Екс-глава дипломатичної місії США в Україні Тейлор виступив із закликом на користь вступу України до НАТО, підкреслюючи, що це стане запорукою стабільного миру.

Екс-посол США в Україні Вільям Тейлор закликає американську адміністрацію та її союзників розглянути можливість приєднання України до НАТО, підкреслюючи, що саме це стане ключем до досягнення справжнього і тривалого миру.

Як повідомляє "Європейська правда", про це він пише у колонці в The New York Times, що вийшла під заголовком "Надайте Україні членство у НАТО. Від цього залежить мир".

Тейлор розпочинає статтю зі своїх вражень про настрої українців щодо перспектив завершення війни під час його нещодавньої поїздки до Києва. Він зауважує, що так само як президент Володимир Зеленський каже, що українці прагнуть справедливого і сталого миру, те ж він особисто почув від усіх, з ким спілкувався в Україні - від топпосадовців до військових, які перебувають на фронті.

Після завершення війни Україні слід стати частиною НАТО. Конфлікт може закінчитися або через те, що українські сили витіснять російських агресорів, або ж завдяки тиску міжнародної спільноти, який змусить Росію зупинити бойові дії. Можливий також варіант, коли обидва ці сценарії спрацюють одночасно, як зазначає президент Зеленський.

Проте, якщо Україна не стане частиною Альянсу, вона залишиться вразливою до російської агресії – загрози, що переслідує її протягом трьох століть. І вся Європа також опиниться під загрозою, підкреслює Тейлор.

Дипломат зазначив, що дії Путіна з 2014 року яскраво демонструють його намір не відпускати Україну з-під впливу Кремля, а їхнє кульмінаційне вираження спостерігається в загальному військовому вторгненні.

"Український народ показав, що готовий до тривалої боротьби і, як зазначив президент Байден, вони здобудуть перемогу. Водночас, вони відкрито заявляють про необхідність отримання більшої підтримки під час конфлікту, а також прагнуть до вступу в НАТО після його завершення", - додає колишній посол.

Потім він порушує тему Бухарестського саміту НАТО 2008 року, який деякі фахівці використовують як довідку, що Альянс ніколи не схвалить вступ України (та Грузії). Однак Тейлор вважає, що США могли б переконати колег-союзників, які сумнівалися, якби розпочали цю ініціативу раніше та проявили більше рішучості.

"На зустрічі послів США в Європі, яка проходила у Вашингтоні наприкінці 2007 року, я пам’ятаю, як звернувся до тодішньої держсекретарки Кондолізи Райс з питанням про те, чи підтримаємо ми План дій щодо членства України на саміті в Бухаресті. Вона, трохи вагавшись, натякнула, що це навряд чи станеться. Цей сигнал був сприйнятий деякими союзниками, зокрема Німеччиною, що призвело до їхньої позиції проти, оскільки вони вважали, що саме такою буде позиція США", - розповідає Вільям Тейлор.

За його словами, позиція Вашингтона почала трансформуватися у лютому 2008 року, а незабаром після цього президент Буш почав переконувати своїх союзників, зокрема Францію та Німеччину.

Тейлор вважає, що відсутність чіткого сигналу для України та Грузії щодо їхньої перспективи в НАТО, ймовірно, спонукала російського лідера до висновку, що Захід не надасть допомогу ні Грузії, ні Україні в разі агресії з боку Росії. Це призвело до російсько-грузинської війни 2008 року, а потім і до конфлікту в Україні. Він вважає, що якби результати саміту були іншими, історичний розвиток подій міг би бути зовсім іншим.

Отже, за словами Тейлора, події 2008 року навчили нас, що членство в НАТО може слугувати засобом стримування агресії, оскільки Росія досі не нападала на держави, які є частиною Альянсу. Ще один важливий висновок полягає в тому, що для того, щоб запросити Україну до НАТО, необхідно розпочати процес створення консенсусу задовго до цього.

Він нагадав, що Україна продовжує реформуватися і дуже змінилася, відколи Джо Байден приїздив до Києва 10 років тому як віцепрезидент.

"Наразі численні партнери висловлюють підтримку Україні в її прагненні до членства... Декілька з них також сигналізують, що не перешкоджатимуть цьому процесу. Важливу роль у цій справі відіграватиме Німеччина. Крім того, необхідно буде знайти спільну мову з Угорщиною, Словаччиною та Туреччиною. Проте, якщо буде достатня рішучість і бажання, досягти цього можна," - зазначає Вільям Тейлор.

НАТО ж міг би почати проміжні кроки для того, щоб поступово інтегрувати Україну у діяльність Альянсу.

"Найголовніше - Альянсу необхідно терміново запросити Україну до початку переговорів про членство, щоб після завершення війни країна була готова до офіційного вступу. Росія, безумовно, не схвалить членство України в НАТО. Проте питання полягає не в тому, щоб догодити Москві. Головним є забезпечення стабільного миру та безпеки. У Москви не повинно бути права вето," - підкреслив дипломат.

"Без вступу України до НАТО Європа не зможе досягти безпеки, цілісності та свободи. В свою чергу, Україна не погодиться на завершення війни без цієї умови. Сполучені Штати відіграють вирішальну роль і повинні продемонструвати послідовність, рішучість та інноваційне лідерство. Якщо проявити впевненість, силу та докласти зусиль з усіх сторін, Україна може стати членом НАТО. Це є необхідною умовою для забезпечення миру в Європі", — зазначає Вільям Тейлор.

Тейлор у 2006-2009 роках був послом США в Україні, а у 2019-2020 роках - очолював місію як тимчасовий повірений.

Читайте також: Генсек без запрошення: чи дійсно НАТО готується до вступу України та якими є найбільші перепони,

Related posts