Король на милість? Британський монарх Чарльз ІІІ здійснив свою першу поїздку до Австралії, але його там не зустріли з особливим ентузіазмом.

Король Чарльз ІІІ прибув до Австралії в часи політичної нестабільності, що свідчить про його шану до народу цієї країни. Проте не всі сприйняли цей жест позитивно.

Схоже, на континенті зростає антимонархічна активність. Під час виступу Чарльза ІІІ у парламенті сенаторка Лідія Торп, одягнена в традиційний австралійський костюм, перервала його, викрикуючи: "Ви не наш король, ви не суверен, ви вчинили геноцид проти нашого народу! Поверніть нам нашу землю!" Вона стрімко направилася до короля по проходу, але її зупинила охорона монарха.

Лідія Торп стала першою сенаторкою від штату Вікторія, представляючи інтереси корінних народів. Вона не була наодинці — під час церемонії покладання квітів королівським подружжям до одного з пам’ятників столиці звучали вигуки представників корінних народів.

А на зустрічі монарха зі старшинами корінних народів представник Аллан Мюррей повторив гасло Торп:" Ми хочемо суверенітету, бо ніколи не підписували офіційної угоди".

Не усвідомлюють, що насправді прагнуть.

Проте австралійці отримали шанс реалізувати цю ідею ще в 1999 році, коли в країні відбувся референдум. На той момент лише 45% виборців підтримали республіканський лад, тоді як прихильники монархії здобули 54% голосів, що дозволило їм здобути перемогу.

Незважаючи на те, що Конституційний конвент (спеціально створене зібрання) ухвалив рішення на користь республіки, вирішили остаточно визначитися на наступному референдумі, який досі не відбувся.

Відтоді вихід з-під протекторату Британської корони багато років є основним питанням для австралійського політикуму. Чинний прем'єр Паоло Альбанезе - прибічник республіки. Після смерті королеви Єлизавети ІІ Нацбанк країни відмовився друкувати портрети Чарльза ІІІ на банківських купюрах, замінивши їх зображеннями корінних народів континенту.

Ситуація стає все більш напруженою.

У жовтні 2023 року в Австралії відбувся референдум щодо розширення прав корінних народів: комітет по представництву їхніх інтересів в уряді, згадка у Конституції країни, преференції при голосуванні. Результати виявилися неоднозначними: трохи більше половини людей проголосували проти цього, але близько 40% виборців проголосували "за". Так було зафіксовано глибинний розкол австралійського суспільства.

З одного боку, корінні народи Австралії нині складають меншість. Іх близько 4%. З іншого - представники корінних народів дедалі частіше заявляють про нехтування їхніми правами й інтересами з огляду на історію колонізації континенту. "Вибачення були б доречними", - заявила на зустрічі з королівським подружжям представниця корінних народів.

Він злетів у височінь, не давши жодної обіцянки про свій повернення.

Це сталося в той час, коли офіційний Лондон старанно готувався до візиту короля, який нещодавно переніс важке лікування. 12 жовтня помічник особистого секретаря Чарльза ІІІ, Натан Росс, звернувся до Австралійського республіканського руху з повідомленням, що король та 14 країн Співдружності не заперечуватимуть проти можливості Австралії стати республікою. Проте, запрошення австралійських республіканців на особисту зустріч у Букінгемському палаці було відхилене.

Проте, наприкінці візиту короновані персонажі отримали щедру порцію виявів симпатії з боку австралійців. Під час їхнього візиту до Оперного театру зібрався великий натовп, який вигукував монархічні слогани. Багато хто був зворушений, коли король відвідав Національний інститут раку. Прихильники проводжали королівське подружжя до їхнього особистого літака, де дружина Чарльза ІІІ зняла взуття, символізуючи невимушеність прощання з Австралією.

Чи під загрозою монархія?

Британські монархи вже прибули до Самоа, де має відбутися саміт Співдружності - лідерів держав, котрі формально входять до Британської імперії. Звісно, їх прийняли тепло, навіть палко, подарували одяг вождів Самоа.

Цьогорічна зустріч відзначається рядом протестів: президент Південної Африки Сиріл Рамафоса та прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді беруть участь у саміті БРІКС, що проходить у Казані, тоді як Шрі-Ланка взагалі відмовилася надсилати своїх представників, а Канада знизила рівень свого представництва до статусу верховного комісара. Кілька країн Карибського регіону висловили вимогу про виплату репарацій за часи рабства, суми яких коливаються від 200 мільярдів до 18 трильйонів фунтів стерлінгів. Незважаючи на певний скептицизм, як зазначає Politico, більшість країн-членів Співдружності вважають цю організацію дієвою, оскільки вона об'єднує близько третини населення Землі. У контексті глибокої кризи в ООН, нехтувати Співдружністю було б, принаймні, нерозумно.

Проте складнощі, які супроводжували візит Чарльза III до Австралії, навряд чи сприятимуть позитивним змінам. Незважаючи на це, Співдружність має можливість протистояти БРІКС і підтримати ООН. В умовах сучасного світу, що все частіше охарактеризовується як "нестабільний", розрив старих союзів може виявитися надто небезпечним кроком.

Related posts