Недостаток робочої сили сприяє підвищенню зарплат: реальні доходи перевищать довоєнні показники вже в цьому році, зазначає НБУ -- Delo.ua
Цю інформацію наведено в інфляційному звіті Національного банку України за жовтень.
Інформація за третій квартал демонструє, що темпи зростання номінальних зарплат залишаються на високому рівні, однак посилення інфляційних процесів призвело до деякого уповільнення зростання реальних доходів.
Проте, рівень доходів продовжував відігравати значну роль у стимулюванні приватного споживання.
Згідно з прогнозами Національного банку України, до кінця цього року реальні доходи працівників можуть перевищити рівень, що спостерігався до війни, і продовжать зростати завдяки високій конкуренції серед роботодавців за обмежену робочу силу.
Зазначається, що рівень безробіття в Україні поступово знижуватиметься завдяки зростанню попиту на робочу силу, проте він все ще залишатиметься вищим за показники, що існували до початку повномасштабного вторгнення.
Головною причиною є тривалі диспропорції на ринку праці, які виникли через недостатню кількість кваліфікованих спеціалістів. Це наслідок війни, що ускладнює повернення демобілізованих працівників до нормальної трудової діяльності.
Додатковим чинником, що обмежує ситуацію, стане міграція: велика кількість громадян адаптується до життя за межами країни, що зменшує ймовірність їх швидкого та масового повернення. Ці процеси, разом зі змінами в економічній структурі, призведуть до нерівномірного впливу диспропорцій на ринку праці, залежно від конкретного регіону та сфери діяльності.
За даними Національного банку України, в третьому кварталі 2024 року ринок праці залишався у непростій ситуації. Кількість вакансій на платформах для пошуку роботи свідчила про зростання попиту на працівників, що було зумовлено поступовим відновленням економічної активності.
Кількість вакансій у абсолютному вираженні досягла найвищого рівня з початку повномасштабного вторгнення, зростання спостерігалося майже за всіма професійними напрямами.
Найвищий попит спостерігався на робітничі професії, а також у сфері обслуговування та роздрібної торгівлі. Лідерами серед регіонів виявилися Київ, Львів і Дніпро. При цьому структура вакансій за категоріями діяльності та регіонами залишалася практично незмінною в порівнянні з вереснем минулого року, що вказує на певну стабільність економічної ситуації в умовах війни.
В Національному банку України зазначають, що вперше за останні два роки спостерігається збільшення кількості резюме в абсолютних цифрах. Це може вказувати на те, що на ринок праці повертаються особи, які з різних причин раніше його покинули. Серед основних факторів, що сприяють цьому поверненню, можна виділити зростання заробітних плат, а також перехід працівників з неформальної зайнятості в офіційну.
Це також підтверджується зниженням долі економічно неактивних осіб, згідно з даними опитувань InfoSapiens, а також помітним підвищенням рівня зайнятості та активності в робочій силі.
Незважаючи на зростання пропозиції на ринку праці, дефіцит кадрів і його негативний вплив на діяльність підприємств значно посилилися майже у всіх галузях економіки, згідно з опитуваннями. Суттєві диспропорції на ринку праці та нерівномірне співвідношення вакансій і резюме за різними професіями продовжують зберігатися.
На сьогоднішній день співвідношення кандидатів на одну вакансію є навіть нижчим, ніж у 2021 році, що свідчить про обмеженість на ринку праці. Внаслідок цього багато компаній стикаються з проблемою недоукомплектованості штатів. Незважаючи на оптимістичні прогнози щодо зростання обсягів продажів у найближчі 12 місяців, більшість підприємств не мають наміру збільшувати чисельність своїх працівників. Як результат, вони очікують подальші труднощі з кадрами та зростання конкуренції за робочу силу.
Суттєве посилення тиску на діяльність підприємств через нестачу працівників у третьому кварталі значною мірою було викликане збільшенням міграційного відпливу за кордон, який перевищив очікування. Основними причинами стали тривалі відключення електроенергії влітку.
За інформацією ООН, у третьому кварталі кількість українських мігрантів збільшилася на майже 200 тисяч, а на початку четвертого кварталу цей показник продовжував зростати, досягнувши приблизно 6,8 мільйона осіб на середину жовтня 2024 року. Існують значні ризики подальшого зростання міграційних потоків.
Додамо, щоб допомогти бізнесу розв'язати проблему нестачі кадрів, Мінекономіки та Державна служба зайнятості працюють над посиленням в 5-10 разів потенціалу центрів профтехосвіти, які готують фахівців на запит роботодавців.