Використання не за призначенням: у TikTok поширюються ризиковані рекомендації щодо догляду за шкірою.
Існує постійний інтерес людей до пошуку нових методів для оптимального догляду за шкірою, що є цілком природним. Проте медики застерігають, що в прагненні до досконалості багато користувачів TikTok вдаються до крайнощів, вживаючи потенційно небезпечні речовини.
Безрецептурні антибактеріальні очищувальні засоби на основі глюконату хлоргексидину (ГХГ) здобули популярність на платформі TikTok завдяки численним заявам користувачів про їхню ефективність у лікуванні різних проблем зі шкірою, таких як неприємний запах та акне на спині. Спочатку ці продукти були створені для підготовки шкіри перед хірургічними втручаннями. Вони володіють потужними властивостями для знищення мікробів, які можуть викликати різні дерматологічні розлади. Проте, ці засоби також можуть містити серйозні ризики для здоров'я, про які автори відео часто не згадують, зауважує Wirecutter.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Фахівці попереджають про ризики, пов'язані з використанням продуктів на основі ГХГ, які можуть викликати різноманітні проблеми, включаючи шкірні висипи, зниження захисних функцій шкіри та рідкісні, але серйозні реакції, такі як анафілактичний шок. Як підкреслив доктор Данило К. Дель Кампо, дерматолог і член Американської академії дерматології, пацієнти часто відзначають погіршення стану шкіри після того, як починають слідувати популярним тенденціям на TikTok, що чітко ілюструє можливі негативні наслідки застосування таких потужних антибактеріальних засобів у звичайному догляді за шкірою.
Антибактеріальні засоби для очищення вже давно піддаються ретельному вивченню з погляду їхньої безпеки та ефективності. Так, триклозан, колись поширений інгредієнт, був заборонений FDA ще 2017 року через побоювання з приводу порушення роботи щитоподібної залози та відсутності чіткої користі для здоров'я. На зміну триклозану прийшов хлорид бензалконію, який ефективний проти бактерій, грибків і вірусів, але, як і раніше, становить ризик для здоров'я шкіри.
ГХГ-засіб, як правило, взаємодіє з верхнім шаром шкіри та зберігає свою антимікробну активність протягом шести годин. Хоча така тривалість дії може бути корисною в медичних закладах, для щоденного використання вона є занадто агресивною і може призвести до зниження кількості корисних бактерій на шкірі, зазначила докторка Енн Чапас, ще одна спеціалістка в галузі дерматології. Постійне застосування може навіть погіршити такі стани, як акне або фолікуліт, замість того щоб їх полегшити.
Дерматологи рекомендують більш м'які варіанти, такі як перекис бензоїлу та саліцилова кислота, для лікування поширених шкірних проблем. Ці компоненти легко знайти у безрецептурних продуктах і мають добру репутацію завдяки їхньому ефективному впливу на акне, при цьому не викликаючи резистентності до ліків. Саліцилова кислота ніжно відлущує верхній шар шкіри, що зменшує ймовірність виникнення акне, тоді як хлорнуватиста кислота володіє дезінфікуючими властивостями, не заважаючи природному мікробіому шкіри. Ці альтернативні рішення дозволяють людям вирішувати конкретні шкірні проблеми, уникнувши при цьому ризику побічних ефектів, пов'язаних з агресивними антибактеріальними препаратами.
Тим, хто розглядає очищувальні засоби з ГХГ, дерматологи рекомендують використовувати їх тільки під керівництвом фахівця при таких специфічних захворюваннях, як важкі кістозні акне або гнійний гідраденіт. Включення ГХГ у щоденний режим без рекомендації лікаря може принести більше шкоди, ніж користі. Як підкреслила докторка Чапас, ці засоби не підходять для постійного догляду за шкірою без контролю фахівця, оскільки неправильне їх використання може погіршити або спровокувати ускладнений стан шкіри, а не полегшити його.
Хоча мило і вода залишаються ефективним засобом щоденної гігієни, багато людей не вміють правильно їх використовувати, вважають експерти. Центри з контролю і профілактики захворювань (CDC) рекомендують витримувати мило не менше 20 секунд, щоб забезпечити ефективне видалення бактерій. Однак дослідження показують, що більшість людей миють руки в середньому лише шість секунд. Коли мило і вода недоступні, вчені та експерти рекомендують дезінфікуючі засоби для рук на спиртовій основі, а не антибактеріальні засоби для миття, що містять бензалконію хлорид або ГХГ.
Раніше Фокус демонстрував приклад, який ілюструє наслідки відсутності належного захисту шкіри від сонячної радіації. Неправильне або недостатнє захист від ультрафіолетових променів може суттєво підвищити ймовірність розвитку раку шкіри, а також викликати зміни в її кольорі, такі як пігментні плями, гіперпігментація, ластовиння та виникнення зморшок.
Фокус також поділився важливими аспектами, на які варто звернути увагу під час самостійної діагностики шкірних захворювань. Рак шкіри є підступною і небезпечною хворобою, яка може виникнути на будь-якій частині тіла, починаючи від малозначущих підошов до складних зон під нігтями.