Видавці та книгарі висловлюють своє невдоволення затримкою виплати субсидій для книгарень до завершення війни: які інші виклики стоять перед галуззю -- Delo.ua

Представники українських видавництв та книжкових магазинів надіслали звернення до урядових структур з проханням про підтримку національного книговидання. Як зазначає харківське видавництво "Ранок", вони висловлюють своє незадоволення тим, що реалізація програми надання субсидій книгарням для покриття витрат на оренду приміщень запланована лише після закінчення воєнного стану.

Представники книжкової індустрії висловили занепокоєння, що брак підтримки може призвести до закриття більшості книгарень вже найближчим часом. Це питання обговорювалося під час виїзного засідання комітету Верховної Ради з гуманітарних та інформаційних питань, яке проходило в Харкові за участі міністра культури Миколи Точицького.

"Ми бачимо відкриття нових книгарень, чуємо про відкриття книгарень у Києві. Водночас ніхто не говорить про їх закриття. В регіонах ситуація жахлива. Майже в більшості райцентрів України немає книгарень, але про це ніхто не каже", -- зазначив очільник видавництва "Ранок" Віктор Круглов.

Директор мережі книгарень "КнигоЛенд" Ігор Зарудко, присутній на зустрічі, підкреслив значення впровадження програми субсидій для підтримки книжкової індустрії в малих населених пунктах.

"Це вклад у культуру, це підтримка українців. Якщо ми, як книгорозповсюджувачі, усвідомлюємо значення цього вкладу, сподіваюся, що і держава розуміє його важливість. Через субсидії ви не лише допоможете нашому бізнесу, а, перш за все, своїм громадянам, незалежно від того, чи живуть вони у великому місті, чи в маленькому населеному пункті," — зазначає він.

В парламентському комітеті при цьому зачепити й інший аспект державної підтримки книжкової галузі - йшлося про програму книжкових сертифікатів "єКнига", що мала розпочатися ще в липні, але досі не реалізована.

У рамках цієї ініціативи всі молоді українці, які вже досягли 18 років, мають можливість отримати фінансову допомогу у розмірі 908 гривень для придбання книг. У відповідному комітеті висловлюють занепокоєння щодо реального зриву виконання цього закону.

"Невміння оцінити роль політики у культурній сфері, особливо в контексті книжкової індустрії, особливо під час боротьби за ідентичність, є справжнім шкідництвом, з яким нам потрібно активно боротися. Це стає ще більш актуальним, коли ворог чудово усвідомлює значущість культурного впливу і не шкодує зусиль та ресурсів на його реалізацію," – зазначив член комітету Володимир В'ятрович з "Європейської солідарності".

Ще однією ініціативою, що обговорювалася на засіданні, стало включення книг до списку товарів, які можна буде придбати за гроші, накопичені громадянами в рамках програми "Національний кешбек".

Представники книжкового ринку зауважили, що завдяки цьому українці матимуть можливість купувати більше книг, а видавництва та друкарні -- створювати нову продукцію.

У комітеті Ради, в свою чергу, в повідомленні про виїзне засідання заявили, що самі вже звернулися до Кабінету міністрів з проханням додати книговидавничу продукцію до зазначеного переліку.

Серед інших порушених на заході питань названо державне фінансування профільних інституцій, передусім Українським інститутом книги. Зокрема, зазначається, що проєктом держбюджету фінансування УІК скорочено на 60%.

Бібліотечні фонди також потребують оновлення, адже лише половина територіальних громад виділяє фінансування на їх поповнення та закупівлю книг. У комітеті повідомляють, що вже підготували відповідні пропозиції для державного бюджету на 2025 рік.

Слід підкреслити, що вибір Харкова для обговорення питань галузі не випадковий, адже це є "столицею друкарства" України: п'ять найбільших друкарень міста відповідають за 78% всього обсягу книговидання в країні.

Related posts