Новий генеральний секретар НАТО та адміністрація Білого дому мають різні погляди щодо підтримки України.

Неочікуваний візит до України генсека НАТО Марка Рютте спричинив резонанс у США. Заступниця речника Пентагону Сабріна Сінгх заявила, що НАТО не буде збивати російські ракети і БПЛА над територією України.

Коментуючи позицію Альянсу щодо Ізраїлю, Сінгх підкреслила, що Україна ефективно застосовує свої системи протиповітряної оборони. Вона зазначила, що збивання ракет над українською територією могло б означати втягування США у військовий конфлікт. Представниця Міністерства оборони наголосила, що Джо Байден дав обіцянку не вводити американські війська на територію України, проте Сполучені Штати продовжать підтримувати українців у їхній боротьбі за незалежність.

Нагадаємо, Рютте у Києві заявив, що зняття заборони на "далекобійку" для України необхідне для самозахисту, бо Росія перейшла "червону лінію". Генсек НАТО при цьому конкретизував, що вирішуватиме це буде не Альянс в цілому, а кожен із союзників, хто постачає зброю Україні.

Для Вашингтона цей візит, ймовірно, був передбачуваним, але такі заяви стали несподіванкою для адміністрації Білого дому.

Рютте підтримує Україну.

На думку політолога-міжнародника Максима Несвітайлова, Україна, здається, отримала потужного лобіста. Він підкреслює, що під час візиту до Києва Рютте висловлював свої думки більш рішуче і конкретно, ніж його попередник. "Він зазначив, що Україні слід мати можливість здійснювати удари вглиб російської території, і незабаром це питання буде предметом обговорення," - акцентує увагу експерт.

Враховуючи можливе розширення конфлікту на Близькому Сході, Білий дім з обережністю реагує на рішучі заяви Рютте. У зв'язку з цим, за словами заступниці прес-секретаря Пентагону, міністр оборони США Ллойд Остін зв'язався з українським колегою Рустемом Умєровим. Під час бесіди вони формально обговорили фронтову ситуацію та потреби Збройних сил України.

Проте цього виявилося замало: наш міністр закордонних справ Андрій Сибіга провів бесіду з держсекретарем США Ентоні Блінкеном. В результаті цієї розмови він оголосив про "історичні рішення".

Розглядають, чи варто завдати удару.

Андрій Сибіга розповів про заплановані дії, які допоможуть наблизити нашу перемогу, в контексті аналізу візиту президента Зеленського до США. Чи могла рішучість Рютте під час його візиту до Києва викликати певний резонанс?

Напередодні візиту Рютте до Києва, 2 жовтня, із ним говорив той же Блінкен, причому якраз по темі підтримки України з боку США і НАТО. Тому або нині Білий дім уточнює деталі перед справді історичними рішеннями, або він не був готовий до того, що озвучив генсек НАТО у столиці України.

Максим Несвітайлов вважає, що інтенсивні консультації, які проводяться, можуть призвести до позитивних новин про знищення ворожих ракет і дронів над українською територією. Він очікує, що ці новини стануть відомими під час зустрічі "Рамштайн" 12 жовтня. "Ймовірно, всередині Альянсу відбувається активна підготовка до цього", - підкреслює експерт.

Що таке посередник?

Є ще один важливий момент: 2 жовтня Ентоні Блінкен провів зустріч з міністром закордонних справ Індії Субраманьямом Джайшанкаром, підкресливши, що відносини між двома країнами є "непередбачуваними". У центрі їхньої розмови була війна в Україні. Крім того, Джайшанкар провів конструктивні переговори з радником президента США з національної безпеки Джейком Салліваном. У той же день в ефірі одного з американських телеканалів Джайшанкар зазначив, що Індія продовжує підтримувати комунікацію між країнами, що беруть участь у конфлікті, натякаючи на можливі зміни в ситуації. З огляду на візит Нарендри Моді до Києва та зустрічі української і індійської делегацій на Генасамблеї ООН у США, індійська сторона має на увазі варіант, який поки що залишається незаявленим. Важливо також, що Субраманьям Джайшанкар не спростував коментар ведучого про ймовірні зміни в ході війни.

Хвиля звільнень

Залишається запитання: чи дотична до того чутка про близьке звільнення низки посадовців у "силовому" блоці: міноборони Рустема Умєрова, голови ГУР МО Кирила Буданова й головкома ЗСУ Олександра Сирського. За даними "Forbes-Україна", такою може бути розплата за Вугледар та інші невдачі на фронті.

Такі ротації, безумовно, мають бути у координації з нашими партнерами. Напередодні публікації про можливі відставки президент Володимир Зеленський особисто зустрівся з Кирилом Будановим. Вони обговорили наміри російських військ до кінця поточного року, як їх бачить розвідка. Того ж дня президент заслухав Умєрова і Сирського по підготовці до "Рамштайну". Про кадрові рішення - ані пари з вуст, хоча, повертаючись із США, Зеленський згадував про це.

Контрольований витік

Народний депутат Олексій Гончаренко поділився інформацією про відставку Сирського у своєму пабліку. Варто зазначити, що Буданов отримав підтримку від шанувальників кількох футбольних команд та родин "азовців".

Політолог Олег Саакян упевнений, що їх не звільнять. Водночас він вважає, що диму без вогню не буває, оскільки чутки "цілком можливо, були кампанією по зниженню їх політичних амбіцій і можливостей. Зробили маленькі землетруси під стільцями, на яких вони сидять, і продемонстрували, що у будь-який момент вони можуть бути зняті". Експерт звернув увагу на кадрові чистки у Міноборони: спочатку руками Умєрова - людей Буданова, згодом і людей самого Умєрова.

"Продемостновано, що висновки зроблені. Логіка процесу свідчить, що, скоріш, ми маємо справу з груповою динамікою всередині владної команди, з певними підкилимними іграми, ніж із дійсно підготовленими кадровими рішеннями", - вважає він.

Військовий експерт та співголова громадської ініціативи "Права справа" Дмитро Снєгірьов вважає, що інформаційний шум з боку стратегічних партнерів України свідчить про можливі відставки. Він зазначає, що партнери вже дали зрозуміти Києву, що такі кроки не стануть для них несподіваними, але при цьому радять президенту Зеленському утриматися від прийняття таких рішень.

На засіданні парламентського оборонного комітету 1 жовтня Рустем Умєров відповів на запитання про можливу відставку Кирила Буданова, зазначивши, що це питання наразі не є темою для обговорення. У свою чергу, секретар комітету Роман Костенко висловив припущення щодо можливості відставки, вказуючи на складні стосунки в офісі президента з усіма особами, які мають певний авторитет або впізнаваність.

Related posts