Білоруський виробник постачав мінеральні добрива в Україну, обходячи санкційні обмеження: всі подробиці схеми -- Delo.ua
Як повідомляє білоруська служба "Радіо Свобода", про це стало відомо з рішення Шевченківського районного суду Києва, що розглядає відповідне кримінальне провадження проти ТОВ "Оскар Оптіма", яке займалося постачанням та продажем в Україні цих добрив.
Виявилося, що великий білоруський виробник транспортував свою продукцію залізничним шляхом до російського порту Ростов, звідки вона далі відправлялася до болгарського порту Бургас. У цьому порту добрива розфасовували в мішки, після чого їх перевантажували на інший болгарський порт Русе, розташований на Дунаї.
З Гродно добрива транспортувалися морем до Ізмаїльського порту в Одеській області. У цьому порту відбувалося митне оформлення, яке базувалося на сертифікатах, що підтверджували нібито їхнє походження з Туркменістану. Проте варто зазначити, що підприємства Туркменістану не займаються виробництвом цього конкретного типу добрив.
За інформацією журналістів, було з’ясовано, що в квітні 2023 року для компанії "Оскар Оптіма" була доставлена партія "туркменських" добрив на суму 1,1 мільйона доларів, за що відповідала дубайська фірма Agro Chain General Trading LLC. При цьому вартість укладеного контракту не збігається з фінансовими показниками української компанії-отримувача, які вона надала контролюючим органам.
В ході розслідування українські правоохоронці виявили, що сертифікати на походження товарів виявилися фальсифікованими. У телефоні одного з представників української фірми було виявлено переписку з турецькими громадянами, які керують компанією Argo Chain General Trading.
Завдяки цьому обміну листами вдалося встановити, що початкові партії мінеральних добрив були відправлені з Ростова, а виробником та реальним відправником гранульованого карбаміду є компанія "Гродно Азот". Надалі Інститут судових експертиз України підтвердив, що добрива, які постачає "Оскар Оптімою", повністю відповідають зразкам продукції з Гродно.
В ході розслідування були виявлені назви всіх суховантажних суден, які використовувалися для транспортування білоруських добрив з Болгарії. Серед них: White Star, Marina, Dobrich, Danimex 3, Leda та Paul P.
Сумарно в такий спосіб в Україну навесні 2023 року було завезено 4,9 тисячі тонн продукції. Добрива з перших чотирьох суден встигли перевезти до Дніпра, а частину з них навіть продати.
Зокрема, згідно з інформацією, наданою сервісом MarineTraffic, судно Dobrich під болгарським прапором зареєстроване в порту Русе, в той час як Danimex 3 є румунським судном, яке також здійснює рейси по Дунаю (на момент написання статті перше перебувало в Русе, а друге – неподалік сербського міста Апатін).
Судно під назвою Leda ходить під прапором Островів Кука і наразі розташоване в Азовському морі поблизу Єйська (Краснодарський край). Водночас, неподалік Стамбула на момент написання перебуває вантажне судно White Star, яке має курс до ліванського порту Тріполі.
Також стало відомо, що в середині квітня 2023 року три баржі – "627", "490" та DDS-1 – перевезли з румунського порту Констанца до Ізмаїлу додаткові 4,5 тисячі тонн рідких добрив з Білорусі.
Про формального постачальника добрив Agro Chain General Trading мало що відомо -- компанія не має ані сайту, ані сторінок у соцмережах. При цьому, як пише "Радіо Свобода", відомо, що на момент постачання в Україну офіс компанії розташовувався у бізнес-центрі Sultan у Дубаї. За останньою інформацією, вона зараз займає два офіси в дубайському The Prime Tower.
Згідно з даними, представленими на tradeindata.com, ACGT у період з 2021 по 2023 роки здійснила 12 поставок "хімічної продукції" загальним обсягом 318,5 тисячі тонн (інформація за 2024 рік наразі відсутня). Найвищі обсяги були зафіксовані навесні та восени 2023 року, після чого відбулося суттєве зниження у жовтні.
