Міжнародний кримінальний суд здатний видати ордер на затримання Лукашенка, - повідомляє DW.

Литва офіційно передала документи, що стосуються злочинів режиму Лукашенка проти звичайних білорусів.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) може видати ордер на арешт "президента" Білорусі Олександра Лукашенка, який нещодавно скаржився голові МАГАТЕ на Україну, пише DW. Як повідомляє видання, це можуть зробити у зв'язку з можливими злочинами проти людяності щодо білорусів.

Міністерство юстиції Литви офіційно направило до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду документи, що стосуються аналогічних явищ, відповідно до положень статей 13а і 14 Римського статуту. Ці матеріали були надані литовській стороні Народним антикризовим управлінням (НАУ), як зазначається в джерелі.

За словами голови НАУ Павла Латушка, після цих дій МКС імовірно може почати розслідування злочинів режиму Олександра Лукашенка.

Згідно з повідомленнями ЗМІ, з травня 2020 року щодо білорусів були вчинені злочини проти людяності за наказом високопосадовців Білорусі, включаючи депортацію та переслідування. Литовський уряд стверджує, що деякі з цих подій відбулися на території Литви, що робить цю справу предметом розслідування Міжнародного кримінального суду.

Латушко повідомив газеті, що ініціатива Литви звернутися до Міжнародного кримінального суду стала підсумком 1,5-річної праці колективу НАУ.

Ми спиралися на доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини, в якій зазначається, що більше 300 тисяч громадян Білорусі було примусово вивезено з країни, що становить 3,5% від загальної кількості населення.

Окрім цього, за словами Латушко, було зафіксовано формування "атмосфери переслідування, ненависті, незаконних засуджень і вбивств" по відношенню до білорусів у самій Білорусі. Він також зазначив, що режим Лукашенка переслідує своїх громадян навіть за межами держави.

Наприклад, це може включати заочні рішення судів, конфіскацію майна та переслідування родичів, які залишилися в Білорусі. Також існує психологічний тиск - мітки на кшталт "втікачів" і "гострокопитних", - підкреслив він.

Згідно з повідомленнями журналістів, Литва прагне встановити юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, оскільки Республіка Білорусь не є підписантом Римського статуту. Влада Литви стверджує, що деякі з вчинених злочинів мали місце на її території.

Адвокат з Росії Сергій Голубок, який має право на практику в Міжнародному кримінальному суді (МКС), висловив думку, що ініціатива литовського уряду є суттєвим кроком у процедурному контексті. В такій ситуації прокурор МКС Карім Хан отримує можливість самостійно ухвалювати рішення про відкриття розслідування, без необхідності звертатися за дозволом до Палати попереднього провадження.

Юристка та експертка Білоруського Гельсінського комітету Катерина Дейкало повідомила виданню, що Міжнародний кримінальний суд проводить індивідуальні кримінальні розслідування, видаючи ордери на арешт певних підозрюваних.

"Звичайно, Лукашенко завтра-післязавтра не їде до Гааги, але, тим не менш, не треба недооцінювати це звернення Литви до МКС. Це важлива історія і реальний прецедент", - вважає вона.

Раніше УНІАН інформував, що Лукашенко висловив думку про необхідність підготовки Білорусі до можливого конфлікту. Він підкреслив, що навколо країни спостерігається "напружена" обстановка, хоча наразі немає жодних ознак, що вказували б на наближення війни проти неї.

Related posts