Чи має Росія можливість завдати удару по європейській частині НАТО: аналітики поділилися своїми прогнозами.

На думку аналітика, Росії буде простіше залучити людей для викрадення унітазів у Балтії, ніж організувати їх транспортування в Україну.

Називаються різні терміни і даються різні прогнози щодо можливого нападу Росії на європейський сегмент НАТО, але чи піде на це взагалі президент Росії Володимир Путін - окреме питання.

У програмі "24 Каналу" Олег Катков, головний редактор Defense Express, поділився своїми думками щодо загроз Росії війною проти Молдови та країн Балтії. Він також прокоментував, чи справді Польща та Німеччина, а з іншого боку, Москва, готуються до можливого збройного конфлікту.

Катков зазначив, що в 2023 році німецькі експерти підрахували, що якщо виробництво зброї в Європейському Союзі та Росії продовжуватиметься такими ж темпами, то вже через вісім років Росія може отримати таку перевагу в озброєнні, що скористається нею безжально, і жодні зусилля колективного НАТО чи європейських країн не зможуть цьому завадити.

Він зазначив, що на цю ситуацію впливали численні виступи політиків, а військові попереджали: "На самом ділі, ми маємо справу з війною проти Російської Федерації, і повірте, вона може вжити дуже простих заходів: просто знищить Європейський Союз у його нинішньому вигляді".

"І на все це накладалося те, що навіть обіцянка, яка була задекларована доволі давно, - витрачати мінімум 2% від внутрішнього валового продукту у країнах Європи не виконується досі насправді. Тобто не всі країни, я сказав би, близько половини країн європейського сегмента НАТО 2% на оборону не витрачають", - сказав експерт.

Водночас, зауважив він, на фоні політичних баталій у Сполучених Штатах Америки, де кандидат в президенти Дональд Трамп "прямо говорить, що він не збирається оплачувати і брати взагалі участь у будь-яких війнах в Європі, і все таке інше, дійсно у Брюсселі, у європейських столицях починають оцінювати власні можливості, і що вони можуть без США".

Відповідаючи на запитання про те, хто з них - НАТО чи Росія - краще готовий до можливого конфлікту в нинішніх умовах, а також про ймовірність зіткнення між ними до завершення війни Росії проти України, Катков підкреслив, що "такої інформації немає".

"Якщо розглянути ці аналітичні звіти (зокрема, УНІАН), можна помітити, що всі вони одностайні в прогнозі, що Російська Федерація може атакувати країни НАТО в Європі. Проте існують розбіжності в оцінках термінів, коли це може статися. Наприклад, німецькі експерти говорять про можливість нападу через вісім років, тоді як у Польщі висловлюють думку про два-три роки. У країнах Балтії навіть ведуться розмови про 2025-й рік. Таким чином, чим ближче країна до Росії, тим коротші прогнози щодо термінів, що стає очевидним," – зазначив він.

На думку фахівця, "деякі не зважають на те, що після закінчення війни в Україні Росія може перейти до агресії щодо європейських країн".

"У чому головна проблема у всіх цих планах у Європі щодо розбудови... В тому, що у РФ також вміють рахувати. І от вони порахували, що зараз у них є перевага. Перевага над європейським сегментом НАТО як таким. Не над США плюс європейський сегмент НАТО, вочевидь, але от проти Європи як Європейського Союзу. То, радше за все, вони точно могли порахувати, що можуть розміняти умовно. Якщо брати такий найбільш розповсюджений сценарій, - це агресія проти країн Балтії", - зазначив Катков.

"Таким чином, він зазначив, що росіяни могли оцінити, що 'на ту бригаду, яку підтримує, скажімо, Бундесвер, а також на збройні сили цих країн, можна було б обміняти навіть три піхотні дивізії'."

"Оскільки вони щомісяця мобілізують приблизно 30 тисяч людей, я впевнений, що знайти особовий склад для цілих дивізій, закликаючи до дій на кшталт: 'Почнемо грабувати унітази в Балтійських країнах!' буде набагато простіше, ніж відправляти їх в Україну", - зазначив експерт.

Відповідаючи на запитання, чому російські війська досі не вчинили напад на Балтійські країни та не намагаються перекрити Сувальський коридор, Катков підкреслив, що немає жодних зрозумілих пояснень цьому.

"Існують певні припущення. Можливо, вони переживають через потенційний вступ США. Крім того, важливим фактором є найкоротший термін, пов'язаний із можливим нападом, що асоціюється з приходом Трампа до влади. Або ж, наприклад, із початком періоду безвладдя, яке може виникнути. Адже є момент переходу, коли Байден вже не є президентом, а Трамп обраний, але ще не вступив на посаду. Це досить вигідний час для Російської Федерації, оскільки в США виникає політична невизначеність," - зазначив Катков.

Отже, він підкреслив, що "цей прогноз, який стосується початку зими 2024-2025 років, вважався одним із найбільш реальних і вигідних для Кремля моментів для здійснення агресії проти Європи та європейського сегмента НАТО в цілому".

"Чи погодиться на це Путін - окреме питання. Адже ніхто не може передбачити, що він насправді думає."

Раніше міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус звернувся до своїх співвітчизників, підкреслюючи необхідність тривалої допомоги Україні. Він зазначив: "Ми повинні усвідомити, що якщо Україна зазнає поразки у цій війні через припинення нашої чи західної підтримки, завтра вже не залишиться самої України. Хоча підтримка України є затратною, її відмова обернеться для нас набагато більшими витратами".

На його думку, це "виявиться більш витратним" не лише через військову небезпеку, яку представляють Росія та Путін, але й через можливий наплив біженців у разі поразки України.

Пісторіус підкреслює, що перемога Путіна у війні в Україні недопустима, оскільки це може відкрити шлях для Росії до Молдови або Грузії. Він також зазначає, що, якщо кремлівський лідер вирішить, то може напасти на країни Балтії, які є частиною НАТО.

Related posts