Флот Російської Федерації перебуває в режимі спокою, але його бойова спроможність залишається на високому рівні, - стверджує Риженко.
Фрегат Чорноморського флоту Російської Федерації "Адмірал Григорович". Зображення: Facebook/Міністерство оборони Росії.
Основна маса нових кораблів та підводних човнів флоту РФ зараз перебуває у Новоросійську
Яка сьогодні ситуація з російським флотом в Азово-Чорноморському регіоні?
Ситуація наразі характеризується відносною стабільністю, проте активність ворожого флоту залишається під контролем. Це може бути оманливим враженням, адже бойовий потенціал їхнього флоту не зник. Після активного використання наших дронів-камікадзе, яке тривало протягом останнього кварталу минулого року та на початку цього, вдалося знищити до десяти великих кораблів, російське командування вирішило змінити керівництво Чорноморського флоту. Тоді міністр оборони Шойгу відвідував Севастополь, ставив нові завдання, і росіяни вжили суттєвих заходів для виправлення своїх недоліків. Вони посилили свої бази та систему спостереження, щоб максимально ускладнити наші дії з використання морських дронів. Наразі спостерігається потужна протидія з боку російської морської авіації та безпілотників. Ці засоби виявляються досить ефективними, адже вони постійно патрулюють та перехоплюють наші дрони. Дві третини російського флоту продовжують базуватися в Криму, але більшість з них становлять допоміжні судна, оскільки немає можливості перевести їх з Севастополя. Кількість бойових кораблів значно зменшилася. На 13-му судноремонтному заводі в Севастополі триває ремонт кораблів, які належать Міноборони Росії. Інші кораблі виконують захисні функції для бази, зокрема протичовнові корвети та кілька десантних тральщиків. Серед великих ракетних кораблів лишилися кілька катерів радянського виробництва, здатних запускати ракети "Москит". Цю небезпечну ракету вони випробували рік тому після виходу з зернового коридору, саме нею знищили наш корвет "Тернопіль". Основна частина нових кораблів та підводних човнів російського флоту наразі знаходиться в Новоросійську. Тут розташовані новітні фрегати адміральської серії, підводні човни, радянські фрегати та ракетні кораблі. Однак, судна виходять в море нечасто; останній запуск ракет "Калібр" відбувся 26 серпня під час масованої атаки на Україну, коли у повітрі перебувало понад 200 цілей. Тоді росіяни випустили 28 "Калібрів". Якщо вони планують нові ракетні удари, то, ймовірно, виведуть в море більше сил, а не поодинокі кораблі чи підводні човни, як це спостерігається зараз.
Вартість військово-морської бази перевищує сто мільйонів доларів.
Ви сказали, що немає куди перебазувати всі кораблі. Йдеться про наявність фізичного місця? І яку функцію виконують кораблі у Новоросійську?
Створення системи базування флоту є досить затратним і тривалим процесом. Якщо звернути увагу на Чорноморський флот часів СРСР, що налічував близько 800 кораблів і суден, більшість з них була розміщена в Криму. Існували також невеликі бази в Одесі та Новоросійську. Після розпаду Радянського Союзу в 1991 році, одним із ключових завдань для Росії став вибір нового місця для базування флоту. Коли було ухвалено рішення про розподіл флоту на користь РФ, розпочали роботи зі створення бази поблизу Новоросійська. Цей процес тривав близько 10 років і вимагав значних фінансових вкладень. Фізично перемістити всі кораблі за межі Криму стало неможливо через відсутність необхідних причалів. Подібна ситуація спостерігається і в Україні, особливо для кораблів середнього і великого класу. Вартість морської бази може перевищувати сотні мільйонів доларів, а для обслуговування великих кораблів необхідні навіть мільярди. Сьогодні можливе використання цивільних портів для розміщення військових суден, але лише на обмежений час. Це пов’язано з необхідністю проведення технічного обслуговування, ремонту та постачання боєприпасів, що вимагає дотримання специфічних технічних умов і підготовки.
Болгарія, Румунія та Туреччина відкрили свої територіальні води для суден, що виходять з портів Великої Одеси.
По цивільних портах Великої Одеси і так досить часто прилітає...
