Ціни на бензин зміняться: акцизи на паливо в Україні підвищили з зворотною датою
З 1 вересня в Україні запроваджуються нові ставки акцизного податку на паливо, що спричинить підвищення цін: бензин подорожчає на 1,3 грн за літр, дизельне паливо - на 1,75 грн, а скраплений газ - на 0,16 грн. Підвищення акцизів буде здійснюватися поступово з метою гармонізації з європейськими стандартами.
Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк ("Голос"). "Президент підписав #11256-2 про підвищення акцизів. Вступає в силу 1 вересня," - йдеться у повідомленні.
Після того, як Президент підпише закон, він набуде чинності наступного дня після офіційного оприлюднення, яке має відбутися найближчим часом. Проте нові акцизні ставки будуть впроваджені з 1 вересня 2024 року, незалежно від дати публікації закону.
Таким чином, ціни на пальне, хоча поки залишаються на попередньому рівні, можуть зрости вже найближчим часом. Підвищення акцизів буде поетапним, і його вплив на ціни на пальне буде відчутний протягом наступних чотирьох років. Ось як почнуть змінюватись ціни на пальне з вересня 2024 року:
Експерти вважають, що підвищення акцизів є своєчасним кроком, зважаючи на зниження світових цін на нафту. Сергій Куюн, директор "Консалтингової групи А-95", зазначив, що це дозволить уникнути значних коливань цін на бензин та дизельне пальне, хоча скраплений газ все ж таки подорожчає. Проте навіть після підвищення цін, скраплений газ залишиться вигідним пальним для споживачів.
Підвищення акцизів на пальне є частиною процесу гармонізації українського законодавства з нормами Європейського Союзу. Згідно з директивою ЄС 2003/96, Україна має поступово збільшити акцизні ставки до мінімальних європейських рівнів. У більшості країн ЄС акцизи вже значно перевищують ці мінімальні показники.
Парламентські депутати, вивчивши урядові пропозиції щодо збільшення акцизів, створили альтернативний законопроєкт, який узгоджується з директивами Європейського Союзу, але враховує економічні реалії України. Зокрема, для скрапленого газу урядова пропозиція передбачала акцизну ставку, що перевищувала мінімальні вимоги ЄС, що могло б призвести до його нерентабельності. В результаті було встановлено компромісну ставку, яка забезпечує плавний перехід до європейських стандартів без різкого зростання цін.
Як повідомляло видання OBOZ.UA, заходи, спрямовані на детінізацію ринку алкогольних напоїв в Україні, приносять значні фінансові надходження до державного бюджету. Протягом перших семи місяців 2024 року податкові надходження від компаній цього сектора зросли майже на 20% порівняно з аналогічним періодом 2023 року.