Серед партнерів компанії з Дубая, крім українських, можна знайти й підприємства з Китаю та Індії. У митних документах, що стосуються цих поставок, було вказано, що добрива, нібито, походять з Туркменістану.
Згідно з інформацією, наданою платформою Youcontrol, компанія "Оскар Оптіма", яка має статутний капітал у розмірі лише 10 тисяч гривень, була заснована в Харкові в березні 2019 року. Основним напрямком її діяльності є торгівля хімічними товарами.
Згідно з інформацією, у 2022 році Державна податкова служба анулювала свідоцтво платника ПДВ для компанії через ненадання декларації, однак у 2023 році їй було видано новий документ.
У 2022 році дохід компанії становив 89,336 мільйона гривень, активи - 99,47 мільйона гривень. Спочатку як керівником, так і власником "Оскар Оптими" був харків'янин Віталій Гаврюшенко, однак у лютому 2023 року його замінив мешканець Києва Валерій Андрущенко, за яким не помічено зв'язків з іншими компаніями.
Вказане розслідування проводить Головне слідче управління Служби безпеки України під наглядом Офісу генерального прокурора. Відомо, що в рамках цієї кримінальної справи в Україні аналізуються постачання добрив з Узбекистану, Азербайджану, Казахстану та Грузії, які здійснювались не лише через Румунію та Болгарію, а також через Туреччину.
Однак зазначено, що у всіх цих випадках, на відміну від описаного вище, при вивченні отриманих зразків український експерт так і не зміг визначити конкретного виробника, а лише підтвердив ознаки добрив, виготовлених у Росії чи Білорусі, що може свідчити про те, що білоруська продукція могла змішуватися з російською при фасуванні в самій Росії.
Розслідування цієї справи триває з 23 березня 2023 року, при цьому справу кваліфікують за відповідними статтями Кримінального кодексу.
-- частина 4 статті 110-2 (фінансування дій, які здійснюються з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу, захоплення влади, зміни території або державного кордону України, організованою групою або у значних розмірах, або якщо вони призвели до інших серйозних наслідків),
— пунктом 4 статті 358 (незаконне використання підроблених документів),
-- частиною 1 статті 212 (ухилення від сплати податків),
-- пунктом 3 статті 209 (легалізація активів, отриманих злочинним шляхом, організованою групою або в особливо великих обсягах),
-- пунктом 4 статті 111-1 (виконання підприємницької діяльності в умовах співпраці з державою-агресором).
Європейський Союз наклав санкції на "Гродно Азот", єдиного виробника карбаміду в Білорусі, у грудні 2021 року. Це рішення було ухвалене через звільнення працівників, які брали участь у протестах після президентських виборів у Білорусі в серпні 2020 року. Результати цих виборів, які оголосили перемогу Олександра Лукашенка, не були визнані ані західними країнами, ані Україною.
У рішенні про запровадження санкцій Рада ЄС назвала це підприємство "джерелом значних доходів для режиму Лукашенка", а також "відповідальним за репресії проти громадянського суспільства".
У березні 2022 року "Гродно Азот" оскаржив це рішення, причому у лютому 2023 року низка країн ЄС, зокрема Португалія, Бельгія, Нідерланди та Франція, виступили за виведення білоруських добрив з-під санкцій. Тим не менш, у лютому 2024 року Суд ЄС відхилив вимогу заводу та його філії "Хімволокно" щодо скасування санкцій.
Україна 19 жовтня 2022 року ухвалила рішення про введення п'ятирічних санкцій щодо білоруського підприємства. У цей пакет заходів входять такі обмеження, як замороження активів, торгові та транзитні обмеження на ресурси, призупинення виконання фінансових та економічних зобов'язань, анулювання всіх дозволів, виданих в Україні, а також заборона на участь у тендерах, що організовуються державними структурами.
В цілому Україна не забороняла пряму торгівлю з Білоруссю, на відміну від Росії, яка є агресором. Однак державні закупівлі товарів з Білорусі залишаються під забороною, а кордони між цими двома країнами наразі закриті. Як повідомляє "Радіо Свобода" з посиланням на українських правників, наразі є можливість імпортувати білоруські товари в Україну через треті країни, зокрема через держави Європейського Союзу.