На передовій з'явився 70-річний експонат: помічено гармату, від якої СРСР відмовився ще за часів Хрущова.

Величезні втрати російських окупантів ведуть до того, що на передовій з'являються навіть дослідні зразки військової техніки. Але поряд з ними у бій відправляють навіть відвертий антикваріат, чий вік цього року впритул наблизився до 70-річного ювілею.

Йдеться про 122-мм гармату Д-74, яка "засвітилася" на одному з відео. Як пише військовий експерт Андрій Харук, це знаряддя було прийнято на озброєння у 1955 році та мало замінити також 122-мм гармату виробництва ще 1930-х років.

Однак хоча Д-74 і почали випускати, це не тривало довго, оскільки разом з нею вироблялася 130-мм М-46, яка виявилася в цілому кращою (дальність 27,5 та 24 км на користь М-46), мала важчий та потужніший снаряд (33 проти 27 кг). Єдине, у чому Д-74 виявилася кращою, -- вона у 1,5 раза легша, 5500 кг проти 7700 кг. Проте саме М-46 вирішили залишити на службі, а Д-74 була знята з виробництва та озброєння та передавалася союзникам СРСР, а також продавалася до інших країн. Як підкреслює Андрій Харук, копії Д-74 виготовлялися в Китаї, а можливо, і в КНДР.

"Коли наприкінці 1989 року готувалася звітність для укладання Договору про звичайні озброєння в Європі, до неї не потрапила жодна гармата Д-74 -- нечисленні артисистеми цього типу, які ще залишалися в арсеналах радянської армії, перемістили за Урал. А тепер, на третій рік війни проти України, черга дійшла до них", -- пояснює експерт, звідки на передовій взялися екзотичні Д-74.

Водночас військовий оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко каже, що "старенького" не варто недооцінювати. Все-таки артсистема здатна стріляти на відстань не менше ніж 20 км, і є країни, які виробляли ці гармати, а отже, й снаряди до них.

Раніше "ФАКТИ" інформували про те, що Україна активно готується до отримання крилатих авіабомб далекого радіусу дії Joint Standoff Weapon (JSOW), які можуть вражати цілі на відстані до 110 км.

Related posts