, хоч і опосередковано.
Національна комісія, що відповідає за регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла рішення про підвищення тарифу НАК "Укренерго" на транспортування електричної енергії. Однак, представники влади вирішили знайти компроміс, встановивши тариф на рівні 665,26 грн за МВт-год, замість початково запропонованих 783,71 грн.
Проте, новий тариф буде покладено на промисловість і бізнес, тоді як для населення ціни на електроенергію залишаться незмінними. Однак, як зазначає голова Спілки споживачів комунальних послуг України Олег Попенко, це може негативно вплинути на населення. Зростання витрат для бізнесу, який вже зазнав підвищення цін на електрику на 62% у 2024 році, може в кінцевому підсумку призвести до підвищення цін на товари та послуги для споживачів.
Як пояснив "ФАКТАМ" Олег Попенко, на населення безпосередньо зростання тарифу на передачу електроенергії не вплине, але позначиться побічно трохи пізніше, оскільки:
Особливо помітно, на думку експерта, це стане в деяких галузях, наприклад, виробництві хлібобулочних виробів, які подорожчають, і водопостачанні -- на постачання води потрібно багато електроенергії. При цьому зростання тарифу на воду не перебуває під мораторієм, а отже, його можуть підняти без особливих проблем і обговорень.
Сценарій, створений експертом, стає дедалі вірогіднішим, оскільки з 1 листопада НКРЕКП вже підвищила максимальні тарифи на електроенергію для промислового сектору, що призвело до зростання витрат.