"Азовці", правозахисники та історики - серед 95 осіб, які повернулися до України в результаті обміну на російських військових, захоплених, зокрема, на території Курщини, згідно з інформацією ЗМІ.
Завдяки посередництву Об'єднаних Арабських Еміратів, Україна та Росія провели обмін військовими полоненими у п'ятницю, 18 жовтня. Обидві сторони повернули по 95 своїх військових, повідомляє агентство Reuters.
Агенція цитує президента України Володимира Зеленського, котрий зазначив, що серед звільнених - воїни, які захищали Маріуполь і "Азовсталь", Донеччину, Луганщину, Харківщину, Київщину, Чернігівщину, Херсонщину.
За інформацією Deutsche Welle, серед звільнених є українці, засуджені російськими судами до тривалих термінів, а 20 - до довічного ув'язнення за захист власної землі від агресора, додає видання.
Серед тих, хто повернувся, виділяється український журналіст та правозахисник Максим Буткевич, підкреслює Reuters.
Вимоги про його звільнення висловили також міжнародні організації, що займаються правами людини.
"Максима привели перед так званим верховним судом, який діє в окупованому Росією Луганську, і звинуватили у злочинах, які він не міг скоїти. Цей фіктивний суд виніс вирок про тривале ув'язнення Максима на термін тринадцяти років. Це є очевидною помстою з боку Росії за його активність у громадянських справах та значну правозахисну діяльність", - зазначила Міжнародна амністія, виступаючи на його захист.
Буткевич приєднався до Збройних сил України після початку повномасштабної агресії Росії проти України. Він був захоплений у полон і у березні 2023 року отримав вирок на 13 років ув'язнення, повідомляє Радіо Свобода.
Суд оголосив його винним у використанні гранатомета проти житлового будинку в Сєвєродонецьку, що на Луганщині. Як повідомляло видання "Ґрати", Буткевич у момент нападу знаходився в Києві і приїхав до зони конфлікту лише через десять днів після інциденту.
Під час розгляду його справи у Верховному суді Росії Буткевич зазначив, що визнав свою провину під тиском загрози катувань.
У своєму першому коментарі після обміну Буткевич, журналіст каналу Громадське, підкреслив, що в колонії, де він перебував, все ще знаходяться близько 40 військовополонених, засуджених за несправедливими звинуваченнями. Правозахисник висловив надію на те, що їх незабаром звільнять.
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що це звільнення стало вже 58-м з початку військових дій, а загальна кількість осіб, які повернулися з полону, досягла 3767.
Згідно з інформацією, наданою російською приватною організацією, яка займається питаннями військовополонених, російська сторона повідомила, що більшість їхніх захоплених солдатів були затримані в Курській області, куди українські війська вторглися в серпні. Про це пише Reuters.
Радіо Свобода повідомляє, що цієї осені відбулося перше повернення бійців "Азову" з російського полону після більш ніж двох років. 18 жовтня вдалося здійснити повернення, зокрема, тих, хто 86 днів захищав Маріуполь.
Серед тих, хто повернувся з полону, є також і автор "Щоденника артилериста" Геннадій Харченко. Він народився в Запоріжжі і має освіту в галузі історії, перекладу та економіки. З 2014 року Харченко добровільно приєднався до Збройних Сил України. У своїй книзі "Щоденник артилериста" він документує свій досвід служби в найактивніші періоди, коли проходила антитерористична операція.
Командир бригади "Азов" Денис "Редіс" Прокопенко повідомив, що в результаті обміну додому повернули 34 бійці "Азову", які брали участь у захисті Маріуполя. Він також зазначив, що в російських в'язницях залишається приблизно 900 представників "Азову", як повідомляє DW.