Медичні послуги для українців у Словаччині: як отримати консультацію у сімейного лікаря та новини з Словаччини.

Запропонувати нову тему, написати блог або зв'язатися з редакцією: ukraine(собака)spectator.sk.

Слідкуйте за нашими новинами у соціальних мережах: Facebook | Instagram | Telegram

З початком війни в України Словацька Республіка надала доступ до медичної допомоги дорослим та дітям, які мають статус тимчасового притулку. Наразі українці мають право на компенсації не лише екстреної медичної допомоги, але й комплексних оглядів.

Про особливості медичного обслуговування та страхування розповіла Анна Комарова, сімейна лікарка вищої категорії з досвідом роботи 18 років, а також експертка телевізійних проектів на українських телеканалах та інтернет-ресурсі "Likar info".

Медичний працівник з Києва переселився до Братислави на початку повномасштабного конфлікту. Спеціалістка спочатку надавала допомогу в лікарні, що обслуговувала українців на вулиці Ровнянковій, а згодом почала консультувати пацієнтів у складі мобільної медичної бригади громадської організації "Equita".

В даний час Комарова займає посаду лікаря-гастроентеролога в клініці "Доктор Про", розташованій у Братиславі.

Останні новини зі Словаччини: Які медичні послуги доступні для українців, які мають статус "Dočasné útočisko" або "odídenec"?

Анна Комарова: Основна медична допомога надається через звернення до сімейного лікаря і покривається страховими компаніями. З людьми, які мають статус "odídenec", працює Všeobecná zdravotná poisťovňa (державна страхова служба). Вона покриває надання послуг як у сфері загальної, так і спеціалізованої медицини, але тільки за направленням сімейного лікаря.

У Словаччині страхові компанії також забезпечують покриття витрат на невідкладну медичну допомогу. Однак, консультації у фахівців відшкодовуються лише в межах визначеного списку послуг, який доступний через загальне медичне страхування. Щоб отримати таку консультацію, потрібно спочатку звернутися до сімейного лікаря для отримання направлення. Це означає, що без направлення пацієнт не зможе самостійно відвідати, наприклад, гастроентеролога чи пройти необхідне обстеження, оскільки його не приймуть без відповідного документа.

Якщо лікар загальної практики вважає, що пацієнту необхідно звернутися до фахівця, наприклад, до кардіолога, він видає спеціальний документ, відомий як vymenný lístok. З цим документом пацієнт може записатися на консультацію в узгодженому порядку. Після візиту всі витрати на обстеження у кардіолога (або іншого лікаря) будуть покриватися страховою компанією відповідно до рекомендацій лікаря.

НЗС: Яким чином обрати сімейного лікаря та записатися на прийом?

В Братиславі функціонує спеціалізована лікарня для українських громадян на вулиці Ровнянкова 1. Для дорослих пацієнтів тут надають послуги сімейний лікар, гінеколог та психіатр. Інші вузькі спеціалісти доступні тільки за направленнями, які пацієнти можуть отримати, звернувшись за місцем проживання.

Якщо ви стикаєтеся з великою чергою до певного спеціаліста, ви можете звернутися до приватної клініки, якщо маєте направлення від сімейного лікаря. Проте важливо, щоб ця клініка працювала з вашою страховою компанією. На офіційних сайтах усіх клінік зазвичай вказані страхові компанії, з якими вони мають укладені договори. Якщо ж приватна клініка не співпрацює з жодною страховою компанією, вам доведеться сплачувати за консультацію та обстеження самостійно. Тобто, в такому випадку ви будете оплачувати послуги клініки безпосередньо з власної кишені.

Крім того, клініка, з якою ви підписали угоду, може вимагати одноразовий або річний вступний платіж. Це окрема сума, що сплачується за визначений період (якщо ви самостійно обираєте час для візиту) або інші внески.

НЗС: Сьогодні особи, які мають статус тимчасового притулку в Словаччині, можуть отримувати державну медичну допомогу. Але як знайти сімейного лікаря, якщо його досі не обрано?

АК: Вибір сімейного лікаря слід здійснювати відповідно до місця прописки пацієнта. Лікар може приймати пацієнтів лише за наявності вільних місць. Після цього пацієнт укладає з ним угоду (документ про надання медичних послуг). Тільки після підписання цієї угоди страхова компанія почне покривати витрати на консультації, обстеження та медикаменти.

Якщо лікар повідомляє, що немає вільних місць для підписання угоди про медичне обслуговування, варто почати пошуки інших спеціалістів у вашому регіоні. Найзручніше це робити через спеціалізовані офіційні веб-сайти медичних працівників Словацької Республіки. Ці платформи дозволяють знайти лікаря за геолокацією та отримати перелік фахівців, які працюють у вашій місцевості. Наприклад, ви можете скористатися сайтами e-vuc.sk або lekar.sk. Також є інформаційна лінія "Equita", яка може допомогти вам знайти лікаря: +421 948 339 647.

Запис до певного спеціаліста може виявитися досить складним процесом. Все залежить від регіону та чисельності населення, де знаходиться людина. Тому час очікування на прийом може затягуватися на кілька місяців або навіть півроку. Якщо говорити про всю територію Словаччини, то можна знайти необхідного лікаря на спеціалізованому сайті, де також буде можливість укласти договір.

