Стефанішина: Питання про "частковий" вступ України до НАТО не розглядається.
Запрошення України в НАТО без окупованих територій не обговорюється з партнерами, запевняє Ольга Стефанішина. За її словами, воно "не обумовлюється ситуацією на фронті і територіальними моментами".
Перспектива вступу України до Північноатлантичного альянсу (НАТО) без урахування тимчасово окупованих Росією територій не є предметом обговорення з партнерами під час дискусій про можливе запрошення до Альянсу, підкреслила віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, міністерка юстиції Ольга Стефанішина.
"Подібних бесід не відбувалося (...). Україна безсумнівно отримає запрошення до НАТО в межах 1991 року як самостійну незалежну країну. Це питання не підлягає обговоренню і не є темою для дискусій", - заявила вона під час інтерв'ю, яке було показано в національному телемарафоні в суботу, 19 жовтня.
Стефанішина зазначила, що "первинний підхід до цього питання" передбачає, що вступ України до НАТО можливий лише після закінчення війни.
"Віцепрем'єрка стверджує, що запрошення зовсім не залежить від фронтової ситуації та територіальних аспектів."
За її словами, після запрошення "складається протокол про приєднання, в якому зазначаються і терміни, і реформи, необхідні для вступу в НАТО".
Запрошення України в НАТО є першим пунктом так званого "плану перемоги", який президент Володимир Зеленський останніми тижнями презентував президенту США Джо Байдену, лідерам Європейського Союзу і іншим партнерам з НАТО.
Цього тижня в Україні президент офіційно презентував "план досягнення перемоги". Документ включає п'ять основних аспектів: один геополітичний, два військових, один економічний та один безпековий, а також три секретних доповнення.
Одночасно в засобах масової інформації з’являлися відомості про те, що певні західні чиновники розглядають варіант "часткового" запрошення України до НАТО, виключаючи території, що знаходяться під російською окупацією.
Таку концепцію вперше публічно озвучив минулого року колишній генеральний секретар Альянсу Андерс Фог Расмуссен. Втім, в Україні послідовно відкидають таку ідею. Цього тижня Володимир Зеленський заявив журналістам Financial Times, що не чув від партнерів таких пропозицій під час відкритих обговорень.
Аналітики вважають, що в секретній частині "плану перемоги" можуть міститися моменти, пов'язані з окупованими територіями, і саме цей аспект не був повністю представлений українському суспільству для обговорення.
"Я вважаю, що в закритих документах може бути представлена позиція щодо окупованих регіонів. Якщо йдеться не про територіальні поступки, то це може бути щось на кшталт мінського формату. Однак таке рішення викликало б у громадянського суспільства значний негатив, що одразу ж призвело б до зупинки будь-яких спроб реалізації цього плану на міжнародному рівні", - зазначив у коментарі для DW експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" з питань США та Великобританії Олександр Краєв.