Коваленко: критичний момент з протиповітряною обороною вже настав, на черзі танки та бронетехніка. Аналіз втрат російських загарбників в Україні за місяць.
У серпні 2024 року російські окупаційні сили продовжили зазнавати зростання втрат як серед особового складу, так і в техніці, встановлюючи нові рекорди. Це стосується саме тих категорій, які протягом кількох місяців залишаються основними у цьому показнику. Водночас спостерігається зменшення втрат у категоріях, де російські війська стикаються з проблемами виробництва та відновлення.
Детальніше про це можна дізнатися у матеріалі, підготованому в рамках співпраці OBOZ.UA та групи "Інформаційний спротив".
Втрати людських ресурсів
У серпні російський окупаційний контингент, подібно до червня та липня, зазнав не рекордних, але других за величиною втрат - 36 810 осіб.
Цей показник є результатом високої інтенсивності бойових дій РОВ, які тривають за участю переважно піхоти. Додатковою складністю є дефіцит штурмової бронетехніки, що фактично призводить до її відсутності.
Протягом чотирьох місяців поспіль у 2024 році втрати серед особового складу окупаційних військ перевищують 35 тисяч осіб.
Знищення бронетехніки
У серпні російські загарбники втратили 193 танки. Цей показник є відносно низьким, але це не свідчить про те, що Сили оборони України стали менш ефективними в боротьбі з російськими основними бойовими танками (ОБТ). Основна причина полягає в тому, що кількість російських танків на лінії фронту зменшилася.
Російське командування продовжує дотримуватися стратегії економії та мінімізації використання основних бойових танків під час штурмових операцій, що обумовлено дефіцитом їх поставок у зону бойових дій. Ця тенденція зберігається з травня. Російський військово-промисловий комплекс не має змоги виправити ситуацію. І не матиме.
Втрати бронетехніки в бойових умовах
У серпні російські окупаційні сили втратили 557 бойових броньованих машин. Подібно до ситуації з танками, зменшення цих втрат пояснюється зокрема скороченням поставок і зростаючим дефіцитом бронетехніки у зоні бойових дій.
Навіть незважаючи на інтенсифікацію наступальних дій у серпні, застосування ББМ ворогом не було інтенсифіковано, а збереглося на рівні навіть нижче, ніж у липні чи червні. Тобто ситуація з компенсацією втрат навіть гірша, ніж можна було припустити.
Втрати артилерійських гармат
Втрати артилерійських гармат в армії окупантів лише без кількох одиниць становили 1517 - майже абсолютний рекорд серпня.
Нагадаю, що попередній рекорд за весь період повномасштабної війни було зафіксовано у липні, коли він становив 1 520. До цього, у червні, ця цифра була 1 415, а ще раніше, у травні, вона дорівнювала 1 160.
Звертаю вашу увагу на те, що втрати ствольної артилерії не завжди означають повне знищення артилерійських систем. У більшості випадків це пошкодження та виведення з боєздатного стану, але за умови збереження можливості для ремонту.
Однак, показники втрат ствольної артилерії залишаються беззаперечними лідерами серед усіх інших категорій. Було б чудово, якби наші союзники постачали як боєприпаси, так і самі артилерійські системи Україні у значно більшій кількості. Проте наразі маємо те, що маємо.
Збитки реактивних систем залпового вогню
У серпні втрати реактивних систем залпового вогню у російських окупаційних військ дещо зросли, хоч і не стали рекордними - 44.
Після тривалого періоду падіння ефективності системи РСЗВ, показник втрат стабілізувався на середньому рівні. Це сталося через збільшення кількості "гомункулусів" у зоні бойових дій - комбінацій шасі різних типів з пусковими установками РСЗВ, які спочатку були розроблені для інших носіїв. Наприклад, об'єднання флотської РСЗВ РБУ-6000 з шасі БМП-1 або МТ-ЛБ.
Втрати систем протиповітряної оборони
Протягом серпня російські окупанти втратили 33 системи протиповітряної оборони.
Звичайний, середньостатистичний показник. Нічого нового. Але важливо розуміти, що ППО - це саме та категорія, яка вже давно відчуває критичний дефіцит техніки.
Втрати автотранспорту
У серпні Російські окупаційні війська були близькі до досягнення нового рекорду втрат автомобільного транспорту, але їм трохи не вистачило. Загальна кількість втрат склала 2 065 одиниць.
У липні було досягнуто новий абсолютний рекорд – 2 103.
Ситуація з автомобільним транспортом у РОВ залишається незмінною: більшість транспортних засобів використовується не за їхнім прямим призначенням у зоні бойових дій. Автотранспортом намагаються компенсувати дефіцит бронетехніки. Це призводить до того, що ця категорія транспорту продовжуватиме зростати, що матиме свої наслідки.
Втрати спецтехніки
У серпні категорія спеціалізованої техніки досягла безпрецедентного рекорду - 278 одиниць.
Зростання втрат спецтехніки у РОВ фіксується з початку 2024 року і за перше півріччя було відзначено три абсолютні рекорди з втрат у цій категорії. Літо ж 2024 року стало найінтенсивнішим.
Підсумки
У серпні встановлено як абсолютні рекорди втрат РОВ, так і результати, які максимально наближені до рекордів у категоріях, що очікувано мали залишатися неперевершеними.
Керівництво Сил оборони України, реалізуючи оборонну стратегію, досягає ключової мети кампанії 2024 року - зниження боєздатності російських окупаційних сил до такого рівня, що вони втрачають здатність як до наступу, так і до ефективної оборони.
Сьогодні можна констатувати, що російські окупаційні сили зменшують використання основних бойових танків (ОБТ) та бойових броньованих машин (ББМ) у зоні бойових дій. З огляду на поточні показники, критична точка для окупаційних військ у застосуванні танків і ББМ може настати раніше 2025 року, а саме вже у 2024-му. Водночас у сфері засобів протиповітряної оборони цей критичний момент настав вже давно.
Процес демілітаризації та денацифікації російських збройних сил здійснюється відповідно до визначеного плану.