Найзагадковіший підрозділ спецназу Північної Кореї: Які факти про нього ми насправді знаємо?
У суботу українська сторона висловила занепокоєння щодо "значного" ризику ескалації конфлікту, оскільки очікується, що протягом найближчих кількох днів сотні елітних військових з Північної Кореї приєднаються до бойових дій на стороні Росії.
За інформацією, озвученою президентом України Володимиром Зеленським та південнокорейськими розвідниками, приблизно 10 тисяч військових з Пхеньяна планують вступити до лав російських збройних сил.
У відеозаписі, викладеному в п'ятницю, демонструється прибуття північнокорейських військових на російські бази на Далекому Сході, де вони вишикувалися в черги для отримання військової техніки.
Приблизно 1500 військовослужбовців спеціального призначення були направлені в портове місто Владивосток, і найближчим часом планується нове розгортання, повідомили в південнокорейській розвідувальній службі НІС.
Кирло Буданов, керівник української військової розвідки, повідомив, що до 1 листопада близько 2600 військовослужбовців будуть направлені для участі в бойових операціях у Курську.
Сили спеціальних операцій Північної Кореї вважаються одним із найбільш таємничих підрозділів у світі. Вони залишаються загадкою для західних країн, які, хоча й виглядають лояльними та добре підготовленими, все ж не можуть похвалитися сучасними військовими технологіями.
According to the Telegraph.
Згідно з інформацією, особи, що були направлені до Владивостока, ймовірно, були відібрані з 200-тисячного контингенту ССО, який переважно зосереджений на розвідувальних завданнях та оцінці оборонних можливостей Південної Кореї.
Згідно з інформацією НІС, російським військовим надали військову форму, озброєння та підроблені документи. Прогнозується, що після завершення акліматизаційної підготовки їх буде розгорнуто на території України.
"За інформацією розвідувального агентства, це може бути спробою замаскувати справжню природу військових, представляючи їх як російських вояків, хоча насправді вони є північнокорейськими."
Андрій Сибіга, міністр закордонних справ України, у суботу підкреслив, що північнокорейські військові, які підтримують Росію, створюють "значну загрозу для подальшого загострення ситуації".
Хоча їхня відданість Пхеньяну безсумнівна, залишається незрозумілим, яку саме функцію виконуватим неросійськомовні спецпризначенці на сході України, де конфлікт поступово перетворюється на війну на виснаження. Це навряд чи є типовим полем для секретних операцій.
Майк Тернер, представник Республіканської партії у Палаті представників та голова комітету з розвідки,
Я звернувся до Джо Байдена з листом, у якому висловив занепокоєння через брак інформації від Білого дому стосовно переміщень військових сил Північної Кореї. "Адміністрація не надала постійному комітету Палати представників з питань розвідки оцінки, отримані від американських розвідувальних агентств та Міноборони щодо цих переміщень".
"У своїй заяві він зазначив, що адміністрація не надала Постійному комітету Палати представників, відповідальному за розвідку, жодної інформації про оцінки американських розвідувальних служб або Міністерства оборони стосовно переміщення військ, закликаючи до термінового брифінгу з цього приводу."
Заснована близько 1968 року, SOF, мабуть, найбільш відома своєю невдалою спробою штурму Блакитного дому, резиденції президента Південної Кореї, яка закінчилася загибеллю 29 з 31 оперативників, що брали участь у захопленні.
На відміну від SAS або ізраїльського Моссаду, про подвиги цієї розвідувальної служби відомо небагато, хоча деякі з її співробітників у 2017 році взяли участь у рідкісному публічному заході, який включав марширування в строю разом із солдатами регулярної армії.
На кадрах, показаних північнокорейським державним телебаченням,
Військовослужбовці спеціальних операцій носили чорну камуфляжну форму і темні окуляри для захисту від сонця. У їхньому арсеналі була новітня гвинтівка з гранатометом, у той час як на головах вони мали шоломи, обладнані приладами нічного бачення, що підкреслювало їхню готовність до виконання завдань.
У деяких новинах того періоду помічалися виражені паралелі з формою південнокорейських спецназівців, які отримали назву "чорні берети", що викликало припущення, що ці нові підрозділи могли бути сформовані за їхнім прикладом.
У липневій звітності Максвелла Голдштейна, аналітика з лондонської консалтингової компанії Grey Dynamics, підкреслюється, що ССО мають на меті стати "висококласними військовими підрозділами, озброєними найсучаснішим спорядженням для виконання складних, але життєво важливих завдань".
