Чи коректно визначено розмір пенсії: чи є сенс подавати позов до суду - На пенсії
Не дуже великі пенсії, високий прожитковий рівень, високі та зростаючі ціни, інфляція - все це найчастіше змушує пенсіонерів сумніватися у правильності нарахування пенсії.
У 2017 році я вийшов на пенсію, але продовжував трудитися. Моя пенсія була визначена на основі трьох останніх років роботи. Однак у Пенсійному фонді мені підказали, що можу врахувати будь-які п’ять років зі своєї кар'єри, щоб отримати найбільшу зарплату. Протягом чотирьох років я пройшов процедуру перерахунку пенсії, базуючись на понад 46 роках стажу. Я подав заяву 16 серпня, і у вересні мені виплатили доплату в розмірі 400 гривень, але лише один раз. У жовтні ця сума була зменшена до 144 гривень, і при цьому врахували старий прожитковий мінімум, який діяв на момент призначення пенсії у 2017 році.
В документах, які я додав до свого листа, все видно. До вас прохання перерахувати вірно понаднормовий стаж і взагалі перевірити, чи правильно нараховано пенсію, бо в подальшому я хочу звертатися до суду".
Павло Писарев з Одеської області.
На початку варто зазначити нашим читачам, що редакція газети не має права перевіряти коректність розрахунків пенсій або їх перерахунок. Документи, які були додані до листа, не є достатніми для всебічної та об'єктивної оцінки виниклої ситуації. Проте ми все ж можемо зробити деякі пояснення та висновки.
Нагадуємо, що при оформленні пенсії враховується заробітна плата особи за всі періоди її трудової діяльності, починаючи з 1 липня 2000 року і до моменту отримання пенсійних виплат. На основі цих даних розраховується індивідуальний коефіцієнт заробітку. Далі цей коефіцієнт множиться на середню заробітну плату в Україні за останні три роки. Важливо розуміти, що потрібно відрізняти два різних аспекти: періоди, за які враховується заробіток особи, та роки, за які береться середня заробітна плата по Україні.
Отже, у вашому випадку бачимо, що при призначенні пенсії зарплата була врахована за періоди роботи з 1 липня 2000 року до 31 травня 2017 року (загалом 203 місяці), як це і має бути за законом. Індивідуальний коефіцієнт зарплати за вказаний період був помножений на середню зарплату по Україні за 2014-2016 роки.
Згідно з чинним законодавством, особа має можливість за власним бажанням подати довідку про зарплату за будь-які п’ять послідовних років роботи до 1 липня 2000 року для розрахунку своєї пенсії. Якщо це виявиться вигідним, то ця довідка буде включена до обчислень, що дозволить визначити коефіцієнт зарплати, базуючись не на 203, а на 263 місяцях.
Іноді додаткову виплату за перерахунок можуть нарахувати за кілька попередніх місяців разом із новим розміром пенсії. Це дозволяє зрозуміти, чому в певному місяці пенсія може бути значно більшою, ніж у наступному. Проте у вашій ситуації важко з'ясувати, чому сума пенсії в місяці, що йде після перерахунку, зменшилася.
Якщо заяву на перерахунок подано 16 серпня, то пенсію мали перерахувати з 1 вересня і вже з цієї дати виплачувати її в новому розмірі без подальших маніпуляцій.
Можливо, працівники Пенсійного фонду щось невірно порахували і заплатили вам більше, ніж належиться, а потім власну помилку виправили. Тут вже потрібно перевіряти матеріали пенсійної справи.
В багатьох випадках розмір доплати за понаднормовий стаж прив'язаний до прожиткового мінімуму. Коли він зростає, то автоматично зростає і доплата за перепрацьовані роки. Але це стосується лише тих, хто не працює, що прописано в законі. Тим, хто продовжує працювати, застосовується старий показник прожиткового мінімуму, доки людина не звільниться. Наприклад, станом на кінець 2021 року прожитковий мінімум складав 1934 гривні, але вам, імовірно, при перерахунку враховували показник за 2017 рік, що становив на той час 1312 гривень.
Однак, з наданих документів випливає, що з лютого 2022 року ви припинили трудову діяльність, тому доплату за стаж було перераховано з урахуванням актуального на той момент показника. Таким чином, розрахунок доплати за 11 років наднормового стажу проводився не від 1312 гривень, а від 1934 гривень (1934 грн. х 11% = 212,74 грн.). У 2024 році, варто зазначити, прожитковий мінімум становитиме 2361 гривню, отже, розмір доплати за стаж повинен складати 259,71 гривні (2361 грн. х 11%). Таким чином, можемо висловити припущення, що розрахунок доплати за стаж виконується коректно, і в цьому випадку звернення до суду не має сенсу.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help.