Інноваційна лазерна технологія здатна врятувати тисячі життів: у чому полягає її суть.

Сучасна технологія здатна виявляти пластикові міни, а також ефективно вирішує проблему хибних спрацьовувань, яка часто супроводжує класичні методи розмінування.

Головний науковий співробітник Національного центру фізичної акустики (NCPA) при Університеті Міссісіпі В'ячеслав Аранчук продемонстрував на конференції Optica в Японії новітній багатопроменевий диференціальний інтерферометричний датчик (LAMBDIS), розроблений для виявлення мін. Цю інформацію оприлюднено на офіційному веб-сайті університету.

Згідно з останніми повідомленнями, інноваційна лазерна технологія здатна створювати карту вібрацій землі всього за одну секунду, використовуючи матричну решітку променів розміром 34 на 23. Для виявлення закопаних об'єктів вчені генерують вібрацію ґрунту, а потім обробляють дані за допомогою двовимірного масиву лазерних променів, спрямованих на поверхню землі.

Вібрації ґрунту призводять до незначних змін у частоті відбитого лазерного світла, що дозволяє створити вібраційне зображення території. Закопана міна має інші вібраційні характеристики, ніж навколишній ґрунт, що відображається як червона пляма на вібраційному зображенні.

"Більшість сучасних мін зроблені з пластику, тому вони являють собою складнішу ціль для традиційних методів виявлення, які шукають метал. Ось чому NCPA розробив цей метод виявлення", -- зазначив В'ячеслав Аранчук.

Співавтором цього дослідження виступив Боян Чжан, який раніше працював науковим співробітником NCPA в Наньтуні, Китай. Він зазначив, що металошукачі часто ненавмисно реагують на інші металеві предмети, а не на міни. У порівнянні з ними, лазерно-акустичний радар демонструє значно вищу точність.

В'ячеслав Аранчук зазначає, що технологію LAMBDIS можна використовувати не лише для виявлення мін, а й адаптувати для різноманітних інших завдань. Наприклад, вона може бути застосована для оцінки стану мостів і інших інженерних споруд, проведення вібраційних тестів, а також для неруйнівного контролю матеріалів у автомобільній та аерокосмічній галузях, а також у сфері біомедичних технологій.

За даними Університету Міссісіпі, у 2022 році наземні міни та інші залишкові вибухові пристрої, що виникли внаслідок військових конфліктів, призвели до травмування або загибелі 4 710 осіб. Більше 85% жертв унаслідок мінувань були цивільними особами, серед яких половину становили діти.

Портал New Atlas пише, що технологія LAMBDIS розв'язує одразу дві проблеми, що виникають під час використання металошукачів: він може допомогти виявити міни із пластику, а також може уникнути хибних спрацьовувань, викликаних іншими металевими предметами в ґрунті. Отже, розробка може врятувати тисячі життів на рік.

Related posts