За його інформацією, до складу ССО належать 12 легких піхотних бригад, три розвідувальні частини, призначені для операцій у тилу противника, три повітряно-десантні дивізії, а також три загальновійськові снайперські підрозділи, не враховуючи снайперських бригад, що входять до складу Повітряних сил та Військово-морських сил.
Кількість ССО, що складає приблизно 200 000 осіб, є надзвичайно великою в порівнянні з іншими міжнародними підрозділами спеціального призначення.
Вважається, що британський SAS має не більше 500 активних солдатів у будь-який момент часу, в той час як американський спецпідрозділ "Дельта" налічує близько 2 000 діючих членів.
У звіті Розвідувального управління Міністерства оборони США за 2021 рік спеціальні сили Північної Кореї характеризуються як професійно підготовлені, надзвичайно мотивовані та забезпечені найсучаснішими технологіями, доступними для держави-ізоляціоніста, включаючи засоби хімічної та біологічної зброї.
Проте варто зазначити, що "у порівнянні з технікою, яка використовується в інших світових підрозділах спеціальних операцій, обладнання Північної Кореї виглядає досить елементарним. Ймовірно, північнокорейським ССО бракує таких складних складових, як сучасні засоби зв'язку, новітнє обладнання для обробки сигналів та спеціалізовані вибухові матеріали".
Ахмед Хассан, глава компанії Grey Dynamics, зазначив, що у північнокорейській армії ССО мають статус "особливих", виходячи з їхніх власних стандартів, а не з вимог НАТО чи російських спеціальних військ.
"Якщо існує рейтинг від одного до десяти, і, скажімо, один - це рядовий солдат, а десять - це, скажімо, спецпідрозділ "Дельта" або SAS, то сили Північної Кореї знаходяться на 5 місці",
"У розмові з The Telegraph пан Хассан зазначив: 'У Північній Кореї поняття спецоперацій не відповідає стандартам НАТО. Для них це, скоріше, все, що перевищує обов'язки звичайного військового.'"
Ходять чутки, що SOF були розгорнуті в Сирії на підтримку Башара Асада, диктатора країни, але деякі докази свідчать про те, що ці війська були просто північнокорейськими найманцями.
Професорка Хейзел Сміт, визнаний британський фахівець з Північної Кореї в Університеті SOAS, висловила обережність щодо заяв Сеула про можливе направлення сил спеціального призначення в Україну. Вона підкреслила, що деякі попередні розвідувальні оцінки виявилися "надзвичайно неточними".
"Визначити достовірність інформації, наданої південнокорейською розвідкою, надзвичайно важко, - зазначила вона."
Якщо в цьому місці присутні військові, то єдине пояснення їхньої участі у спеціальних операціях полягає в тому, що Північна Корея не може дозволити собі відправляти призовників, оскільки не має до них довіри. Основним занепокоєнням для них є можливість дезертирства або зникнення військовослужбовців.
Вважається, що військовослужбовці спеціальних операцій виявляють вищий рівень лояльності до північнокорейської влади.
Професор Сміт підкреслив, що Східний фронт в Україні, в основному, функціонує для Володимира Путіна як "м'ясорубка", де роль бійців спеціальних підрозділів стає неясною, особливо для тих, хто не говорить російською.
Брюс В. Беннетт, аналітик з центру RAND, висловив думку, що Сполученим Штатам слід ініціювати інформаційні кампанії, які б спонукали північнокорейських військових, що були відправлені до Росії, до дезерції на Захід.
Згідно з інформацією, шість офіцерів з [Північної Кореї] загинули в регіонах України, які знаходяться під контролем Росії. Це новина, ймовірно, викличе обурення серед їхніх родин у Пхеньяні, тому її варто також донести до Північної Кореї, - зазначив він цього тижня.
Найбільший союзник Північної Кореї - правляча Комуністична партія Китаю (КПК) - "в даний час не дуже стурбована підтримкою Росії", вважає історик і аналітик російської культури Ян Гарнер.
У суботу США оголосили про санкції проти китайських фірм, пов'язаних з виробництвом безпілотників-смертників, які використовуються проти України.
Але Пекін, який розглядає Північну Корею як буферну зону між собою і союзною США Південною Кореєю, історично виступає проти будь-яких рішень Пхеньяна, які вважаються ризикованими або дестабілізуючими для зовнішньої політики Китаю, зокрема, його торговельних відносин із Заходом.
"Якщо Китай висловить заперечення щодо [остаточного розгортання військ], це не відбудеться", - зазначив пан Гарнер у розмові з The Telegraph.
"На відміну від Китаю, Росія має обмежені можливості для підтримки Північної Кореї. Якщо Пекін вирішить відкласти свої плани, то ці війська можуть і не з'явитися на бойових позиціях."