Україна і Росія проводять закриті консультації з ряду важливих тем: подробиці стали відомі журналістам.
Переговори такого роду виявилися ефективними саме через те, що про них знали лише обмежене коло осіб.
Україна і Росія протягом певного періоду ведуть таємні переговори, на яких розглядаються потенційні компроміси. Ці перемови здійснюються на рівні політичних радників керівників держав, а зустрічі учасників проходили в таких містах, як Копенгаген, Київ, Мальта, Давос і Джидда в Саудівській Аравії, де також були присутні представники Китаю.
Про це пише німецьке видання Die Zeit. Автор матеріалу, редактор політичного відділу німецького видання Еліс Бота, перерахувала питання, які непублічно обговорювали представники Києва та Москви.
Згідно з її інформацією, до списку увійшли такі пункти, як взаємне утримання від атак на енергетичну інфраструктуру, обмін військовополоненими (а також заручниками, які перебувають під контролем Росії), повернення незаконно вивезених українських дітей та ряд інших аспектів. Зернова угода виявилася невдалою, проіснувавши лише трохи більше року. Переговори щодо атак на енергетичні об'єкти затрималися внаслідок початку Курської операції. Тим не менш, більшість інших питань були успішно вирішені, зокрема, стосовно обміну полоненими.
Бота підкреслила, що подібні переговори виявилися успішними саме через їхню низьку публічність. Крім того, така закрита дипломатія має на меті дослідити межі можливого: що насправді готові прийняти Україна та Росія. Наприклад, це стосується майбутнього Криму, можливих поступок з боку Росії та інших надзвичайно чутливих аспектів. Ці питання обговорюються за закритими дверима в досить конфіденційному форматі.
"Уявіть, що сталося б в Україні, якби раптом з'явилися чутки, що президент Зеленський готовий поступитися територією. Але коли українські та російські чиновники, політичні радники та політологи говорять про це конфіденційно, інша сторона знає, де простір для маневру. А де - ні", - написала вона.
При цьому Бота розкритикувала німецьких чиновників, в тому числі канцлера Олафа Шольца, які, за її словами, чудово знають про дипломатичні процеси, які відбуваються "за лаштунками". Проте, коли вони закликають до вирішення війни дипломатією, то натякають на капітуляцію України. Це неприпустимо: переговори будуть, але не на російських умовах.
"Тепер вже не стоїть питання, чи відбудуться переговори. Головне — коли і яким чином це станеться. Найважливіше — Володимир Путін повинен бути до цього готовий", — підсумувала вона.
Як вже зазначалося раніше, західні засоби масової інформації повідомили, що Україна та Росія, імовірно, ведуть переговори щодо взаємного припинення атак на енергетичні інфраструктури. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк підкреслив, що навряд чи Москва відмовиться від наміру позбавити українців електропостачання в зимовий період.