Латвія розглядає можливість введення обов'язкової військової служби для жінок.
Латвія розглядає можливість введення обов'язкової військової служби для жінок починаючи з 2028 року.
Міністр оборони Латвії Андріс Спрудс підтримує обовʼязковий призов жінок до Служби національної оборони (VAD).
Він переконаний, що нові зміни можуть бути реалізовані у 2028 році.
Спрудс під час виступу на телебаченні акцентував увагу на значущості гендерної рівності. Він зазначив, що країни, такі як Швеція, Норвегія та Данія, вже втілили цей принцип у своєму суспільстві, і цей процес продовжуватиметься в майбутньому.
Обов'язковий призов жінок до VAD отримує підтримку не лише від міністра оборони, а й від політичної партії "Прогресисти", яку він представляє. Посадовець зазначив, що раніше більшість населення Латвії була проти обов'язкової участі жінок у захисті країни, проте з часом ці погляди суттєво змінилися.
Зрозуміло, що до завтрашнього обіду це питання не буде вирішене. Потрібно провести великий обсяг "домашньої роботи" — вести дискусії та діалоги як всередині коаліції, так і в парламенті та суспільстві. Дуже важливо, щоб суспільство підтримувало ці зусилля. Однією з можливих цілей "дорожньої карти" [плану проєкту] є 2028 рік, коли мова йтиме про чотири тисячі призовників для Служби національної оборони, — підкреслив Спрудс.
Він додав, що для призову жінок систему VAD ще треба вдосконалювати. Зокрема, змінити екіпірування та форму для військових.
Латвія активно працює над посиленням своїх оборонних можливостей. У лютому 2024 року уряд запровадив обов'язкову військову службу для чоловіків віком від 18 до 27 років. Це рішення було ухвалено в контексті занепокоєння загрозою можливого вторгнення Росії в Європу.
У контексті можливого конфлікту Латвія має намір до 2027 року підвищити свій оборонний бюджет до 3% від валового внутрішнього продукту, тоді як у 2024 році він складе 2,4%. Держава також активно зміцнює свої військові можливості, укладаючи значні контракти з Німеччиною та США на придбання систем протиповітряної оборони та ракетних установок.
У червні 2024 року Польща, Литва, Латвія та Естонія звернулися до Європейського Союзу з проханням виділити фінансування для створення оборонної лінії на межі блоку з Росією та Білоруссю.