Наш пункт базування в Одесі розташований майже поруч із цивільним портом. Щодо російських ударів по Одесі зараз, то вони прагнуть перекрити той зерновий коридор, який діє між Україною та рештою світу і через який вже поставлено з початку року близько 70 млн тонн вантажів, 50 млн з яких -- це сільгосппродукція. РФ прагне позбавити нас можливості постачати кошти у бюджет і вбивати моральний дух населення. Атак зазнають досить великі судна, їхня водотоннажність складає десятки тисяч тонн. Тобто це габаритні об'єкти, росіяни отримують інформацію по цих суднах і використовують свої ракети "Іскандер", які базуються на півночі Криму. Перехоплювати ці ракети складно. До речі, "Калібри" перехоплюються нашими системами ППО набагато краще.
Андрій Риженко. Зображення: Facebook-сторінка Андрія Риженка.
Чи діють міжнародні організації з метою забезпечення безпеки нашого судноплавства?
Наші сусіди, Болгарія, Румунія та Туреччина, надали нам значну підтримку, дозволяючи судам з портів Великої Одеси безпечно пересуватися через їхні територіальні води. З 1 липня також функціонує багатонаціональна коаліція, яка займається виявленням морських мін у водах цих країн. Проте найголовніше завдання полягає у знищенні джерел загрози — російських ракетних систем, які розташовані на півночі Криму. Міжнародні організації не можуть виконувати цю місію безпосередньо, тому це залишається виключно нашим завданням. Ми робимо все можливе: проводяться удари по Криму за допомогою безпілотників та крилатих ракет, і знищується багато цілей. Але основна проблема полягає в тому, щоб не дати ворогу можливість завдавати ударів. Системи протиповітряної оборони є критично важливими, але у них також є свої вразливі місця. Це великі об'єкти, які противник ретельно відстежує і атакує їх бази. До речі, російська пропаганда інформує своє населення, що вони наносять удари по суднам, які постачають зброю для України.
Яке значення має Кримський міст для російського населення: чи є воно більше символічним, чи ж практичним? Чи використовують цей міст для перевезення військової техніки?
Кримський міст має символічне значення на стратегічному рівні, тому що це особиста іграшка пана Путіна. Він його спланував, його друзі цей міст побудувати. А з операційної точки зору, це логістичний шлях постачання, яким перевозять і військові вантажі.
Усі радянські авіаносці були збудовані в Україні, зокрема в місті Миколаїв.
У Середземному морі також є російські кораблі. Який їхній функціонал?
Матеріально-технічний пункт у Тартусі, що розташований у Сирії, існує приблизно 60 років і виконує функції, пов’язані з безпекою в Середземноморському регіоні. У минулому тут перебувало значне угруповання суден, яке налічувало до 70 одиниць, включаючи фрегати та авіаносці. Варто зазначити, що всі радянські авіаносці були збудовані в Україні, в місті Миколаїв. Після розпаду Радянського Союзу база тривалий час не використовувалася, але в останнє десятиліття російська сторона почала активно її модернізувати. На цій базі можуть розміщуватися як надводні кораблі, так і підводні човни, а також відновлено роботу п’ятої оперативної ескадри Середземного моря, до якої приєднуються кораблі з Чорноморського та Північного флотів. Наразі в Тартусі знаходиться обмежена кількість суден Чорноморського флоту, один корабель Північного флоту, які до початку масштабної агресії Росії проти України виконували завдання на сирійському напрямі. Тепер їх діяльність зосереджена переважно на військово-політичних питаннях. Кораблі цієї ескадри регулярно відвідують Алжир, з яким Росія намагається зміцнити зв’язки, проте суттєвих дій у Середземному морі не здійснюють і не впливають на ситуацію в Чорноморському регіоні.
На якому етапі знаходиться процес виходу в море корвета "Гетьман Іван Мазепа"?
Рік тому він був на ходових випробуваннях. У такій компоновці це новий корабель, незважаючи на те, що ми взяли типовий проєкт. Там надійшло багато складових з інших країн НАТО, які були поставлені завдяки тому, що будівництво було санкціоновано для турецького флоту. Після підписання контракту виникало багато запитань. Зараз корабель будується, він на ходу, частина зброї на ньому вже стоїть, і зараз вирішується питання щодо головного ракетного комплексу. Коли турки перший такий корвет вводили до складу свого флоту, то випробування зайняли три роки. Думаю, у нас буде такий самий час. До того ж, у нас для нього ще немає бази.