НЗС: Чи могли б ви поділитися інформацією про систему медичного обслуговування дітей та вагітних жінок у Словаччині?

АК: Раніше у Братиславі батьки могли записати своїх дітей на прийом до терапевта в Центрі здоров'я на Ровнянкова. Проте згодом усі державні лікарі були переведені до поліклініки при лікарні Kramáre (Nemocnica akademika Ladislava Dérera) за адресою Limbová 5. Всі діти, які раніше були зареєстровані, тепер отримують медичні послуги саме там. Вони мають таке ж повне медичне страхування, як і дорослі.

Дітей слід зареєструвати за адресою їхнього проживання або записатися на прийом у лікарню Kramáre. Проте, у разі термінової потреби, допомогу можна отримати лише через швидку медичну допомогу або в приймальному відділенні (urgent). Вагітні жінки також можуть звертатися за підтримкою. Всі витрати, пов’язані з веденням вагітності та пологами, покриваються державними лікарями в рамках медичного страхування.

НЗС: Невідкладна та амбулаторна допомога. Що робити в термінових випадках?

АК: Якщо особа зі статусом тимчасового прихистку ще не встигла укласти договір з сімейним лікарем, але їй терміново потрібна допомога і найближчим часом немає вільних годин прийому лікаря, то можна звернутися за амбулаторною невідкладною допомогою у лікарню за місцем проживання (ambulantná pohotovostná služba).

Рекомендую не чекати на критичні ситуації і заздалегідь записатися до сімейного лікаря за місцем вашого проживання. Якщо, не дай Боже, вам доведеться звертатися до невідкладної допомоги, пам'ятайте, що спочатку прийматимуть пацієнтів з найгострішими випадками, а вже потім тих, хто має менш термінові потреби. В результаті, ви можете провести чимало часу в очікуванні.

НЗС: Чи є виклик швидкої медичної допомоги платною послугою?

АК: Серед українців у Facebook в Словаччині активно обговорюється інформація про те, що виклик швидкої медичної допомоги для тимчасових біженців є платним. Наразі вартість виклику швидкої допомоги становить 150 євро. Проте у випадках, які можуть загрожувати життю, така послуга надається безкоштовно, навіть якщо людина ще не зареєстрована у сімейного лікаря.

Якщо мова йде про травми, аварійні ситуації, втрату свідомості або ускладнення, пов'язані з вагітністю, такі як сильні болі в животі, кровотечі, анафілактичний шок, алергічні реакції тощо, це класифікується як невідкладний стан, і вартість виклику швидкої допомоги буде покрито страховкою.

Не варто забувати про своє здоров'я і регулярно проходити профілактичні огляди. У Словаччині ця процедура відома як preventívna prehliadka. Загальні сімейні лікарі проводять її кожні два роки. Огляд передбачає ряд основних обстежень, включаючи біохімічний аналіз крові, перевірку рівня глюкози, а також аналізи функцій печінки і нирок, мінеральні показники та загальний аналіз сечі. В залежності від віку пацієнта можуть бути рекомендовані додаткові дослідження. Чим старший пацієнт, тим більше обстежень може бути призначено, проте основні процедури залишаються обов'язковими для виявлення можливих проблем зі здоров'ям. Профілактичний огляд повністю покривається медичною страховкою.

Слід підкреслити, що страхова компанія наголошує на важливості проходження огляду кожні два роки, оскільки в іншому випадку можуть виникнути проблеми з покриттям хвороб, які ви могли не виявити.

НЗС: Витрати на медикаменти в Словаччині. Яку частину витрат компенсує страхова компанія?

АК: Ліки частково компенсуються страховою компанією за рецептом, виданим сімейним лікарем. Це є звичною практикою. Завжди вказується, яку частину витрат покриває страхова, а яку — сам пацієнт. Цю інформацію можна легко знайти в загальному доступі. У Словаччині існує реєстр усіх ліків, які пройшли реєстрацію (ads.sk).

Щоб отримати інформацію про ліки, вам слід ввести їхню назву в пошуковий розділ програми. Після цього ви зможете ознайомитися з анотацією та дізнатися, яку частину витрат покриває страхова компанія, а яку — пацієнт. Важливо також знати, які медичні спеціалісти мають право виписувати конкретні препарати. Наприклад, якщо ваш сімейний лікар призначить медикамент, рекомендований гастроентерологом, то витрати на нього покриються повністю. Однак, якщо препарат випише гастроентеролог, то буде застосовано знижку.

НЗС: Чи забезпечує страхування лікування та медичні процедури для осіб, які втекли з країни через важкі захворювання?

Завдяки роботі системи медичного страхування, пацієнти з серйозними захворюваннями, такими як онкологія або кардіологічні проблеми, можуть отримати необхідні операції та лікування, включаючи медикаменти, за рахунок страхової компанії. Для них це обійдеться або безкоштовно, або з невеликою доплатою. На жаль, в Україні така система покриття відсутня, і більшість витрат на лікування пацієнти змушені нести на своїх плечах.

Related posts