У Києві висловлюють стурбованість щодо можливих ускладнень у співпраці з Міжнародним валютним фондом у зв'язку з обранням Трампа, повідомляють джерела.

Цю інформацію підтвердили декілька джерел у державних структурах, повідомляє РБК-Україна.

"Ми отримали ясні вказівки, що ситуація ускладниться," - зазначив один з інтерв'юованих. "Міжнародний валютний фонд може бути більш обережним у своїх взаєминах з Україною," - повідомило ще одне джерело.

Тривога, що виникає у зв'язку з обранням Дональда Трампа президентом США, зокрема пов'язана з його скептичним ставленням до підтримки України. Сполучені Штати займають провідну позицію серед акціонерів Фонду, володіючи приблизно 17% голосів, що дає їм можливість блокувати рішення ради директорів.

Але на думку голови департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Віталія Ваврищука, такі побоювання поки що передчасні.

"Я думаю, це припущення такого ж роду, як і можливість ініціювати командою Трампа мирних переговорів з Росією. Зараз у багатьох є очікування різкої зміни зовнішньої політики США щодо України після приходу до влади адміністрації нового президента. Але на даному етапі ці здогади нічим не підкріплені", - сказав він у коментарі РБК-Україна.

Хоча Ваврищук не відкинув можливість, що після зміни влади США можуть зайняти більш рішучий підхід до питання податків в Україні. "США прагнуть мати більш вагомі підстави для підтримки України," - підкреслив співрозмовник.

Тобто, даючи гроші, кредитори можуть більш наполегливо вимагати від України шукати додаткові кошти всередині країни. Тут варто зазначити, що у програмі МВФ вже визначено джерело додаткового фінансування держбюджету 2025 року на випадок браку грошей - підвищення ПДВ.

Проте, наразі джерела в уряді стверджують, що немає підстав для нових підвищень податків.

Програма з МВФ передбачає гарантію фінансування України з боку провідних країн Заходу.

У жовтні Міжнародний валютний фонд переглянув свої прогнози щодо економічних перспектив України, враховуючи можливі варіанти розвитку війни, які можуть варіюватися в залежності від її тривалості та інтенсивності. У рамках оптимістичного сценарію, завершення конфлікту прогнозується на кінець 2025 року, тоді як раніше МВФ сподівався на його завершення вже наприкінці 2024 року.

Негативний розвиток подій передбачає загострення бойових дій та закінчення конфлікту в середині 2026 року, що матиме наслідком економічний спад у 2025 році та стагнацію в наступні роки.

Актуалізований загальний дефіцит фінансування в умовах економічного спаду становить 187,1 млрд доларів, що на 35,7 млрд доларів перевищує базовий прогноз на період 2023-2027 років (151,4 млрд доларів). Це вимагає вжиття додаткових заходів для забезпечення стабільності боргових зобов’язань.

Під час виборчої кампанії Дональд Трамп висловлював заперечення щодо військової підтримки України, що її забезпечувала адміністрація Джо Байдена.

Related posts