Україна стикається з істотними втратами внаслідок європейського мита СВАМ, тому необхідно розпочати переговори щодо відстрочки - повідомляє Інтерфакс.

Експортери звернулися до уряду з проханням прискорити переговори про відтермінування введення екологічного мита в Європі, оскільки Україна може зазнати значних фінансових втрат.

Якщо для українських експортерів введуть механізми вуглецевого мита СВАМ (додаткового податку на товари з високим рівнем викидів вуглецю при виробництві), то Україна ризикує втратити мільярди. Ці механізми наразі тестуються в Європейському Союзі. Тому українському керівництву слід ініціювати переговори з ЄС щодо відстрочки запровадження цього мита через військові дії в Україні. Таку думку висловили учасники круглого столу на тему "Вплив СВАМ на економіку України".

Головний аналітик GMK Center Андрій Глущенко підкреслив, що витрати на СВАМ для української економіки зростатимуть щорічно, що може серйозно її підірвати. Наприклад, в перший рік введення податку економічні втрати вже досягнуть $202 млн, а до 2030 року ця сума може зрости до $1,44 млрд.

На переконання експерта GMK Center Андрія Тарасенка, українська влада повинна ініціювати діалог з Європейським Союзом щодо реалізації статті 30.7 регламенту CBAM. Ця стаття передбачає, що "Європейська комісія має право змінити підхід до впровадження CBAM для країн, які опинилися в ситуації, що є непередбачуваною, винятковою та неспровокованою, і яка має руйнівний вплив на економічну та промислову інфраструктуру".

Експерт зазначив, що в Україні війна триває вже протягом трьох років.

Директорка проєктів зі сталого розвитку "ArcelorMittal Кривий Ріг" Ольга Семків підкреслила, що на даний момент підприємці стикаються з труднощами у приділенні необхідної уваги декарбонізації, а також відчувають брак відповідної експертизи для підготовки звітів у межах СВАМ.

"Ми сподіваємося на відтермінування зобов'язань за СВАМ, і всі металургійні підприємства вважають, що це обґрунтовано - цей аспект повинен бути врахований у зв'язку з поточною ситуацією в Україні. Нам надзвичайно важливо, щоб діалог між ЄС та Україною з питань імплементації законодавства продовжувався," - наголосила вона.

Представник парламентського підкомітету з промислової політики Комітету економічного розвитку Муса Магомедов зазначив, що Україні необхідно активніше ініціювати діалог з Європейським Союзом щодо можливості перенесення термінів виконання зобов'язань за СВАМ.

Директора Європейської бізнес асоціації (ЄБА) Світлана Михайловська вважає, що наразі СВАМ не стільки додає користі навколишньому середовищу, як є варіантом впливу на торгівлю.

Згідно з дослідженням GMK Center, українські експортери товарів до країн Європейського Союзу зіткнуться з істотними витратами в рамках реалізації стратегії Green Deal, зокрема через впровадження CBAM - додаткового податку на продукцію з високими викидами вуглецю при її виробництві, що вступить в силу в 2026 році. В перший рік повного впровадження CBAM Україна може втратити близько $202 мільйонів експортних доходів, а до 2030 року ці втрати зростуть до $1,440 мільярдів на рік, причому найбільше постраждає гірничо-металургійний комплекс. Як зазначається в дослідженні, після 2030 року Україна може бути змушена припинити експорт продукції, такої як цемент, добрива, чавун, квадратна заготовка та сортовий прокат.

Related posts