Скарби, заховані в окопах: Як Українські Збройні Сили оберігають реліквії скіфської, сарматської та половцької культур від російської агресії.

Не лише війна: Як ринок знищує спадщину минулого.

Пані О. здавалося, що спостерігає за поверхневим оглядом своїх речей російськими митниками з ледве прихованою байдужістю. Однак насправді її серце билося в ритмі тривоги. У валізі, серед звичайного одягу, ховалася безцінна реліквія з часів Київської Русі — особиста свинцева печатка князя Святослава Хороброго.

Цю печатку, яка зникла з Києва наприкінці 1970-х, фактично викрав один з російських археологів. Завдяки спеціально спланованій операції, бійці полку "Азов" змогли її вилучити. Тепер пані О. є справжньою представницею київської інтелігенції, яка ніколи не мала стосунків ані з націоналістичними рухами, ані, не дай Боже, з чимось незаконним — повертаючи цю реліквію додому, вона фактично вчинила контрабанду.

Як краєзнавиця вона чудово усвідомлювала, наскільки важливим є збереження спадку князя Святослава саме в Києві. Тому і погодилась на роль перевізниці, розповідає вона LIGA.net. На щастя, росіяни її схованку не помітили. Печатка повернулася до Києва.

Це був 2016 рік. Війна з Росією тривала вже два роки, однак транспортне сполучення з Україною лишалося практично безперешкодним - завдяки цьому унікальну річ часів Київської Русі вдалося звільнити з російського "полону".

Ще від початку російсько-української війни у 2014 році рятувальні археологічні операції розгорталися по всій лінії фронту - бійці різних підрозділів збирали знайдені історичні експонати та передавали їх до українських музеїв.

З початком великої війни проблема лише масштабувалась: багато археологічних об'єктів на лінії фронту - від древніх курганів до стародавніх поселень - опиняються у зоні безпосередньої загрози. Під час нинішньої російсько-української війни Україна втратить чимало археологічних пам'яток, які не були досліджені.

Протягом останніх десяти років російські військові не лише фізично знищують, але й викрадають археологічні артефакти з українських територій. Потім ці знахідки Росія представляє як свої власні. Цю інформацію повідомили в Інституті археології Національної академії наук України, розповідає LIGA.net.

Як (чи) може Україна зберегти свою історію? LIGA.net досліджувала разом із науковцями із зони бойових дій, офіцерами 3-ої Окремої штурмової бригади, співробітниками Інституту археології Національної академії наук України, Львівського національного університету імені Франка, ЮНЕСКО, Міжнародного альянсу із захисту спадщини у зонах конфліктів і Європейською асоціацією культурологів.

Related posts