Росія реалізувала зерно з анексованих регіонів на суму 6 мільярдів доларів.

Перші партії врожаю, зібраного на окупованих територіях, Росія почала експортувати на міжнародні ринки вже влітку 2022 року. Згодом процес вивезення зерна набув масштабів, які оцінюються в мільярди доларів. Це зерно, зокрема, стало частиною угоди між Росією та Іраном, де воно використовувалося для розрахунків за постачання ракет.

Цю інформацію повідомляє The Moscow Times, посилаючись на дослідження The Wall Street Journal.

В даний час під контролем Росії знаходяться одні з найплодючіших аграрних територій Європи. Окупанти або ж примусово забирають врожай, або здобувають його за заниженими цінами.

До бізнесу залучено державні компанії, включаючи Об'єднану суднобудівну корпорацію (ОСК); компанія, пов'язана з іранським Корпусом вартових Ісламської революції; фірма кримського бізнесмена Михайла Ганаги "Агро-фрегат", який торгує із Сирією та Ізраїлем та інші.

Зазначається, що оцінити масштаби цієї торгівлі, яка ведеться на чорному ринку, складно. За словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Маркіяна Дмитрасевича, безпосередньо на міжнародні ринки з окупованих територій було відправлено морським шляхом не менше 4 млн тонн зерна та іншої продукції, що принесло $800 млн доходу.

Основним портом для експорту цієї продукції став Севастополь, розташований в анексованому Криму. Крім того, вивезення відбувається і з окупованих міст Бердянськ та Маріуполь.

Цього року російські органи влади самостійно повідомили, що в першій половині року з Маріуполя відправили 15 суден із 81 000 тоннами пшениці до Туреччини. Проте, згідно з інформацією турецького Міністерства закордонних справ, прийом суден з продукцією з окупованих регіонів у Туреччині є забороненим, оскільки країна співпрацює з Києвом у боротьбі з нелегальною торгівлею.

Також читайте: Центр національного спротиву повідомляє, що росіяни переправляють викрадене українське зерно до Ірану.

Згідно з інформацією, наданою урядом США, три судна, що здійснювали експорт великих обсягів контрабандного зерна, пов'язані з ланцюгом компаній, що належать ОСК. Однак значні обсяги зерна також транспортуються малими суднами або автомобільним транспортом до Росії, звідки вони потім реалізуються на світових ринках. Як зазначає українське видання "Тексти", яке спеціалізується на зборі даних та проведенні розслідувань, загальна вартість зерна, що вивозиться з окупованих територій Росією, може досягати $6,4 мільярда.

Іранські політики стверджують, що нещодавні поставки балістичних ракет з Росії були здійснені в рамках угоди зі зерном, повідомляє WSJ. Тегеран закуповує ячмінь у Криму за ціною $140 за тонну, що на 34% нижче від ринкової вартості, зазначила Катерина Яресько, аналітик некомерційного проекту SeaKrime з Києва, що слідкує за незаконними постачаннями з Криму.

Одночасно аналітики проекту Bellingcat виявили, що кілька суден відправлялися з зернового терміналу в Севастополі до Ірану та Сирії. Крім того, було зафіксовано кілька поїздок Ігоря Рудецького до Ірану. Він є генеральним директором компанії "Морський інжиніринговий технополіс 'Сі Мейкер'", а також має зв'язки з компанією "Аваль", севастопольська філія якої займається операціями на зерновому терміналі "Авліта".

Нагадаємо, що в липні з’явилася інформація про те, що російські загарбники активно готують порт Маріуполя для транспортування викраденого українського зерна.

До того повідомлялося, що аграрне міністерство Великої Британії до кінця серпня має завершити роботу над методикою верифікації зерна походженням із України. Це дозволить визначати, чи не везуть росіяни на продаж під виглядом свого зерна крадене з українських територій.

Related posts