Як убезпечити електроніку від коливань напруги в електромережі: причини та технічні способи запобігання
Перепади напруги - це одна з найпоширеніших проблем, з якою стикаються власники побутової техніки. Коливання в електричній мережі можуть призвести до серйозних пошкоджень пристроїв, від незначних збоїв у роботі до повного виходу з ладу. В умовах нестабільного електропостачання особливо важливо розуміти, як захистити свою побутову техніку від таких неприємностей.
Чому спостерігаються коливання напруги?
Стрибками напруги називають різку та значну зміну вольтажу електромережі. Насамперед, на якість та стабільність постачання електроенергії впливають два основних фактори: дотримання безперервного балансу між виробництвом та споживанням електроенергії в енергосистемі, а також технічний стан мереж (ліній електропередачі, трансформаторів тощо). Зношеність електромереж - одна з основних проблем на ринку енергетики.
Різкі стрибки напруги в електромережі можуть виникати через підключення до неї потужних пристроїв з високим рівнем енергоспоживання. Практика свідчить, що такі випадки найчастіше спостерігаються взимку, коли люди більше часу проводять вдома і використовують різноманітну техніку. Додатково ускладнює ситуацію необхідність увімкнення обігрівачів, які є одними з найенергоємніших побутових приладів.
Також нерідко електропроводка в оселі не витримує високих навантажень. Комунікації застарілі, а їхній перетин не дозволяє безпечно користуватися сучасними приладами, такими як пральна машина, пилосос, обігрівач та інші одночасно. Через це увімкнення нового пристрою до мережі спричиняє загальне зниження напруги, а його вимкнення - різкий стрибок у більший бік.
Як зрозуміти, що з напругою в будинку чи квартирі щось негаразд?
Оптимальний спосіб виявити перепади напруги у вашому житлі - це використання мультиметра для вимірювання та фіксації показників у різні моменти часу. У стандартних умовах напруга в електромережі має становити 220 Вольт (для однофазної мережі). Електроприлади здатні функціонувати належним чином за умови, що відхилення від норми не перевищує 5-10%. Таким чином, напруга нижча за 198 Вольт або вища за 242 Вольти вказує на наявність проблеми.
Зрозуміло, що не у кожного вдома є мультиметр, тому існують інші прості ознаки, які можуть свідчити про проблеми з напругою:
Якщо ви виявили подібні симптоми, слід звернутися до енергопостачальної компанії, проінформувати їх про ситуацію та наполягати на її розв'язанні.
Як впливають перепади напруги на техніку вдома?
Показник низької напруги призводить до того, що прилади можуть не ввімкнутися, а занадто великий стрибок напруги призводить до пробою в ізоляції, що стає причиною виходу з ладу техніки. Також є великий ризик виникнення пожежі, особливо у старих будинках, де мережа перебуває в аварійному стані.
Як убезпечити свій дім від стрибків напруги?
Є кілька методів захистити себе від шкідливих наслідків перепадів напруги: