Чи зможуть українські ракети коли-небудь досягти Росії: DW представило інформацію про ракетну програму України.
Реактивний дрон "Паляниця" - це далеко не все, що здатен породити український оборонно-промисловий комплекс.
З початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія активно використовувала далекобійні ракети, вбачаючи в цьому одну з основних своїх військових переваг. Україна, зі свого боку, майже не мала такої зброї, але, за інформацією DW, ситуація може незабаром змінитися.
Видання повідомляє, що країни-союзники надали Україні лише обмежену кількість крилатих і балістичних ракет. Проте, ці ракети мають досить короткий радіус дії, і партнери також накладають обмеження на їх використання проти території Російської Федерації. З метою зміни цієї ситуації, Україна активно займається розробкою власної ракетної програми.
У день святкування Незалежності президент Володимир Зеленський оголосив про перше успішне використання нової зброї в Україні — ракетного дрону під назвою "Паляниця".
"Деякі елементи постачаються з-за кордону, але сам дизайн та повний цикл виробництва здійснюється в Україні," - зазначив колишній міністр стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишін в інтерв'ю DW.
За інформацією, опублікованою на українському урядовому порталі United24, відео з безпілотником "Паляниця" підтверджує, що українські інженери працювали над цією зброєю протягом приблизно півтора року. "Паляниця" має турбореактивний двигун, що забезпечує їй набагато вищу швидкість у порівнянні з дронами з двигунами внутрішнього згоряння. Крім того, цей безпілотник оснащений декількома системами наведення.
Основними завданнями бойових безпілотників "Паляниця" можуть бути приблизно 20 російських військових аеродромів, з яких здійснюються обстріли території України. Декілька з цих аеродромів розташовані на відстані від 600 до 700 кілометрів від українського кордону.
Згідно з інформацією від United24, ціна безпілотника "значно менша, ніж у подібних ракет", і прогнозується подальше зниження вартості та збільшення обсягів виробництва. Інші деталі поки що залишаються під завісою таємниці.
Директор українського аналітичного центру Defence Express Сергій Згурець у коментарі для DW зазначив, що через брак доступних даних неможливо точно оцінити ефективність системи "Паляниця".
"На даний момент єдиним критерієм для оцінки зброї залишається дальність. Проте, ключовими аспектами є не лише дальність, а й вага бойової частини та точність попадання", - підкреслив він.
Згурець повідомив DW, що в останні роки Україні вдалося досягти значних результатів у розвитку своєї ракетної програми.
Наприклад, серії протитанкових систем "Стугна" та "Корсар" нині перебувають у стадії масового виробництва. Також слід згадати протикорабельну ракету Р-360 "Нептун". Ця продукція київського конструкторського бюро "Луч" перебуває на озброєнні військових з 2020 року, а також береговий ракетний комплекс РК-360МС, який призначений для виявлення та знищення ворожих кораблів різних класів, - зазначив він.
Ракета "Нептун" оснащена бойовою частиною вагою 150 кілограмів і здатна діяти на відстані до 300 кілометрів.
13 квітня 2022 року відбулася одна з найвизначніших подій українсько-російської війни: дві ракети "Нептун" потопили російський флагман "Москва".
У 2023 році з’явилася інформація про те, що українські інженери адаптували ракету морського базування "Нептун", створивши її нові модифікації, які здатні вражати не лише морські судна, а й наземні об'єкти.
Представник Міноборони України повідомив американському новинно-аналітичному сайту The War Zone, що нова зброя має нову систему наведення, але запускається з тієї ж пускової установки, що й ракета морського базування. Чиновник зазначив, що модифікований "Нептун" має радіус дії близько 400 кілометрів і 350-кілограмову боєголовку, що у понад двічі більше, ніж у протикорабельної версії.
Українські збройні сили не раз застосовували модернізовану ракету "Нептун".
Згідно з інформацією від ЗМІ, минулого року Україна також активувала ракети системи ППО С-200 для нанесення ударів на території Росії.
Зараз ці ракети модифіковано, щоб вони також могли вражати наземні цілі. Київ офіційно цього не підтвердив, але представник уряду повідомив BBC Україна, що така робота ведеться: "У нинішніх обставинах ми повинні знайти вихід. Ми знайшли рішення з С-200, і воно, здається, працює добре поки що."
Країна також використовує модернізовані радянські безпілотники-розвідники Ту-141 "Стриж". Ці дрони мають турбодвигун і можуть розвивати швидкість близько 1000 кілометрів на годину. За даними СБУ, у 2023 році ці безпілотники пошкодили російські дальні бомбардувальники Ту-95 в Енгельсі.
З посиланням на режим секретності, Міністерство оборони України не надало коментарів DW стосовно програми ракет. Проте відомо, що український оборонний промисловий комплекс займається розробкою власної балістичної ракети з 2006 року.
Мова йде про ракету короткого радіусу дії "Сапсан", яка має фюзеляж діаметром 0,9 метра і здатна долати відстань до 500 кілометрів. Ця ракета також відома на міжнародному ринку під назвою "Грім-2". Варто зазначити, що Україна розробила для Саудівської Аравії версію "Грім-2" з діаметром 0,6 метра та максимальною дальністю польоту 280 кілометрів.
З початку війни розробку "Сапсана" публічно не коментували, хоча Росія неодноразово заявляла про збиття українських ракет "Грім-2".
"Безсумнівно, Україна має потенціал для виробництва необхідної кількості ракет у війні проти Росії. Варто пам'ятати, що українці не слід недооцінювати в галузі технологій. Перед початком конфлікту країна входила в число провідних космічних держав світу завдяки своєму досвіду у розробці космічних ракет та іншої техніки. Для прикладу: ракета 'Зеніт', виготовлена в Україні, є однією з улюблених у Ілона Маска, поряд із його власними розробками", -- зазначив Френк Левідж, британський військовий аналітик і колишній офіцер військової розвідки Великої Британії, у коментарі для DW.
Як писав УНІАН, Україна створює флот дронів-винищувачів і вже вийшла на останній етап. ЗСУ вже застосовують коптери-перехоплювачі, на підході перехоплювачі типу "крило". Далі справа за безпілотними винищувачами, що літатимуть на сотні кілометрів.
Крім того, ми зазначали, що нещодавно Збройні Сили України почали активно використовувати вогнеметні безпілотники, які в інтернеті отримали прізвисько "дракони". Ці дрони здійснюють низькі польоти над російськими позиціями в лісах та посадках, обрушуючи на ворога розплавлений метал, знищуючи окопи, бліндажі та техніку.