Протягом трьох днів українці стикалися з викликами, які важко було уявити: що відбувалося під час Великої війни та яка тепер обстановка на фронті.
З моменту початку повномасштабного вторгнення Росії загинули, за попередніми даними, не менш ніж 575 дітей в Україні.
Як один. 1000 днів минає від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. З дня, коли життя українців перевернулося з ніг на голову. Ми навчилися жити з блекаутами, спати під повітряні тривоги та звуки вибухів. Попри те, захоплюватися героїзмом та досягненнями наших воїнів. Велика війна, яку ворог розпочав у лютому 2022, щодня забирає життя цивільних, військових, ми втрачаємо території, а міста перетворюються на руїни. Як ми пережили ці дні? Яка нині ситуація на фронті, - у матеріалі нашої Марти Шикули.
Планували за 3, не взяли за 1000. Українці грандіозно розвалили плани росіян взяти столицю та пройтися переможним маршем на Хрещатику. У пекельні перші місяці повномасштабки Київ не здали, але з лютого 2022 життя українців перетворилися на пекло. Тисячу днів українці живуть у режимі щоденних ракетно-"Шахедних" атак. росіяни цілять по цивільних будинках. Бʼють по лікарнях та навчальних закладах.
Кремль витрачає величезні суми, рахуючи мільярди доларів, на масовані атаки. Вони використовують балістичні та крилаті ракети, а також завдають ударів з допомогою КАБів і артилерії. Російські дрони фактично перетворилися на "сафарі на людей". У Херсоні вихід на вулицю став справжнім випробуванням.
росія стирає з лиця землі міста, вбиває цивільних. Гинуть діти, жінки, літні люди... Під завалами назавжди залишаються цілі сімʼї.
З моменту початку повномасштабного вторгнення Росії загинули, за попередніми даними, не менш ніж 575 дітей в Україні.. Загалом, з 24 лютого 2022 року до кінця червня 2024 року втрати серед цивільних становили щонайменше 33 878 осіб. Цифра росте щодня.
Ворог атакує не лише цивільних. Бої продовжуються і на фронті. Наразі агресори контролюють понад 20% території України, і їхня агресія не вщухає. Війна, наповнена кровопролиттям, охоплює всю лінію фронту: від Донеччини та Луганщини до Запоріжжя, Харківщини та півдня країни...
На півдні України російські війська продовжують свої спроби просунутися, і залишається питання, чи не впадемо ми в паніку й у цьому регіоні. В Донбасі вони активно наступають - це їхній головний стратегічний напрямок. Куп’янський напрямок займає друге місце за важливістю. Таким чином, можна помітити, що вони також намагаються досягти успіху в цій зоні. Якщо підсумувати, ситуація виглядає так: росіяни готуються до того, що вони називають "останнім і вирішальним боєм". Слово "останній" тут зовсім не випадкове. Вони зазнають найбільших втрат з весни 2022 року, адже їх мета спочатку полягала в парадному показі, а не у веденні війни. Зараз, після двох років справжніх бойових дій, їх втрати досягли рекордних рівнів. Ці втрати не є свідченням їхньої здатності продовжувати боротьбу; навпаки, вони усвідомлюють, що мають ресурси приблизно на рік. Якщо ситуація в нашому тилу залишиться стабільною, у них буде достатньо ресурсів на рік, а у нас - на півроку, що робить цю ставку ризикованою, але в їхньому розумінні - "правильною", - зазначив військовий експерт Євген Дикий.
Наші сили борються з загарбниками: піхотинці, десантники, розвідники та льотчики. Артилерія активно працює, а дрони здійснюють атаки. Ми відвойовуємо території, але знову їх втрачаємо.
У цій війні ми здобули неперевершений військовий досвід, який не має аналогів. Той досвід, який ми отримуємо під час бойових дій, є унікальним. Ви повинні усвідомлювати, що ані Європа, ані Північна Корея не володіють таким досвідом, який маємо ми, і наш супротивник також. Ми оволоділи технікою західного озброєння: завдаємо ударів британськими "Сторм шедоу", використовуємо американські "Атакамс", відступаємо ворога на німецьких "Леопардах" і англійських "Бредлі", - підкреслив командир 225 ОШБт Олег Ширяєв.
Своєю чергою військовий аналітик Олександр Коваленко сказав: "Не дивлячись на всі проблеми, які у нас були від самого початку 2022р., з якими ми стикнулися в 2023-у, і які ми маємо станом на зараз, це стосується соціально політичних тенденцій та іншого. На 1000 днів ведення дій проти російських окупантів ми спромоглися на головне. росіяни не здобули за цю 1000 днів жодного стратегічної мети. В них немає жодного стратегічного здобутку, від слова взагалі. Основний здобуток - це повністю зламати Сили оборони України, українську армію, і український спротив і встановити контроль над більшою частиною України і в самій столиці. росіяни зараз змушені діяти так, як вигідно нам. Ми знаходимося в обороні. А вони витрачають над величезні ресурси, які вони ніколи не витрачали".
Ось до яких висот сягнула українська оборонна промисловість. Наші дрони без проблем перетинають кордон з росією, завдаючи ударів по їхнім заводам та аеродромам. Український "Нептун" знищив крейсер "Москва", а дрони СБУ серйозно пошкодили знаковий для росії "Кримський міст".
У серпні сили оборони розірвали шаблони України, світу та основне - росії. Наші військові перевели війну на територію ворога. Феєрично увірвалися на Курщину та шаленими темпами взяли під контроль російські населені пункти.
"Постійний імпульс, емоції переповнювали нас, адже це був наш перший серйозний прорив. Наш підрозділ став першим, хто увірвався на ворожу територію, захоплюючи початкові позиції супротивника. Спочатку, можливо, відчувався певний страх, але дуже незначний. Це було надзвичайно цікаво — вести бойові дії на чужій землі. Противник не чекав від наших Збройних Сил таких рішучих дій. У нас не було страху, лише азарт, справжній драйв. Ми швидко просувалися вперед, перериваючи логістичні маршрути противника, які забезпечували їх боєприпасами та особовим складом, що не давало їм можливості організувати оборону", - розповів військовослужбовець 225 ОШБт Веселий.
Командир 225 ОШБт підкреслив: "Протягом першої доби ми захопили 10 кілометрів і встановили командний пункт батальйону вже на ворожій території. Я нещодавно зазначав в одному з інтерв'ю, що краще вести війну на території супротивника, щоб у нього виникали проблеми. Адже, коли ми ведемо бойові дії на своїй землі – в Донбасі, Харківській області чи на півдні – ситуація інша. Ми намагаємося бути максимально обережними щодо сіл і міст, де відбуваються зіткнення з противником. А тепер ми вже на ворожій землі."
Ми сподіваємося на перемогу в конфлікті, що триває вже одинадцятий рік. І кожного разу віримо, що цей жахливий етап ось-ось завершиться...
Марта Шикула, "П'ятий канал".
Ознайомтеся з матеріалом: "Тисяча днів боротьби та здобутків, запеклої війни за наше життя": Сирський звернувся до народу України - що ще він додав.
Підтримайте журналістів "5 каналу", які знаходяться на передовій.