"Вулкан з високим ступенем небезпеки" виявив свою рекордну активність: під ним почали відбуватися землетруси після тисячолітньої спокійної фази.

Науковці вражені невідомими причинами рекордного зростання кількості землетрусів в окрузі гори, що протягом тисячоліть не виявляла жодних ознак активності.

Землетруси поблизу гори Адамс, яка знаходиться в штаті Вашингтон (США), зазвичай трапляються лише раз на два-три роки. Однак нещодавно вчені виявили незвичайну сейсмічну активність: всього за один місяць Геологічна служба США (USGS) зафіксувала шість землетрусів. Дослідники висловлюють занепокоєння, що така активність може свідчити про можливе виверження вулкана, повідомляє Daily Mail.

Вулкан Адамс класифікується як "високонебезпечний" через його потенціал викликати зсуви ґрунту, лавини з уламків та грязьові потоки. Ці природні явища можуть рухатися по схилах з швидкістю, що досягає 80 км/год, що створює серйозну загрозу для людей.

У Фокус. Технології запустили власний Telegram-канал! Підписуйтеся, щоб бути в курсі найновіших і найцікавіших новин із галузі науки!

Зазвичай землетруси трапляються приблизно раз на три роки, проте у вересні 2024 року науковці зафіксували шість землетрусів з магнітудою від 0,9 до 2. Хоча сейсмічна активність є досить низькою, попередні дослідження свідчать про те, що перед виверженням вулкана Адамс можуть відбуватися серії незначних землетрусів. Дослідники також підкреслюють, що ця інтенсивність є найвищою з моменту початку спостережень у 1982 році.

Варто підкреслити, що всі шість землетрусів були зафіксовані на сейсмічній станції, яка знаходиться на відстані 11 кілометрів на південний захід від вершини гори Адамс, що розташована в південно-західній частині національного лісу. Підземні коливання також були виявлені іншими сейсмічними станціями.

Тепер учені планують встановити низку тимчасових сейсмічних станцій навколо гори Адамс, що дасть змогу дослідити розмір, місце розташування та глибину підземних поштовхів. Передбачається, що ці дії дадуть змогу дослідникам краще визначати місце розташування більш дрібних землетрусів з більшою впевненістю і допоможе врешті-решт зрозуміти причину цих землетрусів. Результати додаткових спостережень також визначать, чи будуть потрібні якісь додаткові дії.

Відомо, що землетруси, які трапляються поблизу вулканів, можуть викликати їх виверження. Проте це зазвичай відбувається лише в разі, якщо землетрус має високу потужність — магнітудою 6 і більше балів, і якщо вулкан вже перебуває в стані готовності до виверження. Коли ці умови виконуються, землетрус може спровокувати вивільнення розчинених газів з магми, що нагадує процес відкриття пляшки з газованою водою. Це, в свою чергу, підвищує тиск всередині вулкана і може призвести до його виверження.

Водночас дослідники підкреслюють, що усі шість зареєстрованих землетрусів були настільки незначними, що не могли викликати виверження. На щастя для мешканців регіону, фахівці Геологічної служби вважають, що в даний момент немає "ризику неминучого виверження".

Відомо, що гора Адамс утворилася близько 520 000 років тому. Попри те, що вулкан Адамс вважається вулканом "високої загрози", він не вивергався протягом тисяч років -- дослідники вважають, що останнє виверження вулкана, імовірно, відбулося між 3800 і 7600 років тому.

Вважається, що гора Адамс протягом більшої частини своєї історії зазнавала переважно ефузивних вивержень. Цей тип вивержень, на відміну від вибухових, характеризується тим, що не викидає лаву, гази та попіл у повітря, а натомість формує повільно рухомі потоки лави, які м’яко сповзають по її схилах.

На жаль, фахівці стверджують, що найбільша небезпека для мешканців, які живуть поблизу вулкана, не пов'язана безпосередньо з його виверженням. Насправді, основні загрози походять від лавин, зсувів, а також від потоків каміння, попелу і льоду.

Раніше Фокус писав про те, що вчені вперше в історії зазирнули в "пащу" вулкана.

Related posts