Майже диво: у щурів виявлено "джедайські" таланти.
Щури здатні впливати на матерію, не вступаючи з нею в безпосередній контакт.
Часом навіть широко відомі тварини можуть вразити науковців своїми неочікуваними здібностями. Наприклад, дослідження поведінки щурів і мишей спонукало вчених задуматися про те, що ці істоти, можливо, володіють майже "чарівним" талантом "чути запахи".
Про це пише Science Alert, а саме дослідження розміщено в журналі Neuroscience & Biobehavioral Reviews. Його автори припускають, що ультразвукова вокалізація або невловимий для вуха людини писк потрібен дрібним гризунам не тільки для спілкування або вираження емоцій.
Вони вважають, що ці звуки відіграють важливу роль у розподілі частинок аромату, роблячи їх легшими для сприйняття. Хоча наразі це припущення не має експериментального підтвердження, спостереження за щурами продемонструвало, що після видання писку вони зазвичай нюхають повітря.
Відомо, що кожен запах складається з різних молекул, які, потрапляючи в носову порожнину, взаємодіють з рецепторами. Цей процес призводить до утворення електричних імпульсів. Далі мозок обробляє ці сигнали, що дозволяє нам усвідомлювати, який саме аромат ми сприймаємо.
Проте, деякі з цих молекул мають занадто малий розмір, щоб їх могли виявити рецептори. Нещодавнє дослідження показало, що застосування ультразвукових хвиль допомагає щурам об'єднувати дрібні молекули в більші групи, що підвищує ефективність їх виявлення.
До таких запахів, наприклад, відносяться феромони, за допомогою яких щури мітять територію або використовують для соціальних взаємодій.
Процес з'єднання молекул, відомий як агломерація, давно відомий науці, проте поки що не було навіть припущень про те, що яка-небудь тварина навчилася керувати цим процесом природним шляхом.
"Це настільки віддалено від звичних нам явищ, що нагадує спостереження за пацюками, які володіють джедайськими навичками. Це практично виглядає як магія," – зазначають дослідники.
Якщо під час наступних лабораторних експериментів стане очевидним, що щури справді застосовують ультразвукову вокалізацію для поліпшення сприйняття запахів, це може відкрити нові горизонти у біологічних дослідженнях.
Крім того, це може призвести до відкриття несподіваних шляхів для управління наночастинками в складних системах. Адже людині не доведеться шукати нових методів, якщо природа вже знайшла рішення.
Як повідомлялося раніше, надздібності раніше виявлялися і в інших тварин. Наприклад, губки Theonella conica виявилися здатними накопичувати в собі величезні дози молібдену, через що стають токсичними для будь-якого потенційного хижака.