Які терміни та обсяги відключень електроенергії в Україні - думка експерта
Яким чином графіки відключень електроенергії для населення залежать від погодних умов? Експерт у сфері енергетики пояснив, при якій температурі повітря українці знову можуть зіткнутися з проблемою блекауту.
Зниження температури повітря, яке синоптики прогнозують на період з 3-4 листопада, призведе до збільшення споживання електроенергії. Про це заявив експерт енергетичної галузі та директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко в статті "Блекаути повертаються. Що з дефіцитом електроенергії та кого відключать першими". Чи буде необхідність у застосуванні відключень, зокрема для побутових споживачів, а також хто має повну інформацію про ситуацію з дефіцитом електроенергії в Україні, дізнайтеся в наступному матеріалі.
Володимир Омельченко, коментуючи ситуацію для Фокусу, відзначив, що на даний момент дефіциту електроенергії не зафіксовано.
"Я вважаю, що наразі немає підстав для занепокоєння щодо дефіциту... Основними джерелами інформації в енергетичній сфері є Міністерство енергетики та компанія 'Укренерго', -- зазначив Володимир Омельченко."
Водночас він нагадав, що зниження температури повітря дійсно спричинить зростання рівня енергоспоживання. Але чи знадобиться при цьому застосування відключень, може спрогнозувати лише НЕК "Укренерго", яка прогнозів щодо застосування заходів обмеження наразі не надавала.
"Укренерго" у свою чергу повідомило, що разом з Міністерством енергетики, обласними військовими адміністраціями та енергетичними підприємствами докладає всіх зусиль, щоб уникнути введення обмежень на споживання електроенергії.
Держава зможе пережити зимовий сезон 2024-2025 років без значних відключень електроенергії або з лише незначними обмеженнями в години пікового споживання, якщо температура на вулиці буде 0 градусів або вище. Водночас, можливі незначні графіки відключень, якщо температура опуститься до -10...-15 градусів протягом трьох днів.
Згідно з інформацією від "Укренерго", ці умови відповідатимуть одному з етапів графіків відключень. У прогнозі компанії зазначається, що найбільш критична ситуація з обмеженнями електропостачання очікується протягом трьох місяців — з грудня до лютого. Зниження температури повітря призводитиме до збільшення ймовірності та тривалості відключень.
Фокус також звернув увагу на питання імпорту електроенергії. Згідно з даними економічного трекера ЦЕС, під час війни в Україні, впродовж двох осінніх місяців, наприкінці вересня країна навіть відновила комерційний експорт електроенергії, досягнувши близько 0,8 ГВт·год у деякі години, коли внутрішній попит був низьким. Це свідчить про позитивні зміни в енергосистемі. Однак у другій половині жовтня 2024 року імпорт знову почав суттєво зростати і став регулярним.
Фокус вже повідомляв, що цієї зими в країні відключення світла можуть тривати до 20 годин, якщо температура впаде до -10°, а Росія виведе з ладу українські АЕС, про що розповів Politico директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.
Нагадуємо, що Сергій Нагорняк, народний депутат та голова підкомітету Верховної Ради, який займається питаннями енергозбереження, висловив думку, що майбутній стан енергетичної системи в Україні буде прямо залежати від здатності країни відновити енергетичну інфраструктуру до зимового сезону або ж звести нові об'єкти. Крім цього, важливим чинником залишаються обстріли енергетичних об'єктів з боку Росії.