В Польщі завершили відновлювальні роботи на меморіальному кладовищі бійців Української Народної Республіки.
У західнопольському місті Каліш завершено реконструкцію кладовища воїнів УНР Каліш-Щипйорно, роботи над яким тривали з 2023 року.
Джерело: Юрій Рейт, колишній голова Обʼєднання українців у Польщі, який займається організацією українських військових поховань у цій країні, поділився своїми думками в коментарі для "Укрінформу" та "Європейської правди".
Деталі: За словами Рейта, на кладовищі встановлено 240 хрестів, більшість має металеве обрамлення.
Під час ремонтних робіт було знято верхній пласт землі та зібрано фрагменти оригінальних довоєнних хрестів, які були під землею. Було вирішено вкласти ці елементи у нові металеві хрести.
За оцінками, у довоєнний період на цьому кладовищі знаходилося близько 400 хрестів на могилах. Архівні дослідження підтверджують наявність трьох сотень хрестів, а також вдалося ідентифікувати 190 прізвищ осіб, що були поховані тут.
Рейт зауважив, що значною мірою це вдалося зробити завдяки архівам і книжкам історика з Перемишля Олександра Колянчука.
У цьому місці також було знайдено декілька поховань євреїв та кримських татар, які також виконували військову службу в армії УНР.
Військовий цвинтар функціонував у період з 1921 по 1940 рік. Після захоплення території радянською армією, на кладовищі було знищено пам'ятник, присвячений солдатам Української Народної Республіки. До 1992 року ця місцевість використовувалася для випасу худоби.
Відновлювальні роботи стартували у 1990 році, коли Рейт надіслав офіційне звернення до мерії Каліша та Ради охорони пам'яті боротьби і мучеництва Польщі. Цей процес тривав до 1999 року, коли територію обгородили. Однак, відновлення зупинилося на тривалий час, і лише у 2013 році було проведено зняття верхнього шару ґрунту, що призвело до виявлення залишків козацьких хрестів.
Власне реновація розпочалася 2023 року зусиллями української і польської сторін.
На кладовищі також встановлено гранітний монумент із тризубом, подібний до знищеного радянською армією. На ньому є напис українською мовою "Тим, що вмерли, але не зрадили України. Українська Армія". На інформаційній таблиці на вході на кладовище і біля памʼятника зазначено 190 прізвищ похованих.
Відновлення цвинтаря стало можливим завдяки активній підтримці та участі Українського історичного товариства в Польщі, посольства України в Польщі, а також Національного інституту збереження історичних пам'яток, що підпорядковується Міністерству культури і національної спадщини Польщі, та підрядних організацій. Проект отримав фінансування від Міністерства культури і національної спадщини Польщі, а також від Офісу воєводи Великопольського воєводства.
Витрати на виконані роботи у 2023-2024 роках перевищили 1,2 мільйона злотих, що еквівалентно понад 300 тисячам доларів.
Напоминаем: