Чи мають право забрати житло у боржників за комунальні послуги: думка юриста.

Які наслідки можуть виникнути, якщо протягом тривалого часу не здійснювати оплату за комунальні послуги?

Регулювання надання та використання житлово-комунальних послуг в Україні визначається Законом України "Про житлово-комунальні послуги". Це означає, що всі послуги ЖКП надаються виключно на основі укладених договорів. Відповідно до умов цих договорів проводиться розрахунок за споживані послуги, і навіть у випадку запровадження воєнного стану громадяни залишаються зобов'язаними виконувати свої платіжні зобов'язання.

У випадку невиконання платіжних зобов'язань за комунальні послуги, боржнику можуть запропонувати реструктуризацію заборгованості. Це означає, що загальна сума боргу буде розділена на кілька частин, які потрібно буде сплатити впродовж визначеного періоду, що може тривати до 5 років. Крім того, постачальники послуг мають право звернутися до суду з позовом проти боржника.

Які механізми можуть застосувати до боржників за рішенням суду:

Не можуть стягувати борги за рахунок нерухомості у випадках:

"У випадку, коли у боржника є тільки одне місце проживання, зазвичай можуть бути заморожені його банківські рахунки, щоб обмежити доступ до власних коштів до того часу, поки борг не буде погашено", - зазначає Даниленко.

Оголошення воєнного стану не звільняє громадян України від обов'язку оплачувати комунальні послуги (ілюстративне фото: РБК-Україна/Юлія Червінська).

"Випадки, коли квартири вилучаються для покриття боргів за комунальні послуги, не є звичними, оскільки заборгованість повинна бути пропорційною вартості нерухомості. Однак, якщо сума боргу за комунальні послуги є досить великою і близькою до вартості самого об'єкта, тоді ймовірність його вилучення для погашення заборгованості значно зростає", - зазначає Даниленко.

Експерт підкреслює, що у випадку, якщо в квартирі чи будинку проживають неповнолітні особи або люди з інвалідністю, для здійснення виселення або продажу такої нерухомості необхідно отримати дозвіл від органів опіки та піклування або ж відповідне судове рішення.

"Війна не звільняє людей від обов'язку сплачувати комунальні послуги, проте з моменту введення воєнного стану в Україні до кінця 2023 року пеня та штрафи не накладалися. Однак з січня 2024 року цей мораторій більше не діє. Тепер, окрім пені, якщо це зазначено в угоді, до боржників можуть застосовуватися також штрафи, інфляційні нарахування та інші санкції", - зазначає фахівець.

Варто підкреслити, що розмір пені може становити до 0,01% від суми заборгованості за кожен день затримки, однак загальний максимум не може перевищувати 100% від загальної суми боргу.

Related posts