Держави-учасниці конференції в Монреалі взяли на себе зобов'язання підтримати Україну у зусиллях щодо повернення всіх затриманих і депортованих українців.

У Монреалі пройшла Міністерська конференція, присвячена людському виміру Формули миру. Учасники заходу зобов'язалися підтримувати зусилля щодо повернення всіх українців, які опинилися у полоні або були депортовані.

Про це повідомляє Офіс президента.

"За підсумками Міністерської конференції з людського виміру Формули миру в Монреалі її учасники схвалили Спільне комюніке. Його ключовий аспект -- узгодження Монреальського зобов'язання, покликаного сприяти поверненню всіх полонених і депортованих українців. Комюніке відображає спільний комплекс принципів, якими учасники конференції керуватимуться надалі, засвідчує непохитну, підтримку перемоги України та засуджує будь-яку країну, яка допомагає росії здійснювати її агресію", -- йдеться у повідомленні ОП.

Зокрема, учасники конференції висловили спільну думку щодо необхідності зміцнення співпраці України з міжнародними партнерами та організаціями, аби вирішити гуманітарні проблеми та гарантувати дотримання Женевських конвенцій.

Одним із ключових аспектів є виявлення надійних країн-посередників для ведення переговорів з Росією стосовно повернення українських військових, цивільних осіб і дітей додому. Крім того, за допомогою посередників було запропоновано розробити механізми, що дозволять українцям у Росії отримувати консульські послуги.

Глава Міністерства закордонних справ Андрій Сибіга підкреслив, що Україна здобула від цієї конференції відчутні результати, на які розраховують численні українські родини.

"Ми маємо певні зобов'язання. Ми сформували мережу — це конкретні держави, які запевнили нас у наданні реальної допомоги в питанні повернення дітей," — повідомив він під час підсумкової прес-конференції.

Андрій Сибіга підкреслив, що для нього вкрай важливо, що міжнародна спільнота готова надати підтримку в пошуках місця перебування українських військовополонених.

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі підкреслила, що Катар, Ватикан, Південноафриканська Республіка, Литва та Об'єднані Арабські Емірати зобов'язалися вжити конкретних заходів для повернення в Україну дітей, які були депортовані, а також полонених осіб.

"Я хочу висловити вдячність Катару, Ватикану та Південній Африці за їхню роль у переговорах, що стосуються повернення дітей. Також хочу подякувати Катару та Литві за те, що вони стануть транзитними державами для повернення цих дітей на батьківщину. Окрема подяка Об'єднаним Арабським Еміратам за їхню участь як посередників у переговорах щодо обміну військовополоненими," – зазначила Мелані Жолі.

Також буде утворена коаліція держав, яка працюватиме разом з Україною над збором відомостей про українських полонених, включаючи дітей, а також надасть допомогу в зборі та перевірці цієї інформації.

Учасники конференції також взяли на себе зобов'язання надавати підтримку Україні в процесі реінтеграції повернень. Окрім цього, планується реалізувати стратегічні комунікаційні кампанії, які сприятимуть поширенню інформації про незаконне утримання та жорстоке поводження з українськими цивільними особами і військовополоненими, а також про випадки депортації та примусового переміщення дітей з України.

Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде наголосив на важливості доступу представників міжнародних гуманітарних організацій до військовополонених українців та їхньої участі у поверненні депортованих дітей.

"Нам необхідно продемонструвати нашу відданість у цій справі. Це стане суттєвим внеском у втілення десяти пунктів Формули миру," – зазначив Еспен Барт Ейде.

Цим заходом Україна разом із численними країнами-партнерами завершує цикл тематичних конференцій, присвячених окремим аспектам Формули миру. В період з серпня до листопада відбулося дев'ять подібних зустрічей, після яких було прийнято Спільне комюніке. На основі отриманих результатів розпочнеться процес підготовки пропозицій до другого Саміту миру.

У цій конференції взяли участь більше 70 країн та міжнародних організацій.

Related posts