Зимові прогнози на 2024 рік: синоптики поділилися несподіваними прогнозами.
Метеорологи здивували своїм прогнозом на зимовий період 2024 року. Чи варто очікувати на незвично високу температуру?
Лютневі морози чи незвично теплі дні? Метеорологи поділилися прогнозами щодо зимової погоди в Україні. Вони запевняють, що температура буде доволі комфортною, проте не виключають можливих похолодань.
Коли "мінус" скує Україну та які максимальні позначки можна буде побачити на термометрі, розповіли журналісти в ексклюзиві TSN.UA.
Якою буде зима цього року в Україні - питання, яке цікавить кожного українця. За словами завідувачки відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України, кандидатки географічних наук Віри Балабух, антициклон спричинить аномальну погоду в Україні - зима цього року очікується теплою.
"В Атлантиці формується потужний антициклон, який виштовхуючи тепле повітря із субтропіків у бік України, спричинить встановлення аномальних для зими в нашому кліматичному поясі температур."
Відповідно до заяв Віри Балабух, цьогоріч зимова температура в середньому коливатиметься на 1-2 градуси вище звичайних норм, з діапазоном від +5 до -5 градусів. Як зазначає Балабух, підвищення температури взимку стало помітною тенденцією останніх десятиліть. Все частіше спостерігається, що температура в січні стає близькою до тих показників, які зазвичай фіксуються у листопаді.
"Але це не виключає короткочасних значних похолодань. Взимку 2024-2025 року можливі короткочасні арктичні вторгнення, які спричинять короткочасні, на два-три дні значні морози. Загалом зима буде такою ж теплою та м'якою, як і минулого року, з переважанням помірних температур."
Водночас вона зазначила, що метеорологи по всьому світу попереджають про потенційні ризики цієї зими через ще недостатньо досліджене явище — різке потепління в стратосфері. Саме від цього та ряду інших чинників залежатиме, чи зможе арктичне повітря проникати на територію України.
Речниця Українського гідрометеорологічного центру Наталія Птуха зазначила, що зима в Україні, ймовірно, не буде надто холодною. Вона підкреслила, що наразі зарано робити точні прогнози. Однак, враховуючи останні роки, можна висловити певні припущення. Птуха також нагадала, що в цьому осінньому сезоні, незважаючи на холодні дні на початку жовтня в західних регіонах, спостерігається тенденція до підвищення температури, яка перевищує кліматичні норми.
"У другій та третій декадах жовтня ми прогнозуємо, що температура може перевищити кліматичну норму на декілька градусів. Перевіримо це по завершенню місяця і проведемо аналіз."
Птуха зазначила, що метеорологи також не відкидають варіанту, що в Україну може прийти холодне арктичне повітря.
Одним з найголовніших аспектів для збереження тепла є правильно обраний гардероб. Ключовим принципом є багатошаровість: варто одягати кілька легших речей одну на одну. Хоча вони можуть бути набагато тоншими за теплий светр, прошарки повітря здатні утримувати тепло ефективніше. Звісно, немає єдиного універсального рецепту, але існує кілька корисних порад, які допоможуть вам залишатися в теплі, як зазначають фахівці Міністерства охорони здоров'я України.
Ми добре пам'ятаємо, як спекотним було літо цього року, тому не дивно, що синоптики прогнозують також теплу зиму. Клімат в Україні та в усьому світі зазнає значних змін. Останніми роками вчені зафіксували рекордні посухи, і 2023 рік не став винятком, про що повідомляє The Washington Post, посилаючись на звіт метеорологічного агентства. За останні п'ятдесят років льодовики втратили найбільшу кількість маси, що може серйозно загрожувати водній стабільності для мільйонів людей, згідно з даними цього агентства.
Генеральна секретарка агентства відзначила, що зростання температури частково сприяло тому, що гідрологічний цикл став "більш непередбачуваним і хаотичним", що може призводити до "надмірної або недостатньої кількості води", що проявляється як у посухах, так і в повенях.
У минулому році планета пережила найжаркіший рік, який коли-небудь фіксувався. Літо цього року також встановило новий температурний рекорд, викликавши побоювання щодо можливого перевищення цих показників у 2024-му.
У звіті зазначається, що південна частина Сполучених Штатів, Центральна Америка, а також деякі країни Південної Америки, такі як Аргентина, Бразилія, Перу та Уругвай, переживають серйозну посуху. Водночас зафіксовано "найнижчий рівень води, який коли-небудь спостерігався" в річці Амазонка та на озері Тітікака, що розташоване на межі між Перу та Болівією.
Інформації про 2024 рік поки що немає, проте представники агентства повідомили, що надзвичайно спекотне літо, "з великою ймовірністю" призведе до зменшення рівня води в ріках цього року, а також "в ряді регіонів світу ми прогнозуємо посилення проблеми з дефіцитом води".
Глобальне потепління значно вплинуло на екосистеми у різних частинах світу, включаючи Антарктиду. У цьому регіоні спостерігається швидкий процес озеленення. Ці результати були представлені в дослідженнях, опублікованих у науковому журналі Nature Geoscience.
Вчені використовували супутникові дані, щоб оцінити швидкість озеленення Антарктичного півострова у відповідь на зміну клімату. Якщо 1986 року рослинний покрив займав площу в один квадратний кілометр, то 2021-го -- вже майже 12 квадратних кілометрів. У попередній науковій роботі самі автори вивчили зразки з екосистем, переважно мохових, на Антарктичному півострові. З'ясувалося, що швидкість росту рослин різко зросла останні десятиліття. Наразі ці висновки підтвердили за супутниковими даними.
За словами одного з авторів дослідження, із зміцненням цих екосистем та підвищенням температури клімату, площа зелених насаджень збільшується.