Лід на планеті стає все більш небезпечним: які фактори роблять його таким вразливим і крихким?

Останні наукові дослідження свідчать про те, що з кожним роком крига на Землі стає все більш загрозливою, і цьому існує вагомий обґрунтування.

Кліматична криза вже тут, внаслідок чого на світ обрушилися хвилі спеки, посухи та лісових пожеж. Однак це ще не все. Вчені виявили ще один побічний ефект антропогенної зміни планети, який раніше не брали до уваги, -- лід на Землі стає дедалі небезпечнішим із кожним роком, пише The Washington Post.

Дослідники виявили, що підвищення температури повітря і зміна характеру опадів змінюють якість льоду на озерах -- унаслідок цього крига стає небезпечною для людей, які переміщуються по ній.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Відомо, що замерзлі водні поверхні можуть формуватися з льоду двох різних видів:

Науковці відзначають, що білий лід має меншу щільність, оскільки містить численні повітряні бульбашки та в цілому є менш міцним. Проте в умовах спокою чорний лід може з часом ставати товстішим. Коли ж обставини змінюються, й температура підвищується, сніг і лід починають танути вдень, а ввечері знову замерзають. Це веде до утворення газових бульбашок у льоду, що сприяє виникненню більшої кількості білого льоду. При цьому, чим більше снігу, тим менше зростає кількість "чорного льоду", тоді як шар "білого льоду" збільшується.

За останні десятиліття клімат Землі значно змінився, внаслідок чого зменшилася і товщина льоду в Північній півкулі. На жаль, дані про якість льоду вельми мізерні, проте вчені вважають, що співвідношення білого і чорного льоду постійно збільшується, внаслідок чого погіршується і його якість.

Кліматичні моделі, які аналізують вчені, вказують на ймовірність збереження існуючих тенденцій. Очікується, що підвищення температури призведе до утворення тоншого льоду та погіршення його якості в цілому. Найбільше це вплине на арктичні регіони Північної Америки та Азії, де льодові шляхи зможуть витримувати менше навантаження і опиняться під загрозою. Також постраждають зимові розваги, такі як катання на ковзанах, підводна риболовля та льодові фестивалі, що може збільшити ризик нещасних випадків і поставити під загрозу доходи регіонів, які залежать від зимових видів спорту для залучення туристів.

Автори дослідження зазначають, що ступінь змін залежатиме від місця розташування, водночас озера між 40 і 45 градусами північної широти можуть втратити "безпечний лід на весь зимовий період"; озера між 60 і більше градусами втратять від 13 до 35 днів безпечного льоду.

За словами провідної дослідниці, професорки біології в Йоркському університеті Сапни Шарми, ймовірно, необхідно подвоїти кількість рекомендацій щодо безпечного використання льоду та регулярно контролювати його стан, щоб уникнути трагічних інцидентів.

Раніше видання Фокус повідомляло, що на дні Арктичного океану виявлені незвичайні крижані форми, які, схоже, з’явилися там не так давно.

Related posts