Обмеження на грошові перекази між картками: фахівці пояснили, які існують "чорні списки" та які ризики пов'язані з порушенням банківської конфіденційності.
1 жовтня, в Україні запрацювало обмеження щодо p2p-переказів між рахунками фізосіб.
Сьогодні, 1 жовтня, в Україні вступили в силу нові обмеження Національного банку щодо p2p-переказів між рахунками фізичних осіб.
Експерти поділилися прогнозами щодо можливих новин, які принесе IBAN.
З сьогоднішнього дня в Україні набуло чинності нове обмеження на p2p-перекази, яке встановлює місячний ліміт у 150 тисяч гривень для фізичних осіб в межах одного банку. Тепер кожен банк веде облік усіх переказів, які фізична особа здійснила на інші рахунки, незалежно від валюти. Якщо загальна сума переказів перевищить 150 тисяч гривень за місяць, всі подальші p2p-перекази будуть автоматично заблоковані.
Виключення створені для:
Національний банк України планує не зупинятися на ліміті в 150 тисяч гривень, оскільки існує ризик, що громадяни можуть обійти це обмеження, відкриваючи кілька карток у різних фінансових установах, яких в Україні налічується 62. Регулятор вже оголосив про намір створити реєстр карток.
Спочатку багато хто очікував, що це буде "чорний" список дропів -- перелік фізичних осіб, рахунки яких закрито примусово. Відомо, що їх кількість вже досягла 80 тис. Однак, з відповідей НБУ стало ясно, що до реєстру внесуть усіх власників карткових рахунків, ідентифікованих за податковим кодом (ІПН). Для кожної фізособи буде вказано всі її банківські рахунки, проте без інформації про суми на них.
На даний момент реєстр ще не був сформований, проте в Національному банку вже активно працюють над законопроєктом, що стосується його створення, і зазначили, що мають намір завершити цю роботу до кінця 2024 року.
Юристи вже зауважили потенційні загрози для банківської конфіденційності, оскільки Національний банк планує запровадити єдину базу даних, що міститиме інформацію про рахунки громадян без їхньої згоди. Є ймовірність, що фінансові установи можуть вимагати дозвіл на розкриття фінансових даних як обов'язкову умову для відкриття нових рахунків або обслуговування вже існуючих.
Багато людей вважають, що парламентарі не дадуть можливості Національному банку ухвалити законопроєкт за таких умов, якщо ці умови будуть закладені в текст документа.
На даний момент фінансові установи все ще пояснюють своїм клієнтам, як здійснювати IBAN-платежі, що не перевищують ліміт у 150 тисяч гривень. Ці транзакції обробляються через Систему електронних платежів (СЕП) Національного банку, що дає можливість регулятору здійснювати контроль над ними і вважає їх більш надійними.
IBAN — це міжнародний номер банківського рахунку, який надається кожній картці. Ресурс "Мінфін" вже інформував про те, де і як його можна знайти у мобільному додатку вашого банку.
Для того щоб здійснити переказ коштів за IBAN, потрібно звернутися до відповідного сервісу в мобільному додатку або через інтернет-банкінг. Процес передбачає переведення грошей з вашого IBAN на рахунок отримувача. Важливо мати на руках податковий код (ІПН) контрагента та його рахунок, що складається з 29 знаків. Рекомендується використовувати копіювання номера, замість ручного введення, щоб зменшити ймовірність помилок, з якими часто стикаються клієнти та фінансові установи.
Основний недолік переказів з використанням IBAN полягає в тривалості зарахування коштів на рахунок отримувача. Вони не зрівняються з картковими p2p-переказами, де гроші зараховуються миттєво, дозволяючи покупцеві швидко отримати кошти на касі. Це особливо важливо враховувати, коли перекази через IBAN здійснюються в п'ятницю, адже в такому випадку вони можуть дійти лише в понеділок.
Долар піде вгору: у проекті бюджету на 2025 рік передбачено вищий валютний курс, ніж той, що є на сьогодні.
НБУ застеріг українців: подальше підвищення цін неминуче, наведені конкретні дані.