Німецькі підприємці виявляють більшу готовність відвідувати Україну для розвитку бізнесу.
У бізнес-середовищі Німеччини спостерігається зростання бажання відвідувати Україну або ж направляти туди своїх делегатів, згідно з результатами опитування, проведеного Східним комітетом німецької економіки.
Попри війну Росії проти України та безперервні російські ракетно-дронові та інші удари німецькі бізнесмени й керівники компаній виявляють дедалі більше бажання приїздити до України. На це вказують оприлюднені у вівторок, 1 жовтня, результати проведеного нещодавно опитування Східного комітету німецької економіки, в якому взяли участь близько 70 німецьких компаній, зацікавлених у веденні бізнесу в Україні
Як показало опитування, співробітники 28 німецьких компаній вже відвідали Україну один чи більше разів з початку війни або знову перебувають там на постійній основі. Ще 24 компанії серйозно обдумують, що в найближчому майбутньому вони або їхні представники вперше з початку війни відвідають Україну.
Найбільшу зацікавленість німецькі бізнесмени виявляють до столиці Києва, який згадується 25 разів, а також західні регіони поблизу Львова (15 згадок), що вважаються загалом безпечною територією, за яким слідують південні регіони навколо Одеси й Миколаєва (7 згадок). Подекуди німецькі компанії не виключають і поїздок до великих міст - Дніпра та Харкова (по 2 згадки), попри те, що ті розташовані ближче до фронту й частіше зазнають ударів з боку РФ. Лише 16 з 68 опитаних компаній відмовляються від поїздок їхнього персоналу чи керівництва за нинішніх умов.
"Незважаючи на попередження щодо подорожей, які все ще поширює німецький уряд, спостерігається значне збільшення готовності бізнесу відвідати Україну", - зазначив Міхаель Гармс, виконавчий директор Східного комітету німецької економіки, коментуючи результати дослідження. "Ситуація в Україні тепер сприймається значно різноманітніше, ніж те, що можна побачити на тривожних кадрах з фронту на сході країни", - додав він.
Обговорюючи столицю України, Гармс підкреслив, що Київ знаходиться більше ніж за 400 кілометрів від фронтових дій на сході країни і "має надійний захист від авіаударів".
Нинішнє зростання готовності німецького бізнесу приїздити до України збільшує можливості для нових проєктів, визнають у Комітеті. "Це добра новина для України й для німецької економіки", - каже Гармс. В Україні він вбачає потенціал для німецьких компаній у таких галузях, як будівництво, оборонна промисловість, сільське господарство, ІТ-сектор та відновлювані джерела енергії.
Основними перешкодами для роботи в Україні залишаються невизначеність зі страхуванням особистих поїздок та брак можливостей фінансування інвестиційних проєктів. Лише 20 опитаних компаній вважають, що їхні працівники наразі належним чином застраховані від шкоди, яку завдає війна, 19 компаній змогли принаймні частково застрахувати своїх працівників, а 29 компаній ще не уклали відповідного страхового договору.
Що стосується захисту нових інвестицій в Україну та експортного бізнесу з українськими партнерами, німецький уряд продовжує надавати гарантійні інструменти для своїх компаній, незважаючи на військові дії. Однак, за результатами проведеного опитування, ці заходи поки не досягають очікуваного ефекту. Багато підприємств, які прагнуть реалізувати проєкти в Україні, висловлюють занепокоєння щодо недостатнього доступу до фінансування. "Внаслідок негативних оцінок України міжнародними рейтинговими агентствами, зумовлених війною, приватним фінансовим установам досі важко надати проєктне фінансування," – зазначає Міхаель Гармс.
Попри різноманітні зусилля, як-от цьогорічна конференція з відновлення України, проведена влітку в Берліні, лише 15 компаній заявили в опитуванні, що інвестиційний клімат в Україні помітно покращився з початку 2024 року. Натомість 42 не помітили жодних суттєвих змін, а одинадцять відзначили погіршення.
Проте, німецькі підприємства, які здійснюють свою діяльність в Україні, вважають, що ситуація в аспектах боротьби з корупцією та забезпечення верховенства права, які до 2022 року вважалися головними перешкодами для бізнесу, суттєво покращилася. 27 компаній підтвердили, що з початку російської агресії у 2022 році український уряд значно поліпшив стан верховенства права. Лише п'ять підприємств відзначили погіршення, тоді як 33 компанії не помітили ні позитивних, ні негативних змін. "Отримані результати свідчать про необхідність подальшого укріплення довіри до верховенства права в Україні. Проте вжиті кроки демонструють, що рухаємося у правильному напрямку", – підкреслив Міхаель Гармс.