Мініатюрні захисники екосистеми: як ховрахи повернули до життя знищену вулканічною активністю територію.
Наслідки "ховрахового" втручання продовжують бути помітними й до сьогодні.
Виверження вулкана Сент-Геленс 18 травня 1980 року призвело до руйнівних наслідків для екосистеми. В атмосферу було викинуто понад 1,5 мільйона тонн сірчаного діоксиду, а лавові потоки знищили величезні території, охопивши близько 600 квадратних кілометрів. Проте через три роки в регіоні з'явилися ховрахи, які стали каталізаторами відновлення природного середовища.
Цю інформацію опублікувало видання Popular Science.
У 1983 році група, очолювана мікробіологом Майклом Алленом з Каліфорнійського університету, випустила кілька ховрахів у практично безлюдні райони Пемзової рівнини та Ведмежого лугу, де рослинність ледве могла пробитися крізь землю. Гризунам надали можливість діяти відповідно до своїх природних інстинктів, займаючись риттям нір у ґрунті.
На думку Аллена, ховрахи часто підпадають під категорію шкідників, але їхня роль полягає не лише в цьому. Вони здатні виносити старий ґрунт на поверхню, що й стало метою дослідження. Команда вчених сподівалася, що ці тварини зможуть сприяти перенесенню на поверхню важливих мікроорганізмів, які підвищують родючість ґрунту, таких як ендосимбіотичні ризобіальні бактерії та мікоризні гриби, - зазначено в статті.
Протягом 24 годин ховрахи почали розпушувати ґрунт, піднімаючи на поверхню корисні мікроорганізми, що сприяло закріпленню важливих для рослин поживних речовин. Результати експерименту перевершили очікування вчених: через шість років у районах, де діяли гризуни, з'явилося понад 40 000 рослин, а також відновилася популяція самих ховрахів.
Нині, за словами мікологині Мії Мальц, ці екосистеми є яскравим доказом стійкості природних екологічних процесів. Через понад 40 років ефект від "ховрахового" втручання досі спостерігається.
"Понад чотири десятиліття потому нові зразки ґрунту, взяті з тих самих регіонів, як і раніше вказували на кращу присутність грибів і бактерій, ніж у районах, де ховрахи не мешкали", -- йдеться у статті.